Új tolmácsszolgáltatással a siketek és nagyothallók már telefonon is elérhetik az uniós intézményeket
Az Európai Parlament (EP) brüsszeli székházában szerdán először próbálták ki "élesben" az InSign elnevezésű, valós idejű jelnyelvi tolmácsolást és feliratozást biztosító alkalmazást, amely a siketek és nagyothallók számára ingyenesen biztosítja, hogy telefonon kapcsolatba léphessenek az Európai Unió intézményeiben dolgozó ügyintézőkkel - tájékoztatta a sajtót Kósa Ádám fideszes EP-képviselő, aki maga is siket, és parlamenti munkájának homlokterében a fogyatékossággal élők jogainak bővítése, életfeltételeik javítása áll.
Az InSign kísérleti projekt Kósa Ádám és Werner Kuhn német néppárti EP-képviselő közös kezdeményezésére jött létre. Kósa Ádám, az EP első és mindeddig egyetlen siket képviselője elmondta: a milliók életét megkönnyítő alkalmazás az európai intézmények és az érintetteket képviselő civil szervezetek példa értékű összefogásával valósulhatott meg. Az alkalmazást az EP finanszírozza és az Európai Bizottság koordinálja. A megvalósításban részt vett az Európai Siketek Uniója (European Union of the Deaf, EUD).
"Célunk, hogy a 2014-es európai parlamenti választások idejére a rendszer felálljon, nagyszabású volt, de közös munkával sikerült megvalósítani és elérni, hogy a választásokra készülve minden siket és nagyothalló európai polgár akadálymentesen és közvetlenül jusson hozzá a számára fontos információkhoz" - emelte ki Kósa Ádám.
A fideszes politikus egyben utalt arra, hogy Magyarország élen jár a fogyatékossággal élő emberek előtti akadályok lebontásában. Orbán Viktor miniszterelnök a múlt hónapban adta át az első olyan táblagépet, amellyel útjára indította a KONTAKT elnevezésű tolmácsszolgáltatást, amely szintén a siket és nagyothalló embereket kapcsolja össze halló embertársaikkal.
Az InSign alkalmazást az Európai Parlamentben tartott bemutatón bárki tesztelhette, és meggyőződhetett arról, hogy nagyon egyszerűen működik. A siket személy és a hívott fél okostelefonján vagy táblagépén egyaránt megjelenik a jelnyelvi tolmács, aki a jelnyelvet hangzó nyelvre fordítva közvetít a beszélgetők között. Nagyothalló személyek telefonbeszélgetését valós idejű feliratozás teszi lehetővé.
Az InSign elindításával egyidejűleg az Európai Siketek Uniója bemutatta a gondozásában megjelent új könyvet, amely a jelnyelvet használó siketek politikai részvételét mutatja be jogi és társadalomtudományi szempontból, annak az egyezménynek a tükrében, amelyet az ENSZ égisze alatt kötöttek a fogyatékos személyek jogairól. A kötethez Kósa Ádám írta az előszót, valamint az EP-munkája során szerzett tapasztalatait is megosztja a könyvben az olvasóval. Lovászy László Gábor, aki a Fogyatékos Személyek Jogaival foglalkozó ENSZ-bizottság (UNCRPD) egyetlen magyar tagja, írásában azt tekinti át, hogy mennyire minősül a puszta jogi lehetőségen túlmutató köznapi valóságnak a szavazásban való részvétel a fogyatékossággal élő polgárok esetében.
Kapcsolódó cikkek
- Romániában 100 ezer kormányzati számítógép válhat sérülékennyé
- Választás 2014: nincs probléma az informatikai rendszerrel
- Google-térképen már láthatók a vasárnapi kampányhatárok
- Választás: Google-térképen jelölik majd a 150 méteres kampányhatárokat
- Komplex informatikai rendszer segíti az ÁNTSZ-hez beérkező adatok kezelését
- Átadták a Fogyatékosság-barát Munkahely elismeréseket
- Parkolási funkcióval bővült a Hegyvidék-alkalmazás
- Mobilalkalmazáson keresztül is követhetik egyenlegüket a diákhitelesek
- Magyar Telekom: helyreállt az államkincstár Webkincstár felülete
- Bővül az elektronikus fizetés a közigazgatási szolgáltatásokban
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.
Érik a forradalom az alkalmazásfejlesztésben
Az IT-szektorban tomboló munkaerőhiány nem új keletű probléma: miközben jelenleg az USA-ban közel 1 millió betöltetlen pozíció van a területen, a hazai GDP csaknem 20%-át adó digitális gazdaság a kivándorlással, a kisadózó vállalkozásokat érintő szigorításokkal és az alapfokú oktatás kapcsolódó hiányosságaival küzd. Mindezt tetézi a járvány alatt pánikszerűen felpörgő digitalizációs igény, hiszen nagyságrendileg ötször több megrendelés érkezik manapság a fejlesztő cégekhez.
Félárú utazási kedvezmény a HVG Állásbörzére érkezőknek
A MÁV-Volán-csoport saját standdal és online is várja az érdeklődőket a HVG Állásbörzén, amit 2022. október 5-én és 6-án rendeznek a Papp László Budapest Sportarénában. Az eseményre utazóknak a MÁV-START és a GYSEV 50 százalékos alkalmi menettérti kedvezményt biztosít bármely belföldi állomásról Budapestre, a Keleti, a Nyugati és a Déli pályaudvarra, továbbá Kelenföld, Kőbánya-Kispest, Kőbánya alsó, Kőbánya-felső és Zugló állomásra.
Véget ért a XII. Nemzetközi Média- és Internetkonferencia
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) szeptember 26-án és 27-én 12. alkalommal rendezte meg „A média és az internet hatása a gyermekekre és fiatalokra” című konferenciáját, a Magyar Tudományos Akadémián. A két nap alatt 32 szakember tartott előadást aktuális témákról, egyebek mellett az álhírekről, a social media platformokról, az illegális tartalmakról, a deepfake-jelenségről és persze a média jövőjéről. Kerekasztal-beszélgetést is szerveztünk, ahová etikus hackereket hívtunk meg.
Rövid képzési programokat is kínál hallgatóinak a Széchenyi István Egyetem
Egyedülálló lehetőségként már rövid, akár egyhetes külföldi utazással járó kurzusokat is kínál hallgatói számára a győri Széchenyi István Egyetem, amelyeken a pályázók rugalmasan és könnyen bővíthetik szakmai tapasztalataikat, nemzetközi kapcsolataikat, idegennyelv-tudásukat. Érdemes jelentkezni – ajánlják az újdonságot azok a széchenyisek, akik már részt vettek valamelyik programon.