Mi indíthatná jobban az évet, mint a CES?

Laszlo Horvath, 2020. január 7. 12:58

Ma hivatalosan is kezdetét vette az évet meglehetősen magas felütéssel elindító esemény, a Las Vegas-i fogyasztói elektronikai show, amely már sok évvel ezelőtt átvette a legfontosabb informatikai, telekommunikációs rendezvény szerepét az olyan időközben megszűnt kiállításoktól, vásároktól, konferenciáktól, mit a Comdex vagy a CeBIT. Amerikai tudósítónk, a konferenciázó körökben Magyarországon is jól ismert nagy tekintélyű reklámszakember - Horváth lászló - a helyszínen van, és gondolatait máris megosztja olvasóinkkal.

Tükörbe nézni néha nehéz. Különösen, ha kissé a "végekről", kissé torzított dinamikájú piacokról, kissé mesterségesen sikeressé tett vállalatok "védettségéből" kellene az önvizsgálatot megejteni.  Mert nem lehet elbújni a világverseny valósága elől: hosszú távon mindig kilóg a lóláb, és valakinek ki kell fizetnie a másodrangú műfejlesztések árát. 

Egy tipikus magyar cég esetében már vakmerőségnek számít, ha a német piacig ellát, de az igazi megmérettetést Amerika jelenti. Ehhez a piachoz azonban elengedhetetlen megkóstolni a technológiai innováció világát egy helyen, nagyon sűrű kiadásban.
 
Sokak azt hiszik, hogy az új gadget-ekről, kütyükről, érdekes consumer electronics apróságokról szól a CES. Ez már kábé egy évtizede nem teljesen igaz. Persze, lehet élvezni az Intel drónjainak az égi táncát a Bellagio szökőkútja felett, de a főműsor az innovációs trendekről, a közeli jövő (egy-két-öt évvel előre nézve) újításairól szól. Különösen a startup-os embereknek fontos hogy láthassák hol tartanak, melyik piacra és mikor érdemes belépni - vagy rosszabb esetben hogy mit kell változtatni a fejlesztésen, milyen gyorsan, mert egy kicsit lemaradtak másoktól, piacérettebb termékek is akadnak a felhozatalban. 
 
A CES-nél jobb évkezdést elképzelni sem tudnék: hangütés az új évre, és idén az új évtizedre is. Remélem sikerül minél több magyar technológusnak megnéznie magát ebben a globális méretű tükörben, és behelyezni a fejlesztését abba az összefüggésrendszerbe, amit úgy hívnak, hogy a felgyorsuló technológiai fejlesztés jövője.
 
Bevezetőnek - különösebb logika nélkül – hadd emeljek ki néhány olyan újdonságot, ami elsőre szemet szúrt, a többi majd jön folytatásokban. 
 
Car & Driver facial recognition
 
Az álmos autóvezetőn meglátja, hogy éppen bóbiskolni készül a volán mellett és felkelti. Persze ha már a rendszer elemezni tudja az arcot, akkor fel is tudja ismerni a tulajdonost, miért is kellene a mai technológia mellett kulcsokkal vagy akár kártyákkal vesződni.
 
Pizza robot 
 
Ki nem szereti a jófajta pizzát, legyen az Chicago deep dish avagy mezítlábas Domino's? A CES-en pizza robot készíti: a Seattle-i Picnic cég software, cloud and deep learning technologia segítségével tömeg méretekben és gyorsan sütve igyekszik ellátni a százezres éhes konferenciajárókat. A picnic robot mást is tud sütni, de a CES-en a pizzára fokuszál.
 
Blockchain-re épülő biztonságos telefon
 
Kíváncsiak vagyunk, hogy milyen formában kombináljak a blockchain technológiát a mobil telefonokkal? Nem kell tovább furdalnia az oldalunkat a kíváncsiságnak, mert az egyik innovációs díjas termék az ezt a két területet ötvözi.
 
IoT a ruhába építve
 
Miért is kellene külön szenzorokat feltenni magunkra amikor a ruhába is bele lehet ágyazni a mini IoT infó gyűjtőket? Holland/belga fejlesztésű ingek és sportruhák ezt próbáljak megvalósítani. A Holst Centre - Eindhoven-ből - már 2005 óta dolgozik ilyesfajta termékeken.
 
IoT szenzor ragtapasz az agyi hullámok elemzéséhez
 
Eldobható, olcsó is lehet, és nem kell a jóemberek koponyáját kifaragni mint ahogy Elon Musk elképzeli, a Humm érdekes terméke az agy-stimuláló mini gépezet, amit a homlokodra ragasztva élvezhetsz -"garantált" jobb agyi működést eredményezve. Ezek szerintem a közeli jövő irányai: nem kell beavatkozni mechanikailag a testbe, kívülről is elég, belülről pedig lenyelhető mini-komputerekkel és szenzorokkal oldani meg a vizsgálatokat, amelyeknek több változatán dolgoznak a Szilícium völgyben.
 
