Hogyan hozhat változást az energiatárolás egy decentralizált energiarendszerben?

forrás: Prím Online, 2022. május 19. 11:20

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével egyre fontosabbá válik az energiatárolás szerepe az egyes országok hálózati villamosenergia-ellátásában, valamint a kereslet és a kínálat ideális arányának megteremtésében. Európa-szerte már számos város vizsgálja, hogy miként válhatnak a középületek – például iskolák és kórházak – hatékony termelő-fogyasztókká, ezzel is segítve a hálózat egyensúlyának fenntartását.

Egy decentralizált energiarendszer működtetésének feltétele a szakaszos és változó energiaáramlás kiegyensúlyozása, ezért kulcsfontosságú szerepet játszanak azok az épületek, amelyek saját megújuló energiát termelnek és kezelnek, például napelemekből. Az Eaton Buildings as a Grid (épület, mint hálózat) koncepciója éppen ezt valósítja meg. Tvedestrandban, egy hangulatos dél-norvégiai kisváros egyik iskolájában az Eaton xStorage Buildings rendszere az energiatárolás hatékonyságát bizonyítja.

 

 

A 2020-ban megnyitott, fenntartható anyagokból épült Tvedestrand középiskola számos energiahatékonysági megoldással rendelkezik: erre példa a 4400 négyzetméter felületű napelemes rendszere, amely szinte teljesen lefedi az épület tetejét. Az intézmény energiastratégiájának alapvető építőeleme az Eaton intelligens, digitalizált xStorage Buildings energiatároló rendszere, amely a napelemes rendszer évi 680 ezer kilowattórás energiatermelését kezeli, úgy, hogy a napelemek energiájával kiegészíti a csúcsfogyasztáskor fellépő igényhez szükséges hálózati áramot.

 

Amikor a napelemek nem termelnek elegendő energiát, a rendszer csúcsidőn kívül a hálózatból pótolja a kieső mennyiséget – gyakran éjszaka –, és tárolja azt, hogy szükség esetén csúcsidőben felhasználhassa. Így az iskola pénzt takarít meg, mivel a csúcsidőn kívüli energia olcsóbb. Amennyiben a napelemek több áramot termelnek, mint amennyit az iskola fogyaszt, az xStorage eltárolja a felesleges energiát, hogy azt eladhassa a hálózatnak.

 

 

Az ilyen jellegű rendszerek szerepe a hálózat kiegyensúlyozásában vitathatatlan. Az energiatermelők többletenergia esetén az eladásra törekednek, és ez alól az iskola sem jelent kivételt. A hálózatüzemeltetők egyre nyitottabbak arra, hogy megvásárolják a prosumerek által termelt energiát – különösen csúcsidőben – hiszen a villamosítás hatására egyre nagyobb a hálózati villamosenergia iránti kereslet. Jó példa erre az elektromos járművek rohamosan növekvő száma az európai utakon: a villamosítás és a dekarbonizáció ütemének Európa-szerte tapasztalt felgyorsulásával egyidőben a legtöbb ország azt kutatja, hogyan lehet a lehető leghatékonyabban kezelni az olyan decentralizált energiaforrásokat, mint például a napelemeket.

 

 

„Azért az Eatont választottuk rendszerszolgáltatónak, mert a nagy múltú vállalat megoldása felújított energiatárolókat használ. A döntésünkben mind technikai, mind környezetvédelmi szempontok vezéreltek minket. A Tvedestrand-projektet tesztkörnyezetként használjuk a jövőbeni akkumulátor-használatunkhoz és alkalmazásainkhoz” – mondta Jarl B Pedersen, agder megyei önkormányzati képviselő.

 

„Ez a projekt nem csak azt mutatja be, hogyan járulhat hozzá egy középület – például egy iskola – az energiapiac rugalmassági kapacitásának növeléséhez. Azt is remekül példázza, hogyan takaríthat meg pénzt az energiaszámláin, illetve hogyan lehet fenntartható a helyben történő megújuló energiatermelés és az energiatárolási technológia összekapcsolása segítségével” – tette hozzá Jon Helsingeng, az Eaton skandináv országokért felelős villamossági üzletágvezetője.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Informatikai pályaorientációs napon segítik női szakértők az iskolás lányok elhelyezkedését

Lányoknak szóló informatikai pályaorientációs napot szervez a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatika Történeti Kiállítása és a Women4Cyber Hungary a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában. A Girls in ICT Day rendezvényen gondolatébresztő interjúk és inspiráló előadások segítenek a jövő reménybeli női informatikusainak a tájékozódásban és elhelyezkedésben. Az érdeklődőknek az eseményre nemcsak személyesen, hanem online is lehetőségük van csatlakozni.

2024. április 18. 16:54

Kerti bolt: az eMAG új, online üzlet az üzletben koncepciója több mint 100 ezer termékkel

Kerti bolt néven az eMAG új, bolt a boltban online koncepcióját indította útjára a webáruházában, amely mintegy 100 ezer-féle kertészeti terméket kínál, és kényelmesebb böngészési élményt nyújt e kategória termékei között. Értékesítési statisztikái szerint egy átlagos magyar vásárló átlagosan mintegy 24.000 forintot költ online vásárolt kertészeti termékekre – a legtöbb ilyen terméket május hónapban értékesíti a cég.

2024. április 18. 09:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09