Pécs: drónoktól az energiahatékony városokig

forrás: Prím Online, 2015. március 26. 08:30

Az intelligens városi (smart city) alkalmazkodás feltételeinek megteremtése érdekében a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karán megalapították a Smart City Technologies kutatócsoportot, mely jelenleg a Szentágothai János Kutatóközpontban működik.

A kutatócsoport célja egyrészt olyan szaktudás létrehozása, melynek segítségével a leendő mérnökök képesek lesznek az átalakuló társadalmi és gazdasági környezetet kísérő folyamatosan növekvő városok kiszolgálására valamint az éghajlati változásokra történő adekvát reakciók kialakítására, másrészt a kutatás eredményeinek az oktatásba és ezáltal a hallgatók szemléletmódjának integrálásába.

Az éghajlatváltozás rengeteg ágazatra negatív hatást gyakorol – veszélybe kerülhet az energia- és a vízellátás, de a közlekedés és az épületek is potenciálisan növekvő kockázatokat hordoznak – ami a sűrűn lakott területek esetén különösen nagy kihívást jelent a városlakóknak. Ezért elengedhetetlen, hogy a felsőoktatásban olyan szakembereket képezzenek, akik a változások különböző fázisaiban is meg tudják őrizni a települések működőképességét. Ennek pedig az a legfontosabb kritériuma, hogy olyan szaktudás álljon rendelkezésre, amelynek segítségével a jövő mérnökei a szükséges beavatkozások és beruházások megtervezésével és kivitelezésével képessé válnak a települések minden részterületét koordináltan működtetni és az ott működő rendszereket komplexen átlátni.

A Smart City Technologies kutatócsoport portfóliója ennek megfelelően roppant szerteágazó: a kutatások keretében vizsgálják az energiahatékonyság növelésének lehetőségeit mind az alacsony energiafelhasználású épületekben, mind a városi energetikai hálózatokban. A csoport informatikai szekciója kutatja az autonóm rendszerek elméleti és gyakorlati megvalósíthatóságának kérdéseit – mely keretében jelenleg drónokkal megoldható autonóm navigálással, monitorozással és felderítéssel foglalkoznak. Emellett az épületinformációs modellek (BIM) felhasználási lehetőségeinek kutatása, a termékek és folyamatok életciklus-elemzése, a hulladékgazdálkodási alternatívák vizsgálata és a városok a klímaváltozásokhoz történő alkalmazkodásának elősegítése is része a kutatócsoport által megalkotott palettának.

Az átfogó kutatási tevékenységüknek köszönhetően a csoport tagjai szolgáltatásaikat a legkülönbözőbb területeken tudták alkalmazni az elmúlt két évben. A többi között részt vettek a pécsi erőmű vízforgalom-optimalizálásában és a biomassza-kazán üzemviteli zavarainak megoldásában, a szigetvári szennyvíztisztító telep modellezésében, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont energetikai tervezésében, valamint az IT Services Hungary pécsi telephelyének bővítésénél az építőipari munkálatok számítógépes (BIM alapú) előkészítésében és az épületgépészeti rendszerek koordinációjában.

 

Forrás: hirado.hu

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Sony World Photography Awards 2024 – kihirdették a nyerteseket

A World Photography Organisation egy különleges gálaünnepségen Londonban kihirdette a Sony World Photography Awards 2024. évi nyerteseit. Az immár 17. éve megrendezett díjátadó ünnepség napjaink legjobb fotográfiai alkotásait mutatja be, valamint az elmúlt év legközkedveltebb képeit és történeteit díjazza. A győztes, döntős és shortlistre került képek április 19-től láthatók a Sony World Photography Awards 2024 kiállításon a londoni Somerset House-ban.

2024. április 19. 20:08

Kiberbiztonsági útmutató készült a magyar kkv-knak

A magyar kisvállalkozásokat támogató kiberbiztonsági kézikönyvet mutatott be az Európai Innovációs és Technológiai Intézettel (EIT Digital), a Nemzetközi Digitális Alapítvánnyal (Global Digital Foundation) együttműködve a Huawei Technologies. 

2024. április 19. 18:43

A MITTE az ügynökségi partnere a világ első tokenizált naperőmű projektjének

A MITTE felel a globális zöld energia vállalat, a Sunmoney Solar Group almárkájának branding és social feladataiért, illetve a Sunmoney 360 app design feladataiért.

2024. április 19. 16:59

Ünnepel a Samsung Galaxy Team európai sportolói csapata

Már csak 100 nap, és elkezdődnek a 2024-es párizsi olimpiai és paralimpia játékok. Ez alkalomból a Samsung, az esemény nemzetközi partnereként bejelenti eddigi legnagyobb létszámú sportolói csapatát. A vállalat idén összesen 57, köztük 44 európai Team Galaxy versenyzőt támogat – olyan sportolókat, akik a játékok során országukat képviselik –, hogy az olimpián is kihozhassák magukból a bennük rejlő lehetőségeket. 

2024. április 19. 15:11

Új szintet léphet az MI-forradalom az adatközpontokban

Együttműködési megállapodást kötött a Schneider Electric és az NVIDIA, a két cég összefogásának köszönhetően megnyílik az út a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásokat még jobban támogató, ugyanakkor energiahatékonyan működő adatközpontok kialakítása előtt. A megállapodás részeként a Schneider Electric leányvállalata, az AVEVA digitális iker platformját összekapcsolják az NVIDIA Omniverse megoldásával, egységes környezetet biztosítva a virtuális szimulációhoz és az együttműködéshez.

2024. április 19. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09