Változások a legveszélyesebb kártékony programok listáján

forrás: Prím Online, 2022. június 2. 09:56

A Check Point Research jelentése szerint április hónapban nagy volt a Formbook és a Lokibot közti aktivitás; a Spring4Shell a címlapokra került ugyan, de még nem szerepel a leggyakrabban kihasznált sérülékenységek között.

A Check Point Software Technologies Ltd., a világszerte vezető szerepet betöltő cyber-biztonsági megoldásokat szállító vállalat kutatórészlege, a Check Point Research (CPR) kiadta legújabb, 2022 áprilisára vonatkozó Global Threat Index elemzését. Továbbra is a fejlett, önmagát hirdető, moduláris trójai, az Emotet maradt a leggyakrabban előforduló kártékony program, világszerte a szervezetek 6%-ánál jelent meg. Ezzel együtt, a listán szereplő többi kártékony program között volt mozgás: a Tofsee és a Nanocore lekerültek, helyüket a Formbook és a Lokibot vette át, előbbi a második, utóbbi a hatodik leggyakoribb kártékony program volt a hónapban. 

 

Az Emotet márciusi magasabb jelenlétét (10%) elsősorban a húsvét-tematikájú scam-ek okozták, de az áprilisi csökkenés részben magyarázható a Microsoft azon döntésével is, miszerint bizonyos, Office file-okhoz köthető makrókat letiltottak, ami hatással volt arra, ahogyan az Emotet hagyományosan terjed. Ugyanakkor bizonyos jelentések szerint, az Emotet újabb terjesztési módot talált; OneDrive URL-t tartalmazó adathalász e-mailekre alapoz. A gép védelmi vonalán sikeresen átjutva, az Emotet számos módon használható: a kifinomult terjedési és asszimilációs módszereinek köszönhetően, a dark web fórumokon más kártékony programokat is ajánl a cyber-bűnözőknek, köztük banki trójai és zsaroló programokat, botneteket, és így tovább. Tehát, ha az Emotet egyszer bejut a rendszerbe, a következmények attól függenek, hogy milyen kártékony program jut be segítségével. 

 

A Global Threat Index listájára visszakerült a Lokibot, egy nagy hatású spam kampányt követően a hatodik helyen áll: a kampány legitim számlának tűnő xlsx file-ként terjesztette a kártékony programot. Ennek és a Formbook előretörésének nyomán más kártékony programok háttérbe kerültek, így például az AgentTesla továbbfejlesztett RAT (távoli hozzáférés trójai) a másodikról a harmadik helyre csúszott vissza. 

 

Még március végén egy Spring4Shell néven elhíresült, kritikus sérülékenységeket találtak a Java Spring Framework-ben: ezt kihasználva számos fenyegetés bukkant fel, és terjesztette a hónap kilencedik leggyakoribb kártékony programját, a Mirai-t.

 

 

„A cyber fenyegetések folyamatosan alakuló közege mellett, amire olyan nagyvállalatok, mint a Microsoft is hatással vannak, a fenyegetéseket indító bűnözőknek egyre kreatívabb módszereket kell találniuk a kártékony programok terjesztésére; ennek egyértelmű példája az Emotet által alkalmazott új terjesztési módszer,” – mondta Maya Horowtitz, a Check Point kutatásért felelős elnök-helyettese. „Ráadásul ebben a hónapban tanúi voltunk annak, ahogyan a Spring4Shell sérülékenység a címlapokon szerepelt. Azzal együtt, hogy még nem került fel a sérülékenységek top tízes listájára, fontos megjegyezni, hogy egyetlen hónap alatt világszerte a szervezetek 35%-ára volt hatással. Ennek alapján arra számítunk, hogy előre fog törni a következő hónapokban.”

 

A CPR ebben a hónapban arra is felhívta a figyelmet, hogy világszerte a legtöbb támadás továbbra is az oktatási-kutatási szektor ellen történt. A „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” volt a leggyakrabban kihasznált sérülékenység, világszerte a szervezetek 46%-ánál jelent meg, szorosan követte az „Apache Log4j Remote Code Execution””, mely a szervezetek 33%-ánál bukkant fel. Hirtelen előretört és a harmadik helyre került az „Apache Struts ParametersInterceptor ClassLoader Security Bypass”, globális hatása 45%.

 

2022. április top három kártékony programcsaládja:

*A nyilak a helyezés előző hónaphoz képesti változását jelzik.

A hónap során az Emotet tartotta magát az élen, világszerte a szervezetek 6%-ánál volt jelen, ezt követte a Formbook, mely a szervezetek 3%-ánál, míg a harmadik helyen álló Agent Testla a 2%-ánál jelent meg.

1.↔ Emotet – Fejlett, önmagát hirdető, moduláris trójai program. Eredetileg banki trójaiként volt ismert, az utóbbi időkben azonban más kártevők és hadjáratok terjesztőjeként használják. A jelenlét fenntartására különböző módszereket alkalmaz, míg a lebukás elkerülésére kitérő technikákat. Ráadásul rosszindulatú csatolmányokat vagy linkeket tartalmazó, adathalász spam emailekkel terjed.

