Tiszta nyíltság, fél egészség

forrás: Prím Online, 2017. november 9. 10:39

A túlélési vágy alapvető emberi ösztön, legfontosabb célkitűzéseink közé tartozik, hogy minél hosszabb és teljesebb, egészségesebb életet élhessünk. Ez a törekvés hajtja előre az egészségügyi fejlesztéseket is, amelyekhez ideális alapot kínálnak a nyílt forráskódú projektek, elősegítve az együttműködést, a tudásmegosztást és a költséghatékony, rugalmas működést. A SUSE számos területen járul hozzá az open source alapú innovációkhoz és a hatékonyabb működtetéshez.

Ahogyan egy komplikáltabb esetben az orvosok is konzultálnak egymással, a nyílt forráskódú projekteken is közösen dolgoznak a fejlesztők. Az open source megközelítés elősegíti a gyártók, szolgáltatók és fejlesztők közötti együttműködést, hogy a forráskód megosztásával folyamatosan egyre jobb technológiákat alkossanak. Ez az együttműködési stratégia az egyéni fejlesztésnél sokkal gyorsabb innovációt tesz lehetővé az egészségügy terén is.

 

Nem véletlen, hogy számos különféle, nyílt alapokon fejlesztett szoftvert használnak világszerte az egészségügy különböző területein, például diagnosztikai felvételek készítéséhez, leletek, receptek és adatok kezelésére vagy kutatásokban, illetve a gyógyításban alkalmazott mobil eszközökön.

 

Kórházi rendszerek nyílt alapokon

Az egészségügyi intézmények számára az IT kínálja az alapot minden működési folyamathoz, a szolgáltatások fejlesztésétől kezdve a páciensek biztonságán és a pénzügyi stabilitáson át egészen a betegadatok kezeléséig és feldolgozásáig. Ezen a területen különösen fontos, hogy a szervezetek olyan eszközöket használhassanak, amelyek skálázhatók és költséghatékonyak, szükség esetén pedig továbbfejleszthetők az új vívmányoknak és a rendelkezésre álló költségkeretnek megfelelően. 

 

Ezeknek a kritériumoknak tökéletesen megfelelnek a nyílt forráskódú megoldások, ráadásul segítségükkel az intézmények csökkenthetik az infrastruktúrára fordított költségeket. Az egyik legjobb példa erre az esseni kórház, ahol nemrégiben a tárolási folyamatokat és költségeket optimalizálták a SUSE Enterprise Storage nyílt forráskódú, szoftveralapú tárolási rendszerrel. A szervezet számára kihívást jelentett, hogy alacsony költségek mellett, megfelelően tárolja a betegek leleteit, hiszen a röntgen-, MRI- és CT-felvételek tipikusan olyan, nagy méretű fájlok, amelyeket hosszú távon szükséges megőrizni, de nem használják napi szinten. A SUSE elosztott tárolási rendszere elkülöníti a tároláskezelést és tárolásvirtualizációt a fizikai hardvertől, így lehetővé tette a kórház számára, hogy költséghatékony tárolási rendszert építsen ki általánosan elérhető szerverek és lemezmeghajtók használatával.

 

Rugalmasság mindenek felett

Az open source megoldások további előnye, hogy segítségükkel az egészségügyi intézmények rugalmasabban vezethetnek be új szoftvereket. A zárt forráskódú termékek esetében jóval gyakoribbak a kompatibilitási problémák, míg az open source alkalmazások egyéb nyílt és zárt megoldásokkal is képesek együttműködni, illetve szükség szerint módosíthatók, ezért nagyobb szabadságot kínálnak a választás terén. Szintén fontos szempont, hogy vállalati felhasználásra átalakított szoftver esetén a biztonsági frissítésekről és a támogatásról a gyártó gondoskodik, ami időnyereséget is jelent.

 

 

A kaméleon sokszínű szerepe

A SUSE is kiemelt figyelmet fordít erre a területre, ezért az egészségügyi eszközök gyártói számára is ideális operációs rendszert kínál a SUSE Embedded Linux termékcsaládon belül, amely egy-egy iparág elvárásainak megfelelő rendszereket foglal magában, beleértve a telekommunikációs szektort, az OEM partnereket és az orvosi megoldások előállítóit is. A SUSE Embedded Medical Devices kifejezetten az egészségügyi eszközök gyártóinak igényeire szabva nyújt alapot a fejlesztéshez.

 

Emellett az openSUSE kezdeményezésen keresztül a GNU Health projektet is támogatja, amely ingyenes nyílt forráskódú szoftvereket biztosít orvosoknak, egészségügyi intézményeknek és kormányzatoknak világszerte. A szuperszámítógépek fontos szerepet játszanak az orvosi kutatásokban a súlyosabb betegségek kezelésétől kezdve a genetikai vizsgálatokon át egészen az agy működésének feltérképezéséig, a SUSE pedig ezek hatékony működtetéséhez is aktívan hozzájárul.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05