Novell tippek felhőben gondolkodó vezetők számára

Ha a felhő olcsó, a leve is híg?

forrás Prim Online, 2011. december 8. 17:06

Napjaink egyik legdivatosabb szava az informatikában a cloud computing, azaz a felhőalapú számítástechnika. Mára már a legtöbb cégvezető tudja, hogy a felhőalapú megoldásokkal jelentős költségeket lehet spórolni, ám sokan idegenkednek tőle a – vélt vagy valós – biztonsági problémák miatt. Pedig a megfelelő körültekintéssel elgördíthetőek ezek az akadályok – ebben segít a Novell öt tippel.

Felmérések szerint a hazai kis- és középvállalatoknak mindössze 2-3 százaléka vesz igénybe cloud szolgáltatást, míg az Európai Unióban ez az arány 18 százalék. A hazai nagyvállalatok elsősorban attól tartanak a felhő alapú megoldások esetében, hogy internetes eléréstől függnek, illetve nem lesznek képesek maguk kontrollálni és testre szabni a rendszert. Az aggályok egy része természetesen megalapozott, de ez még nem ok arra, hogy teljes egészében elvessük azt a megoldást, amely egyébként rendkívül költséghatékony és jövőbe mutató.

A felhő napjainkban mindent felforgat, minden iparágban. A szervezeteknek a felhőalapú számítástechnika világában kell újraalkotniuk magukat. A kormányok és a média világszerte olyan kezdeményezéseket támogatnak, amelyben a szervezeteket arra ösztönzik, hogy minden új informatikai környezet vagy frissítés esetében először a felhőben nézzenek körül.

A felhőalapú számítástechnika bevezetése jelentős kihívásokat támasztott a különböző felhőszállítók változó biztonsági szabványai és gyakorlatai, illetve a változó fenyegetéskörnyezet miatt. Bár ezek a kihívások biztonsági szempontból nem feltétlenül újak, a felhő egész egyszerűen felerősíti ezen problémákat.

A felhőben gondolkodó vezetők számára a legjobb tanács az, hogy ne ragadja el őket a divathullám, és ne siessenek mindent felhőalapúvá alakítani. Nem minden alkalmazás esetében megfelelő megoldás a felhőbe költöztetés, különösen akkor, ha a biztonság kulcsfontosságú. Öt biztonsági területet mindenképpen érdemes körbejárni.

1. A méret igenis számít! Legalábbis a szervezet mérete, hiszen ez jelentősen befolyásolja a lényeges biztonsági kérdéseket. Kisebb vállalkozások számára a felhő sok esetben biztonságosabb működést kínál, mivel összes rendszerüket egy közös felügyeleti keretrendszerbe helyezik át. A közepes és nagyvállalatok számára azonban a legtöbb esetben a privát felhőre épülő megoldások válnak be igazán. Esetleg olyan hibrid rendszert is megvalósíthatnak, amikor a privát felhő mellett nyilvános szolgáltatásokat is igénybe vesznek, de a vállalat számára kulcsfontosságú funkciókat ekkor sem engedik ki a privát felhő határai közül. Mérjük fel, hogy saját vállalkozásunk számára mi a legmegfelelőbb!

2. Privát vagy publikus?
A döntéshozóknak kell meghatározniuk a felhőkörnyezetet, beleértve a nyilvános felhő, a privát felhő és hibrid felhő közötti alapvető választást, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy nincs „mindenki számára tökéletes” megoldás. A privát felhők gyakran jobb védelmet biztosítanak a szervezet szellemi tulajdona számára, míg a nyilvános felhők esetében már kulcsrakész megoldásokat tudunk használatba venni, akár azonnal. A legtöbb szervezet úgy látja, hogy a hibrid felhő szélesebb körű képességeket kínál, de fontos meggyőződni arról, hogy a biztonság a felhő mindkét oldalán érvényesíthető.

3. Tartsuk tiszteletben a szabályokat! Vegye fontolóra, milyen biztonsági szabályoknak és követelményeknek kell megfelelnie munkája során! Miben térnek el a követelmények a felhővel elérhető paraméterektől? Határozza meg, hogy szervezetének milyen szabályozások mentén kell működnie! Ne feledkezzen meg a vállalati adatok és az ügyféladatok érzékenységéről! Gondosan tanulmányozza szabályozási környezetét, és győződjön meg arról, hogy a felhők képesek támogatni ezen belső szabályozási és szabványossági követelményeket! Bizonyosodjon meg arról is, hogy a titkosítási követelmények minden felhőkörnyezetre alkalmazhatók, illetve arról, hogy a nyilvános felhőben képes kezelni a hozzáférést!

