Jól jönne a nőies megközelítés az informatikában – Lányok Napja a DXC-nél
„Nagyon furcsa nekem ennyi lánnyal ülni ebben a tárgyalóban, ahol jellemzően egyedüli nőként szoktam üldögélni” – így nyitotta meg Tóth Mária, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatója a cégnél szervezett Lányok Napját.
Az idei eseményen is az ország legjobb vállalatai, egyetemei és kutatóintézetei engedtek bepillantást a kulisszáik mögé azzal a céllal, hogy felkeltsék a középiskolás lányok érdeklődését az informatikai pálya iránt. „Hiányoznak a szakmából a nők, én mindig különösen szerettem olyan projekteken dolgozni, ahol kolléganőkkel volt alkalmam együttműködni. Szerencsére cégünkre mindig is jellemző volt a nemek megfelelő aránya, de a témával ennek ellenére mégis érdemes foglalkozni” – folytatta Czibók Zoltán, cég ügyvezetője.
10 lány várakozott egy keddi napon a DXC irodája előtt – talán jövőbeli informatikusok, akik a Lányok Napja alkalmából bepillanthatnak egy IT-cég kulisszái mögé. Beszélgetés, kérdezz-felelek mellett, szerverszoba látogatás és notebook-összeszerelés is várt a lányokra.
Tóth Mária, a DXC Technology szoftverfejlesztési igazgatója szerint a programozó lét azért különösen izgalmas, mert aki programozónak megy akár 5 évente teljesen új szakmákat tanulhat meg. Ennek az az egyszerű oka, hogy ma már minden iparágban jelen van az IT, minden cégnél dolgoznak programozók, így aki munkahelyet vált, valóban teljesen új területeken találja magát – nem fenyegeti kiégés a változatos projekteken dolgozó programozókat.
A lányokat az érdekelte leginkább, hogy mi a legnagyobb előnye annak, ha nőként ezt a pályát választják? „Nem kell a csapatépítőn sorban állni a női mosdó előtt, de hátránya, hogy hajgumit sem tudok kérni senkitől” – felelt viccesen Tóth Mária. „Komolyra fordítva a szót, a sztereotípiák lebontásának nagyon jót tenne, ha több nő érkezne erre a pályára: a szakállas, szemüveges kódolóról alkotott kép, aki pizzán és kólán él, már igen idejétmúlt. Nem is beszélve arról, hogy a nők általában jobban kommunikálnak, nyitottabbak, máshogy közelítenek egy-egy problémához, más a rálátásuk egy-egy helyzetre és ez nagyon jót tesz minden csapatnak és a vállalati kultúra is színesebb lesz tőlük. Összességében tehát a nőies megközelítés jól jön az informatikában.”
Gömöriné Körösi Ildikó, a Szinyei Merse Pál Gimnázium informatikatanárnője azért hozott el osztályából hat lányt a DXC Lányok Napja rendezvényére, mert úgy gondolja, hogy a lányok nem merik észrevenni saját magukon, hogy igenis érdeki őket az informatika. A tanárnő szerint sokan úgy mennek el egyetemre, hogy fogalmuk nincs mit akarnak tanulni, aztán közben jönnek rá, hogy fordulhattak volna már érettségi után az informatika felé. Talán egy ilyen látogatás segít nekik abban, hogy felismerjék, hogy milyen terület érdekli őket leginkább.
A kötetlen beszélgetés után a lányok meglátogatták a szerverszobát és a Service Desk egyik csapatát. A legnagyobb sikere a desktop és notebook összeszerelésnek volt, itt többször elhangzott a lányok részéről, hogy ez még a legózásnál is jobb program.
A lányok közül volt, aki gazdaságiinformatikusnak készül, most fog érettségizni és már rengeteg céget nézett végig az elmúlt évek Lányok Napjai alkalmával. Volt, aki matematika-biológia-informatika érdeklődésű, de kommunikáció és marketing pályára készülő lányok is részt vettek DXC Lányok napi eseményén.
