Nagy fába vágta fejszéjét az Epson – Vajon sikerrel jár?

Farkas Norman, 2014. március 17. 18:30

A gyártó friss felmérése szerint a kkv-k nyomtatási szokásait meghatározó egyik legfontosabb szempont a költséghatékony működés, de meglepő módon a legtöbb válaszadó nincs tisztában nyomtatási költségeivel. A piac sajátosságai által teremtett előítéletek miatt sokan a lézernyomtatókat preferálják annak ellenére, hogy már léteznek gazdaságosabb és egyben zöldebb megoldások is. Az Epson külső tartályos tintasugaras nyomtatói is ilyenek, ám sikerük érdekében a cégnek fel kell nyitnia a vásárlók szemét, ami hatalmas kihívás.

Az Epson és a Kutatócentrum februárban készített egy kutatást, amelyben 112 kis- és középvállalkozás közreműködésével mérték fel a szektor nyomtatási szokásait. Kiderült, hogy többnyire 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknál 5 vagy annál kevesebb nyomtató dolgozik, melyek zöme lézernyomtató. A felmérés eredményei rávilágítanak, hogy az Epsonnak mekkora ellenszélben kell kivívnia a költséghatékony és környezetbarát működéssel kecsegetető tintatartályos nyomtatók sikerét.

 

Kevesen használnak tintasugaras gépeket, de közülük sokan vesznek utángyártott kellékanyagokat

 

A kutatás szerint a legtöbb vállalkozás (62%) lézernyomtatót alkalmaz, s ennek oka a technológiához kötődő pozitív tapasztalatokra épülő tradíció. A megkérdezettek 31 százaléka azonban tintasugaras nyomtatót használ, ami jó hír az Epson számára, hiszen jelzi, hogy viszonylag erős annak a technológiának a jelenléte a piacon, amit előre kíván vinni. A rossz hír az, hogy az „olcsó hardver – drága kellékanyag” termékstratégiának „köszönhetően” a válaszadók 35 százaléka bevallottan használ olcsóbb, de garanciavesztést és gyakran a gépek meghibásodásosát okozó utángyártott, vagy alternatív kellékanyagot.

 

 

Fekete-fehér vs. színes nyomtatás

 

A felmérés eredményei azt tükrözik, hogy a legtöbben azért nyomtatnak fekete-fehérben, mert a színes nyomatokra egyszerűen nincs szükség. Sokan a magasabb nyomtatási költség miatt kerülik a színeket. Mindkét esetben némi kompromisszum húzódik meg a háttérben, hiszen egy színes nyomat egyértelmű előnyökkel rendelkezik a monokrómmal szemben.

 

 

Nyitottak a költséghatékonyabb megoldásokra

 

A megkérdezett vállalkozások 46 százaléka több, mint heti 100 oldalt nyomtat. A többség elégedett nyomtatója megbízhatóságával és kezelhetőségével, de működési költségek (szerviz, garancia, kellékanyagok, energiafogyasztás) lefaragása érdekében örömmel próbálnának ki új megoldásokat. Ennek fényében kissé ironikus, hogy durván a kkv-k fele (46%) nincs tisztában nyomtatási költségeivel, sőt a maradék 54 százalék válasza is olyannyira megoszlik, hogy bizonytalanságot sugall.

 

 

Mit nyújtanak az Epson tintatartályos nyomtatói?

 

Az Epson előző üzleti évben bemutatott tintatartályos nyomtatói remek megoldást jelentenek a kkv-k számára, hiszen rendkívül olcsón működtethetők eredeti kellékanyagok használata (és ezzel a garancia megtartása) mellett is. A gyors és tartós gépekkel egy fekete-fehér oldal nyomtatási költsége 0,7, forintból kihozható, míg egy színesé 2 forint alá szorítható, így a piaci átlaghoz képest 90 százalékot spórolhatunk a lapköltségen – s egyben szakíthatunk a színes nyomtatást visszafogó kompromisszumokkal.

