7+1 tipp vezetőknek és munkavállalóknak, hogyan lehetnek a jövő (szak)emberei?

forrás: Prím Online, 2017. október 8. 12:29

Milyen a jövő embere? Ez valószínűleg nem életkorfüggő, hiszen egyik korosztály sincs előnyben, mindenkinek megvannak a saját kihívásai. 

Az éppen munkába lépő fiatal generációnak intenzív, új informatikai rendszert kell gyorsan megtanulnia, az idősebbeknek a napi kihívásokkal szükséges felvenni és tartani a lépést, hogy a folyamatos változásoknak megfeleljenek. Az új digitális kor ideális munkavállalója kész a változásra, erre kellően nyitott és tanulni is hajlandó érte, valamint igazi csapatjátékos. Elérkeztünk egy korszak határához, ami az egész emberiséget érinti, a negyedik ipari forradalom zajlik, a robotizálás fontos szerepet kap, ezért az alkalmazkodás és tanulás képességei felértékelődnek. Ahhoz, hogy a jövő szakemberei lehessünk el kell fogadnunk, hogy az irodai folyamatok számtalan hatékonyságnövelő tartalékot rejtenek, a versenyképesség kulcsa a mérésekkel alátámasztott döntéshozatal. Ezen felül több szempontot is érdemes figyelembe vennünk, amikhez a munkafolyamatok mérésével foglalkozó MOTIMENT módszertan szakembereinek tanácsai a következők.

 

1. A jövőálló cégeknél a HR szorosan együtt dolgozik az adott szakmai terület vezetőjével, hogy a jelöltről már a kiválasztásnál kiderüljön, mennyire fér bele a meglévő csapatba. A vezető tudja a legjobban, milyen feladatra keres embert, ismeri a már működő közösséget, így rálátása van arra, hogy beleillik-e a csapatba a jelentkező vagy sem.

 

2. Érdemes a kollégákkal együtt haladni a digitalizálható elemek feltárásában, a robotika bevezetésében és közösen megérteni, elfogadni, hogy ami programmal jobban megoldható, ahhoz nem kell emberi erőforrás. Bármilyen új vállalati bevezetésnél nagyon fontos a munkatársak tájékoztatása, valamint a bevezetett rendszer céljának és értelmének megbeszélése. A digitalizáció támogatást nyújt a munkatársaknak és folyamatoknak, a jövő munkavállalója már csak azokat a folyamatokat végzi majd el, amelyek izgalmasak a számára, a rutinfeladatokat a technikára, a robotokra bízhatja.

 

3. Fontos, hogy egy vállalat tudja, hogy mik a pontos munkafolyamatai. A technológia fejlődik, de az ember, ember marad. Döntéseket számok alapján tudunk hozni, de tudnunk kell a humán faktorról, hogy a kollégák mit adnak hozzá a teljesítményhez. Tömeges mérésekből tudható meg a legpontosabban, hogy milyen ütemben dolgozik a csapat, és ahhoz képest az új munkatárs, hogyan illeszkedik a folyamatba. A MOTIMENT módszertannal 10 ezredmásodperc (10 ms) pontossággal mérhetők a reakcióidők, amik alapján az is kimutatható, hogy a munkaerő mennyire érzi komfortosan magát az adott, mért munka során. Új munkatársak beilleszkedési karakterisztikájára is képes mutatókat adni a módszertan, amik hozzájárulnak ahhoz, hogy a jó munkatárs a legjobb segítséget kapja a beilleszkedéskor és akkor, amikor szüksége van rá.

 

4. A rendszeres visszajelzések nagyon fontosak a vezetőktől. A folyamatmérés nem csak arra jó, hogy segítsen a vezetőknek megmutatni a lehetőségeket a kompetenciák és folyamatok kapcsolatának megértésével, hanem arra is, hogy visszacsatoljanak, azaz dicsérjenek általa. 

 

5. A munkavállalók arra törekedjenek, hogy megtanuljanak komplex informatikai struktúrákban gondolkodni. Jelenleg nagy a szakadék a folyamatok értése és azoknak az it-nyelvre való lefordítása között, nagyon ritka, hogy valaki mindkettőnek meg tudjon felelni. Ezen is segíthet a munkavállalói kompetenciák megfelelő mérése, nem elég például a papíron dokumentált angol nyelvtudás, hanem azt is tudni kell, a munkavállaló mire tudja azt ténylegesen használni? Például tud-e telefonon is angolul beszélni vagy csak személyes találkozás során?

