Kiválóan szerepeltek a magyar csapatok az európai RoboCupJunioron
A vártnál is több éremmel, számos magas szakmai elismeréssel tértek haza a magyar diákcsapatok az Európai RoboCupJunior bajnokságról, amelyet idén Portugáliában rendeztek meg június 1. és 4. között. A nemzetközi robotikai versenyre az idén 15 éves Magyar Ifjúsági Robot Kupa válogatóversenyről kerültek be a budapesti és a nyíregyházi versenyeken tartott ligákon legjobban szereplő magyar diákok.
A Neumann Társaság a kezdetektől támogatja a magyar diákok robotikai versenyeztetését és ezen belül a RoboCup nemzetközi közösségben való részvételt: a RoboCupJunior magyarországi képviselője a kezdetektől Simon Béláné dr., a társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezetének elnöke, aki idén is mentorált csapatot a portugáliai versenyen.
A Hu-More-Bot csapat a portugáliai versenyen. Forrás: European RoboCup 2022
Az általa vezetett Hu-More-Bot csapat (Nyíregyházi Egyetem Robot-intelligencia Diákköre, Virgo Samuel, Szalacsi Máté, Fenyvesvölgyi Zétény) idén az OnStage Liga kategóriában nyerte el a Legjobb Technikai díjat. Ez a kategória gyakorlatilag robotszínházat jelent, melyben a diákok által előre programozott robotok egy összehangolt koreográfia szerint színdarabot mutatnak be. A robotkakas és a robotmalacok által bemutatott, projektoros vetítéssel és élő néptáncbemutatóval gazdagított, tehát ember és gép együttműködésére építő jelenet már a nyíregyházi válogatóversenyen is nagy sikert aratott a nézők körében.
A Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) budapesti ligáinak szervezésében is együttműködő Baptista Szeretetszolgálat idén is brillírozott az európai bajnokságon. A menekítő Rescue Maze kategóriában Abán Csaba – a Neumann Társaság robotika szakosztályának alelnöke – által mentorált 2_Bit csapat első helyezést ért el. Az ifj. Abán Csaba, Parilla Anna és Cs. Kiss Zsófia Panna által alkotott csapat korábban már egy harmadik és két második helyezést is elért nemzetközi versenyen, a 2016 óta tartó sikerszériájukat koronázza meg az első helyezés.
2_bit csapat a dobogó legfelső fokán!
Szintén a Baptista Szeretetszolgálat hozta el az első helyezést a Rescue Line Entry kategóriában (Sensor csapat, Fazekas Kristóf és Tuka Ákos), valamint a Rescue Maze Entry kategóriában a Lightning csapat (Szilágyi Jázmin és Szél Nikolett) egy harmadik helyezést söpört be. A menekítő kategóriában tehát Magyarország kiemelkedően szerepelt, a baptista csapatoknak köszönhetően! Sőt, a virtuális menekítő kategóriában a kisvárdai Szent László Katolikus Gimnázium serverhu.eu csapata Legjobb csapatszellem díjat kapott (mentorok: Jurás László, Pacsuta Tibor).
A Lightning csapat a harmadik!
A RoboCup közösség eredeti célja egy nyertes robotfocista csapat kiállítása a FIFA hús-vér sportolóival szemben. Bár ez távlati cél, a robotfoci kategória mindig nagyon népszerű a versenyeken – és sokat fejlődött a technológia is. A Soccer Entry ligában az Optimus csapat (Esztár, mentor tanár: Czár Krisztián) ért el második helyezést.
Az Optimus csapat a második helyen!
Elismerést érdemelnek azok a csapatok is, akik most érmet nem, de tapasztalatokat, élményeket gyűjtöttek. Soha Ferenc, az Agora Robotics mentora (Debrecen) és diákjai a Rescue vonalkövetőben indultak, a Majoros József által mentorált, a Budapesti Eötvös József Gimnázium által indított csapat pedig a RescueMaze-ben versenyzett.