4. A kockázat el van vetve?
Vegye sorra, melyek a felhőstratégia kockázatai és fenyegetései! A kockázatalapú megközelítés kritikus fontosságú: a döntéshozóknak meg kell vizsgálniuk az információ és az alkalmazások érzékenységi szintjét, és biztosítaniuk kell, hogy a döntéshozatal a szolgáltatói szabályok és a felkínált virtualizáció-specifikus szabályok alapján történik.

Vegye figyelembe a legfontosabb tényezőket! Rendkívül fontos például a felhőszolgáltatók átláthatóságához kapcsolódó bizalom a nyilvános felhőkben, ahol alacsony a láthatóság, és a saját felhőkben is, ahol ismernie kell az összes szabályzót. Különítse el éles határvonallal, hogy mely szolgáltatásokért ki a felelős. Győződjön meg arról is, hogy adatai védelem alatt állnak, teljes mértékben törlődnek, megfelelő biztonsági mentés készül róluk, és a helyes földrajzi helyen találhatók, így teljesülnek a törvényi szabályozások.

Bizonyosodjon meg arról, hogy irányítási modellje nem csak a házirendekre terjed ki, hanem a felhasználók hozzáférés-kezelésére és az incidensekre adott reakciókra is, valamint gondoskodjon a felhőszolgáltató és a szervezet közötti kiváló kommunikációról! Olyan rendszert keressen, amely képes az erőforrások, az adatok és a hozzáférések nyomon követésére! Győződjön meg arról, hogy az adatosztályozás az alkalmazással együtt fut! A károk csökkentése érdekében győződjön meg arról, hogy minden változást kielégítően naplóz és auditál a rendszer!

5. Menjünk biztosra! A felhőalapú számítástechnika terjedésével egyre nő a konkrét referenciamodellek és útmutatások száma is. Tekintse át a bevált módszereket és eszközöket, kérdezzen az Eurocloud szervezettől , vagy olyan felhőszolgáltatótól, aki ennek tagja!

Ha felhőalapú környezet létrehozását fontolgatja, fontos, hogy elkezdje beépíteni azon eszközöket, amelyekkel megválaszolhatja a megfelelőségi és kockázatkezelési kérdéseket, legyen szó a szervezeten belülről és kívülről, a partnerektől, minősítőktől és szabályozó szervezetektől kapott kérdésekről.

A felhőalapú számítástechnika jelenlegi, szabványosítás előtti korszakában a döntéshozóknak résen kell lenniük, amikor a felhőalapú számítástechnika kerül szóba, és meg kell győződniük arról, hogy megfelelő gondossággal készítik elő a nagy változást.

Kulcsszavak: felhő alapú IT Novell

Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Magyar cégek férhetnek hozzá Európa legnagyobb innovációs hálózatához

A magyar innovációs ökoszisztéma megerősítését zászlójára tűző Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) partnerséget kötött az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Health hálózattal, amelynek célja az európai polgárok egészségesebb jövőjének előmozdítása az egészségügyi innováció támogatásán keresztül. Az együttműködés fontos mérföldkövet jelent az egészségügyi innovációval foglalkozó magyar vállalkozások számára, hiszen az EIT Health InnoStars kiterjedt hálózatához való hozzáférés kaput nyit számukra az európai partnerekhez és rajtuk keresztül az európai és nemzetközi piacokhoz.

2024. április 9. 13:20

Közel háromezren vettek részt a PlayIT-n

Nagysikerű rendezvénynek, a PlayIT-nak adott otthont a Széchenyi István Egyetem: az országos gamerexpóra közel háromezren látogattak ki. Az esemény minden korosztályt megmozgatott és az egész család számára szórakozást kínált, a campus több helyszínén várták a gaming és az e-sport iránt érdeklődőket.

2024. március 31. 14:29

Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián

Két magyar csapat jutott tovább a Szíriában megrendezésre kerülő Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpiára (IIOT). A világverseny nemzeti előválogatójaként szolgáló Kódkupát március 10-én rendezte meg a Neumann Társaság az Algo Pro Club és a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium együttműködésével. A hiánypótló csapatverseny nagy hangsúlyt helyez a csapattagok közötti kooperációra, ami a vállalati munkakultúrára is felkészíti a fiatalokat.

2024. március 20. 16:03

MI festőrobot szórakoztatta a nézőket a Magyar Ifjúsági Robot Kupán

Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

2024. március 12. 19:17

Újabb Apple Premium Partner üzlettel erősít az iSTYLE a Westendben

Az iSTYLE, az Apple termékek vezető hazai viszonteladója, a mai napon megnyitotta második Apple Premium Partner üzletét a Westend City Centerben. A lépés fontos mérföldkő az iSTYLE életében, hiszen az új flagship store árukínálata, magasan képzett munkatársai és minőségi szolgáltatásai még közelebb hozzák az ikonikus Apple Store-ok vásárlási élményét a hazai közönséghez.

2024. március 8. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09