 

6. A megfelelő vezetői szemlélet elengedhetetlen: helikopter nézet (felülről), valamint a taktikai szint ismerete (legalul). A vezető részéről hajlandóság szükséges a tudások átadására ahhoz, hogy jobban működő legyen a szervezet, s ezzel együtt az ő külső és belső megítélése is pozitívvá váljon.

 

7. A tervezés képességét a döntéshozóknak és a dolgozóknak is el kell sajátítaniuk. Ehhez nyújt támogatást a folyamatmérés, ami arra a legalkalmasabb, hogy objektív adatok alapján tudjon dönteni a vezető a további lépésekről és célkitűzésekről.

 

+ 1 TIPP: Az idősebbeknek a rutinja az értékes, a fiatalabbaknak az agilitása. Minden korosztály rengeteget tud egymástól tanulni, de teljesen más kezelést igényelnek. Éppen ezért ne versenyeztessük őket!

 

A jövő szakembere témát szakértőkkel járta körül a Trend FM OPTIMUM című méréstechnikai és irodai folyamatfejlesztő műsora, ami ide kattintva meghallgatható.

Kulcsszavak: digitalizáció HR MOTIMENT

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Vadonatúj LOQ gaming laptopokat és torony PC-ket mutatott be a Lenovo

A játékok nem kizárólag csúcskategóriás számítógépeken élvezhetők. Erre bizonyíték a Lenovo újonnan bejelentett termékcsaládja, a LOQ (lock), amely a kezdő játékosokat támogatja a játékok és virtuális világok felfedezésében és abban, hogy valódi közösségekhez csatlakozzanak, olyan játékeszközökkel, amelyek számos funkcióval rendelkeznek, mégsem jelentenek megterhelő kiadást.  

2023. március 24. 15:20

A VISZ tisztújító közgyűlése bizalmat szavazott az eddigi vezetésének

Megtartotta idei tisztújító közgyűlését a Magyarországi Vezető Informatikus Szövetsége. A szervezet vezetésébe egy új ember érkezett Pocsai Zsolt személyében.

2023. március 24. 13:59

Kihelyezett tanszéket indít az Óbudai Egyetemen a thyssenkrupp

„Autóipari Elektronikus Rendszerek Tanszék – thyssenkrupp” néven indít tanszéket az Óbudai Egyetem és thyssenkrupp autóipari E/E (elektromos és elektronikus) kompetencia központja az egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karán. A megállapodást Marc de Bastos Eckstein ügyvezető igazgató és Prof. Dr. Molnár András általános rektorhelyettes látta el kézjegyével. 

2023. március 24. 12:33

Újra a Bosch a legsportosabb hazai cég

Sportban is első a Bosch: a vállalat idén negyedszer állt a dobogó legfelső fokára a BSI (Budapest Sportiroda) által meghirdetett, kifejezetten cégeket, vállalatokat, intézményeket és munkahelyi közösségeket célzó „Fut a cég” országos megmérettetésén. A Robert Bosch Kft. és a Bosch Rexroth Kft. csapata 2022-ben összesen 11 500 kilométert futott, 4260 kilométert kerékpározott és 700 kilométert úszott az abszolút első helyezésért. 

2023. március 24. 11:15

LEO-műholdak: zsákutca vagy forradalom a szélessávú internetben?

A LEO-műholdak a világ minden szegletébe elhozhatják a nagy sebességű internetet – ha nem állnak egymás útjába. A Deloitte TMT Predictions 2020-as jelentése így fogalmazott: az alacsony Föld körüli pályán (LEO) működő műholdak konstellációi vagy forradalmat hoznak el a szélessávú szolgáltatásokban, vagy egy nagy rakás űrszemét keletkezik. Három évvel később még mindig nem teljesen egyértelmű, melyik szcenárió jön be, sok vállalat azonban továbbra is az előbbire szavaz.

2023. március 24. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Alzánál egyszerűbb lett az áruvisszaküldés és a reklamáció

2023. március 21. 09:59

Töretlennek tűnik a csaló e-mailek és SMS-ek terjedése – van megoldás

2023. március 14. 20:32

IT Akadémiát indított a BME VIK és a Qualysoft

2023. március 9. 14:08

DEUTSCHE TELEKOM innovációk az idei Mobil Világkiállításon

2023. február 28. 12:48