Kire hagyjuk digitális örökségünk?

Vértes Judit, 2012. október 3. 14:03

Ha meghalsz, ki fogja kezelni Facebook idővonaladat, levelesládádat, fotóalbumjaidat, blogodat? Ahogy eldöntjük, kire hagyjuk halálunk után ingó és ingatlan vagyonunkat, határoznunk kellene a digitális világban lévő adataink jövőjéről is. Jason Mazzone, az Illinois Egyetem jogi professzora úgy véli, szabályozni kellene a digitális adatok utóéletét.

Az amerikai kormány jelenleg nem szól bele a digitális örökség kezelésébe, azt az egyes vállalatok szabályzata határozza meg, amelyek nem mindig felelnek meg az egyéni vagy közösségi érdekeknek. A kormánynak elő kellene írni, hogy a közösségi oldalak felhasználói nyilatkozhassanak adataik utóéletéről abban az esetben, ha velük a legrosszabb történne.
Jelenleg nincs semmiféle törvény arra vonatkozóan, hogy mi történik az online életünkkel halálunk után. Bár a szociális oldalak használóinak vannak jogai, haláluk után az oldal készítői szabadon megoszthatják dokumentumaikat, fotóikat, videóikat. Jelenleg egy élő hozzátartozó kérheti az elhunyt adatainak a törlését, de a saját postafiókjának a jövőjéről még senki nem határozhat.
Ezeket a kérdéseket Mazzone a “Facebook Afterlife” (A Facebook utóélete) című írásában elemzi részletesen, de lehet, hogy érdemes akár midenkinek egyénileg is végrendelkezni a jelszavairól, virtuális vagyonáról.
 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05