Robotnővér
 
És ha már az egészségügynél tartunk: nagy érdeklődés várja a Pria-t, a nővérkéket felváltó caretaker robotot, amit a nagymúltú Black+Decker fejlesztett, óriási problémát old meg! Ahogyan egyre kevesebb az egészségügyi szakember a világban úgy általában, és Amerikának az óriási vidéki területein a Mid-West-en, Japánról nem is beszelve.
 
Olvasási segítség diszlexiásoknak
 
Egy vallomás: egyáltalán nem hoz izgalomba a tévégyártók legújabb mini-LED technológiája a legújabb tévégyártóknak - merthogy amikor elérte a képernyő felbontása az emberi szem felfogóképességét, onnantól nekem a további fejlesztés nem annyira érdekes. Ami viszont igen: a diszlexiás kisgyerekek olvasását segítő Lexilens - izgalommal fogom kipróbálni a francia terméket.
 
Mobil áramtankolás
 
Arról nem is beszélve, hogy a VW újítása, a mozgó elektromos töltőállomás érdekes elképzelésnek tűnik mert követi a benzines autók feltöltésével foglalkozó sikeres app-alapú modellek logikáját: ha a hegy nem megy Mohamedhez és nincsen elég töltőállomás akkor vigyünk oda neked egyet.
 
Fittnek lenne trendi
 
S miközben járjuk a CES-t, lassan megkezdődnek az év eleji nagy horderejű bejelentések is, a CES elött, alatt és után. Ezek közül emelném ki a Szilícium völgy egyik nagy sikerét: a mindenható és mindent szabályozó, a szívó szálaktól a gáztüzelésű tűzhelyek betiltásáig mindenre odafigyelő abszolút Nanny State, Kalifornia beadta a derekát, és engedélyezi a könnyű súlyú (10.000 font a felső határ) kereskedelmi szállító járművek önjáró változatának bevezetését közutakon. Óriási áttörés ez, sok kolléga örömünnepet ül - köztük a Commsignia is. A magyar cég a legnagyobb kereskedelmi flottát üzemeltető Lyft "agyát" adja az autonóm mozgó autók üzemeltetéséhez.
A Panasonicnak is van egy érdekes bejelentése, a több, mint 270 ezres munkatársi gárdája 4 új emberrel gazdagodott. Bár ez csak egy HR-hír, mégsem akármilyen, hiszen egyikük a 23-szoros olimpiai bajnok Michael Phelps, de a többi arc is alkamas arra, hogy a dobogó legfelső fokára segítse a patinás céget: a 15-szörös világbajnok és ötszörös olimpiai aranyérmes Katie Ledecky; a Paralimpiákon sikeres Lex Gillette, és a japán-amerikai olimpiai reménység, Sakura Kokumai, aki karatében az Egyesült Államok bajnokságát eddig hétszer nyerte meg.
 
 
Kulcsszavak: CES CES 2020

Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Magyar cégek férhetnek hozzá Európa legnagyobb innovációs hálózatához

A magyar innovációs ökoszisztéma megerősítését zászlójára tűző Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) partnerséget kötött az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Health hálózattal, amelynek célja az európai polgárok egészségesebb jövőjének előmozdítása az egészségügyi innováció támogatásán keresztül. Az együttműködés fontos mérföldkövet jelent az egészségügyi innovációval foglalkozó magyar vállalkozások számára, hiszen az EIT Health InnoStars kiterjedt hálózatához való hozzáférés kaput nyit számukra az európai partnerekhez és rajtuk keresztül az európai és nemzetközi piacokhoz.

2024. április 9. 13:20

Közel háromezren vettek részt a PlayIT-n

Nagysikerű rendezvénynek, a PlayIT-nak adott otthont a Széchenyi István Egyetem: az országos gamerexpóra közel háromezren látogattak ki. Az esemény minden korosztályt megmozgatott és az egész család számára szórakozást kínált, a campus több helyszínén várták a gaming és az e-sport iránt érdeklődőket.

2024. március 31. 14:29

Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián

Két magyar csapat jutott tovább a Szíriában megrendezésre kerülő Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpiára (IIOT). A világverseny nemzeti előválogatójaként szolgáló Kódkupát március 10-én rendezte meg a Neumann Társaság az Algo Pro Club és a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium együttműködésével. A hiánypótló csapatverseny nagy hangsúlyt helyez a csapattagok közötti kooperációra, ami a vállalati munkakultúrára is felkészíti a fiatalokat.

2024. március 20. 16:03

MI festőrobot szórakoztatta a nézőket a Magyar Ifjúsági Robot Kupán

Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

2024. március 12. 19:17

Újabb Apple Premium Partner üzlettel erősít az iSTYLE a Westendben

Az iSTYLE, az Apple termékek vezető hazai viszonteladója, a mai napon megnyitotta második Apple Premium Partner üzletét a Westend City Centerben. A lépés fontos mérföldkő az iSTYLE életében, hiszen az új flagship store árukínálata, magasan képzett munkatársai és minőségi szolgáltatásai még közelebb hozzák az ikonikus Apple Store-ok vásárlási élményét a hazai közönséghez.

2024. március 8. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09