 

Fábián Mikós, az Epson magyarországi fióktelepének vezetője a sajtótájékoztató során összevetette az Epson tartályos gépeit néhány konkurens lézeres modellel, melyek célcsoportja a kkv szektor. Az aktuális nyomtató- és toner árakkal végigvezetett összehasonlításból kiderült, hogy az Epson megoldásai hosszútávon sokkal jobban megérik az árukat, azaz sokkal több nyomat készítésére alkalmasak alacsonyabb áron. A hab a tortán, hogy cég innovatív tintasugaras gépei akár 95 százalékkal alacsonyabb energiafogyasztással bírnak, azaz jóval zöldebbek, mint lézeres versenytársaik.

 

Kétséges a siker

 

Bármennyire egyértelműnek tűnik, hogy az Epson tartályos gépeivel járhatunk a legjobban, abszolút nem biztos, hogy elterjednek ezek a készülékek. Ehhez ugyanis a cégnek meg kell birkóznia azokkal a piaci tényezőkkel, melyek lézernyomtatók fokozott jelenlétét és az utángyártott kellékanyagok használatát idézték elő. Fel kell nyitni a vásárlók szemét, hogy az alternatív kellékanyagok, utántöltött patronok beszerzése nem kifizetődő megoldás az „olcsó nyomtató – drága kellékanyag” modell megkerülésére, és a lézernyomtató nem feltétlenül a legjobb választás, ha költséghatékonyságról és energiagazdálkodásról van szó.

 

 

Irodatechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Factor 4: a legújabb UltiMaker 3D nyomtató gyártósorok támogatására

Az UltiMaker április 22-én bemutatta az UltiMaker Factor 4 új, ipari 3D nyomtatót, amelyet kifejezetten gyártóüzemi felhasználásra, a gyártósorok működési hatékonyságának és megbízhatóságának növelésére fejlesztettek. Az UltiMaker Factor 4 hazai bemutatójára az Ipar Napjain kerül sor a kizárólagos hazai forgalmazó, a FreeDee Kft. standján (A pavilon, 101F).

2024. április 23. 18:00

Az AOC a Graphic Pro U3 sorozattal erőt ad az alkotóknak

A kijelzőspecialista AOC büszkén jelenti be a kreatív szakemberek egyedi igényeihez gondosan kidolgozott új monitorcsaládját. A kivételes színhűségével, élvonalbeli funkcióival és elegáns, díjnyertes dizájnjával az AOC Graphic Pro U3 sorozat forradalmasítja a fotósok, vizuális művészek, tervezők, szerkesztők, műsorszolgáltatók, producerek és játékipari szakemberek munkáját. 

2024. április 22. 17:50

Form 4: új, villámgyors 3D nyomtató a Formlabs-tól

A Formlabs bemutatta a Form 4-et, a következő generációs műgyanta 3D nyomtatóját. A Form 4 és biokompatibilis változata, a Form 4B rendkívül gyors additív gyártást ígér nagy precizitással a választott alapanyag típusától függetlenül. A Formlabs legújabb fejlesztése már megtekinthető és tesztelhető a FreeDee Kft. budapesti irodájában.

2024. április 21. 14:03

Mammográfiához tervezett diagnosztikai monitort mutat be az LG

Tovább bővíti B2B orvostechnikai kínálatát az LG Electronics (LG). A portfólió új tagja, a 21HQ613D-t értékesítését nemrégiben engedélyezte az Egyesült Államokban az FDA. A kifejezetten digitális mammográfiához és emlő tomoszintézishez tervezett 21HQ613D egy 21,3 hüvelykes, 5 megapixeles (MP) IPS diagnosztikai monitor, amely nagyfelbontásban jeleníti meg a röntgenfelvételeket, és kalibrációs érzékelője, illetve szoftvere révén stabil képminőséget biztosít.

2024. április 21. 12:17

Nagy teljesítményű számítógépet mutatott be az Emerson

A Movicon szoftverrel és a PACEdge IIoT platformot előre telepítve tartalmazó PACSystems IPC 2010 nagy teljesítményű számítástechnikát biztosít az ipari edge adatvizualizációs alkalmazásokhoz.

2024. április 12. 13:37

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50