Újravizsgálták a történelem legsokkolóbb gyilkosságait
A mai napig számos 19. és 20. századi, hírhedt gyilkossági ügy nyitott akta maradt. Sok esetben nem találták meg a tettest, vagy nem tudják pontosan, hány ember életét vette el egy sorozatgyilkos, és előfordult olyan is, amikor rossz személyt ítéltek el. A Viasat History Gyilkosságok térképe című dokumentumsorozatának szakértői, újravizsgálva a sok évtizedes eseteket, egészen új megvilágításba helyezték azokat.
A 2020. április 20-án 22 órakor debütáló dokumentumsorozat immár ötödik évadával repíti vissza nézőit a történelem legsokkolóbb gyilkosságainak idejébe. Többek között Hasfelmetsző Jack, a méregkeverő ügyvéd és a sorozatgyilkos Henri Désiré Landru ügyét helyezik új megvilágításba, az indítékok, az eszközök és az elkövetés körülményeinek újravizsgálásával.
Nézzük meg, mit tudunk most a világ leghírhedtebb gyilkosairól!
Hasfelmetsző Jack 1888. augusztus 31-én kezdett gyilkos ámokfutásba Kelet-London nyomornegyedében, és mindössze pár hét alatt öt nő életét ontotta ki – ritka kegyetlenséggel, sebészi pontossággal. A gyilkos mára legendává vált, kilétét továbbra is homály fedi, de úgy tűnik, a valóság ködbe vész, hiszen a rendőrségi akták megsemmisültek, a korabeli újságcikkek pedig rendre ellentmondó állításokat tartalmaznak. Máig ismert nevét egy, a sajtónak írt levélnek köszönheti, amelyben tetteivel kérkedett, majd aláírásként odabiggyesztette a Hasfelmetsző Jack nevet.
Henri Désiré Landru Franciaország talán leghírhedtebb sorozatgyilkosa, akiről a mai napig nem lehet tudni, hogy pontosan hány ember életét oltotta ki. A vele kapcsolatos nyomozás során a rendőrség hibát hibára halmozott, és tulajdonképpen egy 32 éves bejárónőnek, Marie Lacoste-nak köszönhető, hogy személyére egyáltalán fény derült. Az asszony nővére eltűnése miatt saját szakállára kezdett el nyomozni, így jutott el egy másik áldozat testvéréhez. A két nő patriarchális társadalommal történő megküzdésének és állhatatosságának köszönhetően a rendőrség akcióba lépett, és sikerült kézre keríteni a férfit, akinek vidéki lakásában egy fekete noteszt találtak, tele nők neveivel. Landrut 11 nő meggyilkolásával hozták össze, és ugyan a holttestek soha nem kerültek elő, végül halálra ítélték.
Herbert Rowse Armstrong egy középkorú angol ügyvéd volt, a helyi törvényszék oszlopos tagja, akit aztán az I. világháborút követő években két ember megmérgezésével vádoltak meg. Az egyik áldozat Armstrong felesége, Katharine volt, aki évek óta gyengélkedett, végül gyomorhurut vitte el. A nő halála után 9 hónappal egyik munkatársa, Oswald Martin érkezett hozzá vendégségbe, aki másnapra nagyon megbetegedett. Kiderült, hogy Martin gyógyszerész apósa korábban nagy mennyiségű arzént adott el Armstrongnak, ezért kivizsgáltatta fiát, akiről kiderült: vérében arzén mutatható ki. Az ügyvéd ellen eljárás indult, feleségét exhumálták, a testében pedig nagymennyiségű arzént találtak...
Igen egyértelműnek tűnik, hogy Armstrong ölte meg feleségét és mérgezte meg kollégáját, nem? Nos, a sorozat szakértői nem hagyták ennyiben az ügyet!
Kapcsolódó cikkek
- Új minisorozat indul a HBO GO-n
- Húsvéti értékes sorozatmaraton a tévében
- 10 érdekesség London múltjáról
- A UPC-nél is külön helyet kapott a Viasat History és a Viasat Nature
- Ezek az újdonságok érkeznek jövőre az HBO GO-ra
- December 1-én beköltözik a varázslat a HBO GO-ra
- Újabb részletek Kennedy halálának napjáról
- V. Magyar Speciális Független Filmszemle
- VR-filmekkel jön a 16. Verzió Filmfesztivál
- A Magyar Telekom és a Vidanet előfizetői is kódolatlanul nézhetik a Viasat Historyt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Korlátlan belföldi mobilinternetet kínál az új Mobilnet XXL díjcsomag
A megnövekedett adatigényekre reagálva megújítja hordozható eszközökhöz is használt, csak mobilinternetet biztosító SIM-kártyákhoz tartozó lakossági hordozható mobilinternet portfolióját a Vodafone Magyarország. A szolgáltató új díjcsomagja, a korlátlan belföldi adatkeretet kínáló Mobilnet XXL a Mobilnet Start+, a Mobilnet Medium+ és Mobilnet 150 GB csomagokat váltja.
Bionika, robotika és intézményi spinoff fejlesztések az idei Innovációs Napon
Hatodik alkalommal rendezi meg a kutatókat és ipari partnereket összekötő eseményét, az Innovációs Napot a Műegyetem - FIEK (Felsőoktatási Innovációmenedzsment és Együttműködési Központ) június 8-án. Az idei év központi témája az egyetem innovációs sokszínűsége lesz. Dróntechnológiai, bionikai és robotikai fejlesztések is bemutatkoznak a programban. Az Innovációs Napon debütál az egyetem új spinoffokat és startupokat támogató programja a BME U[S]³.
így adóznak a kriptovaluták Európában és a FÁK országaiban
A kriptovaluták iránti fokozódó érdeklődés nyomán a Binance egy új, Binance Tax Watch elnevezésű blogsorozatban foglalja össze a digitális pénzügyi eszközök adózásával kapcsolatos tudnivalókat. Ennek első része az Európában és a Független Államok Szövetségében 2023 első negyedévében foganatosított adózási szabályokat mutatja be. A Binance szerint a jogkövető adózás révén az egész Web3 iparág megítélése javulhat, ami a szektor további bővülését eredményezheti.