Home office egészségesen

forrás: Prím Online, 2020. április 6. 13:07

Most, hogy rengeteg irodai dolgozó számára bizonytalan ideig lényegében kötelezővé vagy legalábbis erősen ajánlottá vált a home office, egészségünk védelme érdekében még fontosabb otthon is a lehető leginkább ergonomikus munkakörnyezetet kialakítanunk. Az LG összegyűjtött néhány hasznos és költséghatékony tippet, hogy kényelmesebbé tehessük az otthon töltött munkanapokat.

Az egész napos laptop előtt ülés és billentyűzet fölé görnyedés jelentősen megviseli a szervezetünket – bár a legtöbben tisztában vagyunk ezzel, otthonunk kényelmében mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről és a kanapéról vagy különféle lehetetlen pozíciókban dolgozni. Éppen ezért különös figyelmet kell fordítani az otthoni munkaállomás kialakítására, már csak azért is, mert egyelőre rendkívül bizonytalan, hogy mikor térhet vissza az élet a rendes kerékvágásba.

 

Jó helyen van a kijelződ?

A legideálisabb eset az, amikor külön monitorunk és billentyűzetünk van, hiszen a gerincünknek az a legjobb, ha az elsődlegesen használt kijelzőt szemmagasságban helyezzük el. A legújabb monitorok talpazata már állítható magasságú, de ha a jelenlegi monitorunk túl alacsony, inkább emeljük meg néhány nagyobb könyvvel. A monitor legyen legalább kartávolságra, vagyis nagyjából 43 cm-re a szemeinktől, és úgy helyezzük el a szobában, hogy lehetőleg ne tükröződjön vissza róla a beszűrődő napfény. 

 

Ha a laptop mellé nem áll rendelkezésünkre monitor, abban az esetben is jobban járunk egy külön egérrel és billentyűzettel, így a laptopot a monitorhoz hasonlóan megfelelő magasságban és távolságban tudjuk elhelyezni. 

 

 

Mekkora monitort érdemes választani?

A laptopok képernyője általában 12 és 17 hüvelyk közötti, míg a legelterjedtebb irodai monitorok általában 24 és 27 hüvelyk közöttiek. Otthonra is ajánlott egy 27 hüvelykes, ergonomikus talppal rendelkező modellt választani, ha elegendő helyre van szükségünk különböző dokumentumok és alkalmazások egyidejű megjelenítésére, ugyanakkor nem szeretnénk, hogy egy nagy képernyő elfoglalja az egész íróasztalt. „Szemünk kímélése érdekében otthonunkban is érdemes minőségi kijelzőt használni: a legjobb választás egy kényelmes méretű IPS monitor, ami stabil és pontos színmegjelenítést biztosít, villódzás nélkül” – tanácsolja Orémus Eszter, az LG szakértője.

 

Hagyd a kanapét az esti filmnézésre!

Az sem mindegy, min és hogyan ülünk. A lehető legrosszabb megoldás az, ha a kanapén ölbe vett laptoppal próbálunk boldogulni. Használjunk inkább széket és lehetőség szerint olyat, amin állítható a magasság, a háttámla dőlésszöge, valamint a karfa pozíciója is. Ha hosszú távú home office-ra készülünk, megéri beruházni egy minőségi székbe, de ha egyelőre kénytelenek vagyunk az étkezőből kölcsön venni egy ülőalkalmatosságot, a fenekünk alá helyezett párnával javíthatunk mind a kényelmen, mind a testtartásunkon. 

 

Az így komfortossá tett széken üljünk úgy, hogy a combunk legyen párhuzamos a padlóval, a talpunk pedig vízszintesen nyugodjon vagy a padlón, vagy egy lábtámaszon (ez utóbbit otthon egy cipősdoboz is helyettesítheti). A felkarok legyenek párhuzamosak a gerinccel, a billentyűzetet pedig úgy érjük el, hogy az alkar 90 fokos szöget zár be a felsőtesttel.

 

Vesd be a vasalódeszkát!

Nem is feltétlenül muszáj az egész napunkat ülve tölteni: a konyhapult vagy a megfelelő magasságba állított vasalódeszka is szolgálhat álló munkaasztalként. Ha a vasalódeszka mellett döntünk, figyeljünk arra, hogy szorosan állítsuk a fal mellé, hogy munka közben minél kevésbé tudjon elmozdulni. Ha már az állva végzett munka is unalmas, a változatosság kedvéért kipróbálhatjuk, hogy a padlón ülve a kanapéra vagy a dohányzóasztalra helyezett laptopon dolgozunk.

 

Mozogj!

Fontos, hogy félóránként-óránként keljünk fel a gép elől és mozogjunk, végezzünk néhány tornagyakorlatot és tornáztassuk meg a szemünket is. Ha nagyon belemerülnénk a munkába, állítsunk be a telefonunkon időzítőt, hogy rendszeresen figyelmeztessen a mozgásra és a folyadékpótlásra.

 

+1. Tipp: vidd haza a munkahelyed

Ha a van rá lehetőség, a hosszan tartó home office idejére bátran kérjük kölcsön a munkahelyünkről a benti munkához használt monitort, billentyűzetet, egeret és igen, a széket is!

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05