Autonóm Mobil Robotok – Intralogisztika és egészségügy

forrás: Prím Online, 2020. december 18. 13:30

A Mobile Industrial Robots az alábbiakban összefoglalja a 2020-as év fejleményeit és megosztja az IFR szolgáltató robotokkal kapcsolatos adatait.

Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR), arról tett bejelentést, hogy az elmúlt hónapokban különféle ágazatokban tevékenykedő és különböző méretű szervezetek helyeztek üzembe MiR robotokat, beleértve a Schneider Electric üzemeit Lengyelországban, Bulgáriában, Franciaországban és Olaszországban, a Novo Nordisk gyógyszergyártó vállalat kínai részlegét, a spanyol TB Spain Injection műanyag-feldolgozót és a rögzítőelemek gyártásának területén éllovas Bossard amerikai gyárát. A végfelhasználók szerint a robotizálás legfőbb eredményének mindenekelőtt a költségek optimalizálása, a belső szállítási folyamatok hatékonyabbá tétele, valamint az alkalmazottak több területen való bevethetősége tekinthető. 

 

 

A közép- és kelet-európai piac – a 2020-as értékesítések 10%-a

2020-ban a MiR megerősítette partnerhálózatát a közép- és kelet-európai régióban, mind a forgalmazókat, mind a rendszerintegrátorokat érintően. Az AMR-k telepítésében leginkább érintett szektor az autóipar, illetve a hozzá kapcsolódó szegmensek, azonban az FMCG és a logisztika iparágai felől is egyértelmű kereslet volt megfigyelhető. A lengyel, cseh, szlovák és román cégek mellett a magyar vállalatok felől is növekedés volt tapasztalható. Jelenleg a közép- és kelet-európai régió a Mobile Industrual Robots globális értékesítéseinek 10%-ért felel.

 

„Az idei év megmutatta, hogy mennyire kiszolgáltatottak a gyártási folyamatok az előre nem látható helyzetek miatti leállásoknak. A robotoziálás rugalmasságot nyújt, és stabil működést garantál kedvezőtlen körülmények között is. Többek közt az új biztonsági és higiéniai követelményekből adódóan sokkal nagyobb érdeklődést tapasztalunk az intralogisztika automatizálása, illetve a felületek fertőtlenítését végző alkalmazások iránt. A következő év várhatóan rendkívül intenzív lesz” – mondja Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots kelet- és közép-európai régiójának értékesítési igazgatója.

 

Magyarországon a MiR robotjait két forgalmazó, a VFP systems és a B&O Engineering értékesíti.

 

 

Az AMR-ek és AGV-k piaca együtt 1,9 milliárd dollárt ér

A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) 2020-as globális robotikai jelentésének szolgáltató robotokkal foglalkozó fejezete*   szerint, 2019 végén a logisztikai robotok eladási értéke 1,9 milliárd amerikai dollár volt. Vállalatok és szervezetek világszerte 75 ezer AMR és AGV rendszert vásároltak, ami 42%-kal magasabb érték az előző év adataihoz képest. Az IFR becslése szerint a szegmens értékesítésének növekedése 2020-ban is hasonló eredményt fog mutatni. A piacra ható legfőbb trendek a gyártás digitalizálása, a rugalmas RaaS modellek (azaz „robot, mint szolgáltatás”), illetve az autonóm fertőtlenítés iránt mutatott érdeklődés.

 

„Autonóm mobil robotokat raktárakban és modern ipari üzemekben egyaránt alkalmaznak. 2019 végén és 2020-ban jelentős növekedést mutatott az AMR robotok fertőtlenítési feladatokban való használata is különféle területeken, beleértve az egészségügyet, az ipart és közintézményeket is. Mindez azt mutatja, hogy mennyire univerzális és rugalmas az AMR robot technológia – attól függően, hogy mire van épp szükség, szinte bármilyen szektort képes kiszolgálni” – mondja Søren E. Nielsen, a Mobile Industrial Robots elnöke.

 

Az IFR kihangsúlyozza, hogy az AMR robotok ellenállnak az erős anyagoknak és az UV fénynek, aminek köszönhetően anélkül fertőtleníthetik folyamatosan a megadott területeket, hogy bármiféle veszélynek tennék ki az alkalmazottakat. Gyártóüzemekben és raktárakban pedig az AMR-ek a belső szállítási folyamatok hatékonyságát növelik, az intralogisztikai költségeket csökkentik, és mindeközben garantálják a biztonságot, különösen dinamikus környezetekben. 

 

_______________

*  International Federation of Robotics, World Robotics 2020, Service Robots

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Kiderült, hogy állnak a magyarok a robotokhoz

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 25. 09:56

Innováció a légi szállítmányozásban

A DSV egy hazánkban innovációnak számító, korábban még sosem alkalmazott átvilágítási szolgáltatás elindításával új export légiszállítási lehetőségeknek nyit kaput. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közvetlen közelében található raktárukban már 2-8 Celsius-fokos környezetben is átvilágítási szolgáltatás nyújtására lesznek a továbbiakban képesek, ezzel pedig fellendítik a BUD Airport gyógyszerexport tevékenységét. A fejlesztés egy gyógyszeripari üzleti esemény keretein belül debütált 2024. április 23-án, Vecsésen.

2024. április 24. 19:50

Tovább terjeszkedik a belga-magyar logisztikai raktárfejlesztő-vállalat

A belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező Weerts Logistics Park (WLP) HUR One Kft. közel 55 000 m2 alapterületű logisztikai csarnokot épít Debrecen szomszédságában, Ebesen. A WLP az első külföldi érdekeltséggel is rendelkező beruházó, amelyik előre, megrendelésállománnyal még nem rendelkező, spekulatív módon fejleszt a Hajdú-Bihar-Vármegyei székhely térségében. A kitűnő lokációjú beruházásra a debreceni repülőtér és az épülő BMW gyár közelében kerül sor. 

2024. április 24. 14:46

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50