2.↑ Formbook – Információ tolvaj, mely a különböző böngészőkből gyűjt be hitelesítő adatokat, képernyőképeket, monitor és billentyűzet-leütés adatokat, és C&C utasításai alapján képes letölteni és végrehajtani utasításokat.

3.↓ Agent Tesla – Továbbfejlesztett RAT (távoli hozzáférés trójai), mely billentyűzet-leütés adatokat és információkat lop el. Figyeli és összegyűjti az az áldozat billentyűzetére és a rendszer vágólapjára érkező inputot, rögzíti a képernyőképeket és kivonja a különböző, az áldozat gépére telepített software-ekbe (például Google Chrome, Mozilla Firefox és Microsoft Outlook) érkező személyi adatokat.

 

A világszerte legtöbb támadást elszenvedő iparágak:

1. Oktatás/kutatás

2. Kormányzat/hadsereg

3. ISP/MSP

 

2022. április top három sérülékenysége

Ebben a hónapban a „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” volt a leggyakrabban kihasznált sérülékenység, mely világszerte a vállalatok 46%-ánál jelent meg; az „Apache Log4j Remote Code Execution” ugyancsak a szervezetek 46%-ánál bukkant fel. Harmadik helyre került az „Apache Struts ParametersInterceptor ClassLoader Security Bypass”, globális hatása 46%.

1.↑ Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure – A Git Repository-ban jelentett adatszivárgásos sérülékenység, melyen keresztül a felhasználói fiókkal kapcsolatos információk kerülhetnek ki. 

2.↓ Apache Log4j Remote Code Execution – Az Apache Log4j-ben található sérülékenység, mely távoli kódok végrehajtását teszi lehetővé. A rés sikeres kihasználásával a távoli támadó tetszőleges kódot futtathat az érintett rendszeren.

3.↑ Apache Struts ParametersInterceptor ClassLoader Security Bypass (CVE-2014-0094,CVE-2014-0112,CVE-2014-0113,CVE-2014-0114) – Az Apache Struts-ban található biztonsági sérülékenység, melyet a ParametersInterceptor által kezelt adatok nem megfelelő érvényesítése okoz, aminek révén lehetővé válik a ClassLoader manipulálása. A távoli támadó osztályparaméter megadásával tudja kihasználni ezt a sérülékenységet. 

 

2022. április top három rosszindulatú mobil családja:

Ebben a hónapban az AlienBot a legelterjedtebb program, őt követte a FluBot és az xHelper.

1. AlienBot – Az AlienBot kártékony programcsalád egy Android eszközökre fejlesztett MaaS (Malware-as-a-Service), mely lehetővé teszi a támadó számára, hogy első lépésként kártékony kódot juttasson be a legitim pénzügyi alkalmazásokba. A támadó hozzáférést szerez az áldozat felhasználói fiókjaihoz, végül pedig teljesen átveszi az irányítást az eszköz fölött.

2. FluBot. – Az Android alapú kártékony botnet, mely adathalász SMS üzenetekkel terjed, gyakran logisztikai brandeket megszemélyesítve. Ha a felhasználó ráklikkel az üzenetben foglalt linkre, a FluBot installálódik és hozzáfér a telefonon tárolt érzékeny információkhoz.

3. xHelper – A 2019 márciusában felbukkant alkalmazást más kártevő alkalmazások letöltésére és hirdetések megjelenítésére használják. Képes elrejtőzni a felhasználó elől és újratelepíteni önmagát még akkor is, ha törlik.

 

A Check Point Global Threat Impact Index és a ThreatCloud Map alapja a Check Point ThreatCloudTM intelligence, mely a szenzorok százmillióinak, hálózatokban, végpontokon és mobilokon található globális hálózatából nyert adatok alapján valós idejű, fenyegetésekkel kapcsolatos információkat szolgáltat. Mindezt AI-alapú motorokkal és a Check Point Software Technologies kutatórészlege, a Check Point Research exkluzív kutatási adataival bővítik ki. 

 

A kártékony programcsaládok teljes 2022. áprilisi Top 10 listája megtalálható a Check Point Blogon

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Rakuten Viber elnyerte a SOC 2 Type 2 tanúsítványt

A Rakuten Viber, a világ egyik vezető kommunikációs platformja, amely nagy hangsúlyt fektet a biztonságos és privát kommunikációra, sikeresen teljesítette a Service Organization Control (SOC) 2 Type II tanúsítványt. A SOC 2 az American Institute of Certified Public Accounts (AICPA) által kidolgozott ellenőrzési szabvány. Szigorú keretrendszerét úgy alakították ki, hogy biztosítsa az ügyféladatok biztonságát, rendelkezésre állását, bizalmas jellegét és védelmét.

2024. április 24. 11:38

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50