Az ABB részvételével épül Kínában a világ első HVDC hálózata
Kína Peking-Tiencsin-Hopej régiójában épülő zhangbei-i nagyfeszültségű, egyenáramú (HVDC) villamosenergia-hálózat segítségével a távoli szél-, nap- és vízerőművekben termelt tiszta energiát integrálják a gyűrűs átviteli rendszerbe, amely biztosítja az energiaáramlás optimalizálását. Az egyedülálló „HVDC hálózatot” a világ egyik vezető villamos közművállalata, a State Grid of China (SGCC) tervezi. Az ABB számos kritikus elemet, így például HVDC Light szelepet, fali átvezetőket, transzformátor-részegységeket, nagyfeszültségű kondenzátorokat és teljesítményelektronikai félvezető készülékeket szállít a projekthez.
A nagy hatékonyságú HVDC technológia segítségével minimális veszteségek mellett lehet nagy mennyiségű villamos energiát nagy távolságra szállítani. Hagyományosan két pont közötti összekötő távvezetékeknél alkalmazzák, azonban a zhangbei-i kísérleti projekt egyedülálló a maga nemében, mivel egy hálózaton belül több állomás is össze lesz kötve, így optimalizálva a megújuló energiaforrások kihasználását és javítva az áramellátás megbízhatóságát. A helyi vállalatok mellett az ABB szállítja a kulcsfontosságú berendezéseket ehhez a mérföldkőnek számító projekthez, amely a világ legnagyobb és legkorszerűbb feszültségforrás-átalakítóval (VSC) szerelt HVDC rendszere (VSC-HVDC) lesz. A rendszer egy gyűrűs hálózat segítségével négy állomást köt össze, és 4500 megawatt tiszta energia szállítására képes.
„Az ABB több mint hatvan éve elsőként fejlesztette ki, és dobta piacra a HVDC technológiát. A cég azóta olyan kulcsfontosságú innovációkat vezetett be, mint például a HVDC Light és az ultra-nagyfeszültségű, egyenáramú (UHVDC) átviteli rendszer, amelyekkel megbízható és hatékony energiaellátás biztosítható,” – nyilatkozta Claudio Facchin, az ABB Energetikai Hálózatok Divízió vezetője. „Az ABB részvétele a projektben azt bizonyítja, hogy az SGCC továbbra is töretlenül bízik az ABB HVDC területén meglévő, bizonyított szaktudásában és vállalatunk azon hosszú távú erőfeszítéseiben, amelyek célja, hogy úgy segítsük a kínai energetikai infrastruktúra megerősítését, hogy mindeközben minimálisra csökkenjen a szektor környezetre gyakorolt hatása.”
Az ABB először 1997-ben dobta piacra a VSC-HVDC technológiát, aminek akkor HVDC Light nevet adta. Ez a megoldás szabályozza a hálózati helyek közötti villamosenergia-áramlást, a villamos energia átvitelét nagyon kis veszteségek mellett biztosítja, és támogatja a gyenge hálózatok, így például a szigetüzemű szélerőművek feszültségét és frekvenciáját. A technológia vezérelhetősége és külső feszültség nélküli indulási (black-start) képessége jól példázza a megoldás kiváló működőképességét, és alkalmassá teszi azt számos kulcsfontosságú energetikai alkalmazás számára, így például a szárazföldön vagy a tengereken elszigetelten működő szélfarmokon termelt megújuló energia hálózatra kapcsolására, valamint az AC hálózatok összekötésére.
Kapcsolódó cikkek
- Újgenerációs nagyfeszültségű járműtöltő berendezéseivel az ABB az e-mobilitás mezőnyének élén
- Hogyan fordítsuk előnyünkre az energiaellátási kockázatokat?
- Az ABB okos DC töltőrendszert mutatott be az eMove 360° kiállításon
- Az ABB a világ legkorszerűbb robotikai gyárát építi fel Sanghajban
- Tartós növekedés az ABB-nél
- ABB technológiával jön létre a világ legnagyobb digitális alállomása Fehéroroszországban
- Gyárlátogatás Oxfordban a BMW Mini üzemben
- Az ABB több mint 100 millió dollár értékben nyert el megbízást modern vasúti technológia szállítására
- Ismét lehet pályázni az ABB női műszaki egyetemi hallgatók részére kiírt mentorprogramjára
- A Jaguar I-PACE eTROPHY bejelentette, hogy az ABB a hivatalos járműtöltési partnere
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új technológiák forradalmasíthatják a fizetési ökoszisztémát
Az elmúlt években számos új technológia jelent meg a pénzügyi szektorban, amelyek forradalmasíthatják a fizetési ökoszisztémát. Az AFR 2.0 és a szupertárcák a legújabb innovációknak tekinthetők ezen a területen, amelyek azt ígérik, hogy alapjaiban változtatják meg a fizetés jövőjét. Segítségükkel az ügyfelek egységes és kényelmes fizetési élményben részesülnek, míg a pénzügyi szolgáltatók számára lehetőség nyílik újfajta üzleti modellek kialakítására.
Zöld gasztroreformot hirdet a magyar startup
Mintegy 550 millió forintot fordíthat növekedésére a Greenstic Europe Kft. (Greenstic) az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures befektetésének köszönhetően. A környezetbarát, egyszer használatos éttermi eszközöket forgalmazó vállalkozás regionális szinten bővíti tevékenységét, miközben célul tűzte ki a gasztroszektor környezettudatossá tételét, és a körforgásos gazdasági modell alkalmazását is.