2019-ben Dan Shechtman kapta a Neumann professzori címet
Idén Dan Shechtman, a kvázikristályok felfedezéséért 2011-ben Nobel-díjjal jutalmazott izraeli professzor tevékenységét ismerte el Neumann professzori címmel a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szenátusa.
Az NJSZT névadójáról a digitális számítógépek működési elveit kidolgozó Neumann Jánosról elnevezett professzori címet 2017 óta minden évben olyan hazai vagy külföldi egyetemi tanár kaphat meg, aki kimagasló, nemzetközi szinten is ismert és elismert tudományos teljesítményt nyújtott, tudományterülete, tevékenysége pedig kapcsolódik a Neumann János által elért tudományos eredményekhez.
2019-ben a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) szenátusa Dan Shechtman professzornak adományozta a Neumann professzori címet. Az erről szóló oklevelet és plakettet ünnepélyes keretek között május 25-én adta át dr. Józsa János, a BME rektora, illetve Beck György, az NJSZT elnöke.
Dan Shechtman professzor és dr. Beck György elnök
Shechtman neve sokak számára Magyarországon is ismerősen csenghet, hiszen az Izraeli Műszaki Egyetem, a Technion anyagtudományi professzora a kristályos és az amorf anyagszerkezet közötti átmenetet jelentő kvázikristályok felfedezéséért 2011-ben kémiai Nobel-díjat kapott.
Mivel korábban vitatták a kvázikristály szerkezet létezését, ennek felfedezése paradigmaváltást hozott a kémia és a fizika világában egyaránt, mivel anyagtudományi felfedezésként e tudományok határterületén helyezkedik el. Dan Shechtman professzor nem először járt Magyarországon, 1995-ben részt vett egy itthon megrendezett nemzetközi kvázikristály szimpóziumon, és számos hazai tudóssal jó kapcsolatot ápol.
Kapcsolódó cikkek
- Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
- A világ tíz legjobb országa között van a magyar ECDL-képzés
- GSM – Generációk Saját Mobiljai
- A Schneider Electric a jövő mérnökeibe fektet
- Kiderült, hogyan teljesítenek a hazai ECDL-vizsgázók
- Szülinapi sztorik a 60 éves M-3-ról
- Az NJSZT díjazottai és az Év Informatikai Újságírója 2018
- NJSZT50 kiállítás Budapesten
- Dr. Beck Györgyöt választotta elnökévé az NJSZT
- Megújult a Neumann Társaság
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A mesterséges intelligencia demokratizálja a marketinget
Egy újabb marketing demokratizálódási hullám elején vagyunk. A mesterséges intelligencia (AI) hasonló forradalmi változást idéz elő a marketingben, mint korábban az internet. Hatására olyan mértékben egyszerűsödnek le egyes feladatok, hogy azzal kisvállalkozók tömegei számára válik elérhetővé a marketing – állítja Wolf Gábor kisvállalati marketing szakértő, a Marketing Commando vezető tanácsadója.
Az Unió jóváhagyta a új e-aláíró platformot
Magyarországról is biztosított lesz a teljes mértékben digitális Uniós közigazgatási ügyintézés, az elektronikus azonosítás és a digitális aláírás az Evrotrust eID egységes azonosítási rendszerének köszönhetően, amely már átment az Uniós tagállamok értékelésén. A rendszer újdonsága, hogy immár nem csak magánszemélyek, hanem vállalatok is használhatják hivatalos és közigazgatási ügyeik intézésére az egész Unióban. Az Európai Bizottság az eIDAS szabályozás alapján ellenőrizte a platform Uniós használatát, ezzel hamarosan minden tagállam számára elérhető lesz.
Digitalizációs részleg alakult hazánk piacvezető könyvelő vállalatánál
Külön digitalizációs szervezeti egységet hoztak létre a Process Solutionsnél (PS), hazánk egyik vezető számviteli, adózási és bérszámfejtési szolgáltatásokat nyújtó vállalatánál.