A legnépszerűbb mobiltelefonos csevegőprogramot is elérte a cenzúra Kínában
Csaknem félszáz, nagyon népszerű felhasználó fiókját zárták be a hatóságok Kínában a legelterjedtebb mobiltelefonos csevegőprogramban, a Wechaten, ami a cenzúra szigorítására utal.
A Wechat egy rendkívüli népszerűségnek örvendő, azonnali üzenetküldő program, mely - robbanásszerű növekedéssel - tavaly év végén már több mint 300 millió felhasználót jegyzett. A szöveges üzenetek mellett kép és videó küldését, konferenciabeszélgetést, videohívást, walkie-talkie módot is lehetővé tevő, az összes operációs rendszeren futó mobilalkalmazás hivatalos fiókok - például a városi tájékoztatói szolgálatok vagy a legfelsőbb bíróság - híreinek mobilon való követését is engedélyezi.
A törölt fiókok többsége éppen ez utóbbi kategóriába esett, számos esetben több százezer főnyi követői bázissal. A szigorításra közvetlenül a kínai parlament éves ülésszakának zárását követően került sor, és megfigyelők szerint "megelőző jelleggel" történt, mintegy jelzésként, hogy más internetes platformokhoz hasonlóan a Wechaten sem teljesen szabad a véleménynyilvánítás.
A kínai vezetés tavaly nagyszabású kampányt hirdetett az internetes pletykák letörésére, melynek során az immár 600 millió felhasználós kínai interneten a hatóságok több ezer honlapot zártak be, a mikroblogokon tucatnyi "véleményvezért" hallgattattak el, s a hazugságok világhálós terjesztéséért már többéves börtön is kiszabható.
A Wechatet kifejlesztő kínai Tencent korábban is cenzúrázta a szerverein keresztül küldött üzeneteket, az internet Kínán belüli működéséhez hasonlóan nem engedélyezve egyes érzékeny szavak használatát. Emellett időről időre egy-egy cikk továbbítása is lehetetlenné vált, felhasználói fiókok törlésére viszont most első ízben került sor.
Kapcsolódó cikkek
- Szakembereket képeznek Kínában az internetes közvélemény befolyásolására
- Az internet használatát leginkább korlátozó tíz ország
- A kínai internetre mostantól csak saját névvel lehet videót feltölteni
- A kínaiak egyre többet költenek az interneten
- Csökkent tavaly a mikroblogolók száma Kínában
- Blokkolják Guardiant Kínában
- Újra elérhető Kínában a Reuters és a The Wall Street Journal kínai nyelvű oldala
- Gyermekfigyelő karóramobilt dobtak piacra Kínában
- Újabb internetes szigorítások várhatók Kínában
- Több mint 600 millió internetező van már Kínában
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Bionika, robotika és intézményi spinoff fejlesztések az idei Innovációs Napon
Hatodik alkalommal rendezi meg a kutatókat és ipari partnereket összekötő eseményét, az Innovációs Napot a Műegyetem - FIEK (Felsőoktatási Innovációmenedzsment és Együttműködési Központ) június 8-án. Az idei év központi témája az egyetem innovációs sokszínűsége lesz. Dróntechnológiai, bionikai és robotikai fejlesztések is bemutatkoznak a programban. Az Innovációs Napon debütál az egyetem új spinoffokat és startupokat támogató programja a BME U[S]³.
így adóznak a kriptovaluták Európában és a FÁK országaiban
A kriptovaluták iránti fokozódó érdeklődés nyomán a Binance egy új, Binance Tax Watch elnevezésű blogsorozatban foglalja össze a digitális pénzügyi eszközök adózásával kapcsolatos tudnivalókat. Ennek első része az Európában és a Független Államok Szövetségében 2023 első negyedévében foganatosított adózási szabályokat mutatja be. A Binance szerint a jogkövető adózás révén az egész Web3 iparág megítélése javulhat, ami a szektor további bővülését eredményezheti.