„A robotikaversenyek azért nagyon fontosak, mert katalizálják a tehetséggondozást a robotika területén is – ezeken a programozásversenyeken elengedhetetlen algoritmikus gondolkodást igénylő feladatoktól eltérő kihívások várják a versenyzőket. A 2022. évben megtartott, harmadik Európai RobocupJunioron díjeső hullott ránk. A 15 éves Magyar Ifjúsági RobotKupa – a pandémia ellenére – sikeres összetartó erő volt a diákolimpikonok számára. A lebonyolításhoz nyújtott támogatást köszönjük a Neumann Társaságnak” – kommentálta a számos idei díjat a robotikai verseny hazai főszervezője, Simon Béláné tanárnő.
A jövő évi Európai RoboCupJunior várhatóan Horvátországban lesz, de addig még drukkolhatunk Abán Csabáék csapatának, ők készülnek Bangkokba is, ahol július 11-étől a RoboCupJunior világverseny zajlik.
Kapcsolódó cikkek
- MI és mi: a mesterséges intelligencia hatása a mindennapi életünkre
- Mindkét magyar csapat bronzérmes lett a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Az ABB Robotics bemutatja a világ első, robotfestésű, műalkotásnak minősülő “art car” autóját
- Témanapot tart a Neumann Társaság az úttörő magyar számítógépépítőről
- Díjazták Magyarország informatikában legjobb diákjait
- Elfelejthetjük a hagyományos számítógépeket?
- Robotszínház és robotfoci a Magyar Ifjúsági Robot Kupa nyíregyházi ligáján
- Témanap a videojáték múltjáról, jelenéről és jövőjéről
- A jövő szinonimája: automatizáció
- Automatizált raktármegoldásokat tesztel a kiflis cégcsoport
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Nikon két új készülékkel jelentkezik
A Nikon bejelentett egy kisméretű, magasabb kategóriát képviselő vlogger fényképezőgépet, és egy rendkívül könnyen hordozható szupertelefotós fix objektívet.
Elindult a harmadik K&H Junior Rocket Kupa
2022. június 25-én, szombaton indult a harmadik K&H Junior Rocket League Kupa nyílt selejtezője a legkiválóbb csapatok részvételével, ahol a fiatalabb generáció is lehetőséget kap megmutatni tehetségét és elképesztő gyorsaságát. A selejtezőn szereplő legkiválóbb csapatok július 9-én, az MTK Budapest E-sport Arénában bizonyíthatnak a fődíjért!
Hetvenmillió forintos fejlesztéssel épül a jövő hálózata a BME Ipar 4.0 Technológiai Központban
Autonóm villamossági hálózatot építenek ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Ipar 4.0 Technológiai Központjában a Schneider Electric műszaki támogatásával. Az úgynevezett micro-grid rendszer fejlett energiamenedzsment szoftvereket is tartalmaz, és az oktatás segítése mellett lehetőséget kínál az új technológiák iránt érdeklődő hazai vállalkozások számára is, hogy megismerjék, milyen előnyöket kínálnak ezek a megoldások.
Bővül a Nokia G-szériája
Újabb készülékkel bővíti a G-szériát a HMD Global, a Nokia telefonok gyártója. A Nokia G11 Plus a már megszokott, tartós kialakítással, 3 éven át érkező frissítésekkel, Android 12-es rendszerrel és háromnapos akkumulátor-üzemidővel könnyíti meg a hétköznapokat.
Többnyelvű egészségügyi dokumentumok mesterséges intelligenciával támogatott gépi fordítása
A Villámfordítás Fordítóiroda Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból közel 20 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a 2020-1.1.1-KKV-START-2021-00423 számú „KKV START INNOVÁCIÓ” című felhívásra benyújtott pályázatával. A Magyarországon egyedülálló mesterséges intelligenciával támogatott gépi fordításra lehetőséget nyújtó technológia és nyelvi keretrendszer létrehozására lehetővé teszi az egészségügyi szolgáltatóktól származó iratok gépi fordítását.