2020-ra az unió teljes energiafogyasztásának akár 2-3%-át is az adatközpontok tehetik ki
Rohamosan terjednek az adatközpontok a skandináv, hidegebb országokban, ahol a hűtésen rengeteg energia spórolható meg, de a magyar adatközpontok közül is vannak, amelyek sok területen állják a versenyt.
Egyre inkább meghatározó trend, hogy új adatközpont építésekor, hogy kiemelten figyelembe veszik az ország átlaghőmérsékletét is. A hűvösebb klíma miatt jelentős energia- és költség megtakarítás érhető el a szerverszobák hűtése során. “Az adatközpontok üzemeltetésének egyik fő költségtényezője a klimatizáció, a gépterem megfelelő, 20 fok körüli hőmérsékletének egyenletes biztosítása. Fontos kérdés mindez azért is, mert egyes előrejelzések szerint jövőre az Európai Unió teljes energiafogyasztásának 2-3%-át teszi majd ki az adatközpontok fogyasztása.” - mondja el Hajmási Gergely a szerverspecialista ServerGarden kereskedelmi vezetője. „A megtakarítások mellett a skandináv országok jól példáznak egy másik nemzetközi trendet, egyre fontosabb a környezettudatos, zöld gondolkodás. Svédországban például tudatosan építettek lakóparkot az adatközpont mellé, és az ott termelődő hővel fűtik a házakat. Persze mindez gazdaságilag is előnyös. Ha ebben a versenyben nem szeretnének lemaradni az adatközpontokat üzemeltető hazai vállalatoknak bizony nagyon komolyan figyelniük kell, hogy tartsák a lépést technológiában.” – értékelte a szakember.
Magyar cégnek magyar szerverparkot?
Sok szempontból álljuk a versenyt.
Bár a globális óriás cégek - mint például a Facebook, Google vagy az Amazon - számára valós lehetőség, hogy kihasználják a geográfiai előnyöket, a hazai kis- és középvállalatok többségének nem jelent igazi alternatívát távoli országba költöztetni a szervert. „Tapasztalataink azt mutatják, hogy a szerverpark fizikai közelségét, az értékes cégadatok magyar területen tartását, az ismert jogi környezetet és főleg a magyar nyelvű kapcsolattartást nagyon sokra értékelik a magyar vállalkozások vezetői. A jó hír, hogy a hazai szerverparkok közül is vannak, amelyek élen járnak az energia hatékonyságban, környezettudatosságban, melyek előnyeit, például az energia spórolással járó alacsonyabb költségeket, a magyar ügyfelek is élvezhetik.” – mondta el ServerGarden kereskedelmi vezetője.
Még a legmodernebb hazai adatközpontok sem érhetik utol a hidegövi skandináv országokat energiahatékonyság szempontjából, de globális viszonylatban ezen a területen is jól szerepelnek és minden egyéb technikai szempont tekintetében is képesek felvenni a versenyt, akár a skandináv vetélytársakkal is. „Technológiai háttér, biztonság, áramellátás vagy éppen 7/24 órás rendelkezésre áll területén bármelyik nyugati vagy skandináv szerverparkkal képesek vagyunk felvenni a versenyt. Azonban tény, nem mindegy, hogy egy vállalat melyik szolgáltatót választja partnerül. A legjobb szerverparkokban az IT-infrastruktúra felügyeletéért és az esetlegesen felmerülő hibák elhárításáért állandóan, hétvégén, éjjel és ünnepnapokon is elérhető operátori ügyelet felel. Emellett azok a vállalatok, akik nemcsak az állandó hűtés és áramellátást akarják biztosítani a szerverüknek, akár teljes körű rendszerüzemeltetési szolgáltatást is igénybe vehetnek. Ennek során a céges szerverek működéséről teljes egészében az adatközpont szakemberei gondoskodnak, levéve az IT terhek jelentős részét a vállalatról” – foglalta össze Hajmási Gergely.
Kapcsolódó cikkek
- Perem, ahol a babér terem, avagy edge computing költséghatékonyan
- Itt az eszköz a környezettudatos célok megvalósításához
- Március 6. az Energiahatékonyság Világnapja
- Ne csak a kibertámadásoktól védjük adatainkat!
- Nem a költségkeret szab határt a vállalatok zöld működésének
- A Fujitsu SAP HANA-hoz fejlesztett infrastruktúrával támogatja az adatközpont korszerűsítését
- Hatékonyabb és fenntarthatóbb az Ericsson adatközpontja az ABB integrált automatizálási rendszerével
- Ki vigyáz a céges szerverekre az ünnepek alatt?
- Komoly változások a peremen
- Minősített szerverközpontot hoz létre az OTT-One
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Akár 70 százalékkal is csökkenteni lehetne az irodaépületek szén-dioxid-kibocsátását
Digitális épület- és energiagazdálkodási megoldások alkalmazásával, valamint elektrifikációval, illetve megújuló energiaforrások használatával és mikrohálózatok telepítésével akár 70 százalékkal is csökkenteni lehetne az irodaépületek szén-dioxid-kibocsátását a Schneider Electric kutatása szerint. Az alacsony CO2-kibocsátású épületekre történő átállás jelentős mennyiségű új munkahely létrehozását is eredményezheti.
Smart company – 2024. Jövőre még okosabban!
A smart company nem attól okos, mert a legfejlettebb technológiák által vezérelt. Az az okos cég és okos iroda, amit folyamatosan egyre kevesebb költséggel sokkal hatékonyabban, jóval nagyobb árbevétellel, nyereséggel működtetünk. A PP Konferenciaközpont – BKIK „Smart company – 2024” című konferenciáján a cégtulajdonosok megtudhatják, hogy milyen eszközök és módszerek szükségesek az okos céggé váláshoz.
Joule – az irodai munka új mértékegysége
Az SAP walldorfi főhadiszállásán tartott konferencia csúcspontjaként bemutatkozott Joule, a természetes nyelvet használó, generatív mesterséges intelligencia alapú irodai asszisztens, amellyel végérvényesen megváltoznak az üzletviteli folyamatok. A Joule beágyazódik az SAP felhőalapú vállalati portfóliójába, és képes lesz proaktívan betekintést adni a vállalati adatok mélységébe, nem csak az SAP teljes szoftverportfólióján, hanem akár harmadik féltől származó forrásokat is feldolgozva.
Így támogatta a digitalizáció Varsó új ékességének felépítését
A Varso Tower, vagyis a Varsó Torony Lengyelország és az Európai Unió legmagasabb épülete, egyben a lengyel főváros legrangosabb építészeti projektje. A maga nemében egyedülálló felhőkarcoló szervesen illeszkedik abba a fejlesztési folyamatba, amelynek célja, hogy Varsót a nemzetközi üzleti élet egyik dinamikusan növekvő központjává emelje. A projekt megvalósításában meghatározó szerepe volt a digitalizációnak, így az épület nemcsak a magasságának, méreteinek, hanem az építésekor alkalmazott innovatív módszereknek köszönhetően is kiérdemli a figyelmet. A fejlesztést Európa egyik meghatározó ingatlanvállalata, a HB Reavis irányította, a kivitelezést a bécsi székhelyű PlanRadar Magyarországon is elérhető szoftvere támogatta.