Okoseszköz került a fa alá?

forrás: Prím Online, 2018. december 26. 11:15

Idén is sok-sok gyerek kívánságlistáján szerepeltek a különféle tabletek, okostelefonok. A szülők pedig, bár sokan tartanak a digitális eszközök használatának következményeitől, megvették, hiszen ez az, aminek biztosan örült a gyerek. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szakértői összegyűjtötték, hogyan lehet tudatos ezek használata, illetve mire érdemes odafigyelni. 

Ez egy jó alkalom arra, hogy a kicsik a pénzügyekkel is alaposabban ismerkedjenek, hiszen a digitális eszközök használata napjainkban már online ügyintézéseinkkel szorosan összefonódik. Szülőként mi adjuk a mintát ezek használatában! 

 

Egyes kutatások szerint napjainkban már egészen kicsi kortól megjelenik a mindennapos digitális eszköz és internethasználat. Átlagosan 9 és 10 éves kor között már saját mobiltelefonjuk lesz a fiataloknak, amin internetezni is tudnak, 8-12 évesen pedig napi 6 órát is képesek eltölteni a képernyő előtt. Karácsony után ezek a számok várhatóan felerősödnek, hiszen sok gyermek kívánságlistáján szerepel a mobiltelefon vagy a tablet. Sok szülő azonban tartva a negatív hatásoktól, nem szívesen veszi meg ezeket. Pedig a népszerű eszközök és az internetezésre fordított időt értékesen is ki lehet tölteni! Gondoljunk csak a saját életünkre, hogyan könnyítik meg a mindennapjainkat! Csekkbefizetés, vásárlás, átutalás – ma már ki sem kell tennünk a lábunkat a lakásból ahhoz, hogy ezeket egy pillanat alatt elintézzük. A fa alá kerülő ajándékkal tehát nemcsak a kívánság teljesül, egy jó alkalmat teremtünk arra, hogy a kicsik a pénzügyekkel is alaposabban, játékosan ismerkedjenek. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szakértői összegyűjtötték, hogyan lehet tartalmas ezek használata, mire érdemes odafigyelni, hogy a szülők nyugodtabban tehessék a fa alá az ajándékot. 

 

Mutassunk jó példát a gyerekeknek

Internetes vásárlásainkkor, pénzügyeink intézésekor ültessünk magunk mellé gyermekünket, és mondjuk el neki lépésről lépésre, hogy mi történik. Arra is hívjuk fel a figyelmét, hogy attól, hogy az interneten fizetünk, az még valódi pénzköltést jelent, ezért alaposan végig kell gondolni, mit veszünk meg. A vásárlási szokások ragadósak, a szülői modell rögzül, ezért fontos, hogy milyen attitűdöt lát a gyerek maga körül. Ahogy cseperednek a gyerekek úgy lesznek egyre függetlenebb internethasználók, és ebben az ütemben a szülői felügyelet is lemorzsolódik. Egyedül találkoznak majd a vásárlásra buzdító reklámokkal és az online játékok is gyakran csábítanak arra, hogy jobb fegyverzetet, magasabb szintű játékost vegyenek – természetesen igazi pénzen.

 

Függetlenedő gyerekek, növekvő veszélyek

A szülőknek azt is látni kell, hogy gyermekük egyre több platformon válhat internetes csalások, átverések, még ennél is súlyosabb esetben bántalmazás, zaklatás, vagyis cyberbullying áldozatává. Fontos megértetni velük, hogy a tartalomszűrőket ne kapcsolják ki, hiszen nem korlátozni akarjuk őket, hanem megvédeni. A szülőknek tisztában kell lenniük az internetesnetes veszélyekkel: hogyan lopnak el banki adatokat, hogyan szereznek illetéktelen hozzáférést az emailjeinkhez, milyen oldalakon lehet és hol nem ajánlott megadni a kártyaadatainkat. Fel kell készíteniük a fiatalokat arra, hogy védjék adataikat, számítógépük biztonságát, hiszen így védhetik pénzügyeiket is.

 

A tiltás és a nyomozás nem segít

Fontos, hogy meglegyen egy bizalmas szülő-gyermek kommunikáció és amennyiben bárki bizalmas adatokat, információkat igyekszik megszerezni tőle, akkor abba avassa be szüleit – ha ebben biztosak lehetünk a köztünk lévő jó kapcsolat miatt, akkor már nem történhet nagy baj. Érezze a gyerek, hogy amennyiben meggondolatlanul költött, eljátszott vagy épp kicsaltak tőle pénzt a neten, akkor ebbe nyugodtan beavathatja szüleit.

 

Leszidás helyett megismerés

A kulcs a beszélgetés, így szülőként legyünk nyitottak az éppen népszerű trendekre és lelkesedéssel hallgassuk meg a gyerekek beszámolóit. Ne kommentáljuk negatívan az osztályban épp legkedveltebb online játékot, inkább vegyük fel a fonalat, ismerjük meg a játékot. Egyes játékok nemcsak szórakoztatják őket, észrevétlenül, élmények által is tanulhatnak. A K&H Csoport új mobilapplikációja, a vigyázz#KáPé app például a pénzügyek világába navigálja a gyerekeket. A 15 részes vlogsorozat főszereplője a gyerekek nyelvén ismerteti meg a legfontosabb alapfogalmakat, a játékok és kvízek pedig tovább mélyítik a megszerzett tudást. Látni fogjuk a fiatalokon, hogy ők is befogadóbbak lesznek az ajánlott oktatóapplikációkra, ha mi is érdeklődéssel hallgatjuk tapasztalataikat. 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Még szélesebb körben elérhetők a Galaxy AI funkciók a One UI 6.1 frissítéssel

Még több Galaxy felhasználó léphet be a mobil AI új korszakába: a One UI 6.1 frissítéssel korábbi készülékeken is elérhetővé válnak a Galaxy AI funkciók március 28-tól. A Galaxy S23 széria, az S23 FE, a Z Fold5 és a Z Flip5 készülékek, valamint a Tab S9 termékcsalád tagjain is elérhetők lesznek azok a lehetőségek, melyeket az idén bemutatott Galaxy S24 széria felhasználói már kipróbálhattak.

2024. március 27. 19:13

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05