Kapcsolódó cikkek
- Mozgásban, megállás nélkül: a „nonstop IT” öt alapköve
- Alice szerint az IT igenis lányos szakma
- Négymilliárd forintos informatikai fejlesztéssel folytatódik a MÁV-csoport megújulása
- Van egy ember a cégnél, akit ritkán látni, de ha baj van, azonnal hívhatjuk
- Erős éve lesz az informatikai szektornak
- One Ingram: az IT szektor hatékonyságnövelő újdonságai egy helyen
- Több nőt az IT szektorba!
- Tudod mit teszel jövő nyáron?
- Új vezetők, tovább erősödő Ingram Micro
- A cégvezetők többsége optimista, mégis stagnálhatnak az IT fejlesztések
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az LG ThinQ okosotthon-platformról hamarosan több márka termékeit is irányíthatjuk
Az LG Electronics (LG) hamarosan elérhetővé teszi a Home Connectivity Alliance HCA 1.0 specifikációjának első kereskedelmi implementációját, amely az LG ThinQ okosplatformon keresztül lehetővé teszi a különféle márkájú készülékek összekapcsolását. Ez év végére a felhasználók az LG ThinQ alkalmazáson keresztül többek közt olyan márkák eszközeit is vezérelhetik majd, mint a Samsung vagy a Vestel, így kényelmesen kezelhető, teljeskörűen összekapcsolt okosotthon-ökoszisztémát alakíthatnak ki.
Hamar eldől, hogy a lányok nem lesznek mérnökök
A pályaválasztás legtöbbször már a középiskoláig eldől, és a támogató közeg hiánya miatt választja kevesebb lány a műszaki-technológiai hivatást – állapítja meg a CETIN Hungary Zrt. kutatása. A független, integrált telekommunikációs infrastruktúraszolgáltató ezen szeretne változtatni: a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) szakmai partnerségével középiskolás lányoknak ingyenes tehetségprogramot indít.
Megkezdte működését a Kyndryl Alapítvány a helyi közösségek fejlődéséért
A Kyndryl, a világ legnagyobb IT-infrastruktúra-szolgáltatója szeptember 18-án elindította a Kyndryl Alapítványt. Az alapítvány olyan nonprofit szervezeteket támogat majd, amelyek kritikus társadalmi problémákra keresnek megoldásokat. A Kyndryl Alapítvány a vállalat globális vállalati jószolgálati programját terjeszti ki, és jelzi, hogy a Kyndryl elkötelezett a pozitív társadalmi szerepvállalás mellett, összhangban az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaival.
Binance-felmérés: az adományozók harmada már blokkláncon utal
Átlátható, jól nyomon követhető módja az adományozásnak a blokklánctechnológián alapuló átutalás. Ez a három fő előnye a kriptovalutában történő jótékonykodásnak a Binance által megkérdezett emberek szerint. Bár a legtöbben még mindig inkább hagyományos pénzügyi eszközökkel támogatnak jótékony célokat, a felmérésben megkérdezettek közel harmada már a kriptót részesíti előnyben. A világ legnagyobb kriptotőzsdéje a közelmúltban több millió dollárnyi kriptovalutát utalt át a katasztrófa-sújtotta területeken élő felhasználóinak Marokkóban, Líbiában és Törökországban.
Innovációs versenyt rendez a Bosch: fiatalok jelentkezését várják, több mint 4 millió forint a tét
Útakadályokat detektáló drón, vezeték nélküli hőérzékelő kocka, automatizált szellőztető rendszer – csupán néhány úttörő megoldás, melyeket az elmúlt években hoztak össze a Code #LikeABosch hackathon szemtelenül fiatal résztvevői, mindössze 48 óra leforgása alatt. A hibrid innovációs verseny idén szeptember 29-30-án várja a középiskolás és egyetemista indulókat, akik szívesen tesztelnék problémamegoldó képességüket olyan hardveres és szoftveres kihívásokban, melyekkel valós változást hozhatnak az emberek életébe. Érdemes megfontolni a személyes részvételt nemcsak a közösségi élmény, de a helyszín miatt is, a szentendrei úti Gamerland ugyanis a szünetekben is szórakoztató programok tárházát kínálja a fiatal ötletgazdáknak.