Csodálkozunk, hogy elmennek az informatikusok?
Több tízezer IT-szakember hiányzik a magyar munkaerőpiacról. Mi lehet ennek az oka? A HR KOPÓ Tanácsadó Csoport összegyűjtötte, hogy milyen problémák állhatnak a háttérben.
Annak ellenére, hogy a kormány támogatja az átképzéseket, nincs elegendő IT-szakember a magyar munkaerőpiacon. A HR KOPÓ Tanácsadó Csoport tagjai informatikusok toborzásával is foglalkoznak, így kellő, javarészt keserű tapasztalattal rendelkeznek ezen a téren. Veretes véleményük van arról is, milyen tényezők járulnak hozzá a krónikus informatikushiány kialakulásához.
Előfordul, hogy a munkáltató nem tudja pontosan, hogy milyen szakemberre van szüksége. Nincs tisztában azzal, hogy az informatikának sok szakága létezik, amelyeknek sokszor kevés közük van egymáshoz. Arra is van példa, hogy a munkáltató elvárja, hogy az informatikus egy személyben legyen rendszergazda, hálózati mérnök, adatbázis-üzemeltető, programozó, projektmenedzser, szerveradmin és weboldalkészítő.
Ha a munkáltatónak sikerül jól meghatározni, milyen IT-szakterületen van szüksége szakemberre, akkor érünk el a következő problémához. Többnyire ahhoz, hogy az ideális fizetést meg sem közelíti az ajánlott összeg. Gyakran előfordul, hogy junior vagy medior szintű bért ajánlanak senior szinten lévő szakembernek.
Gyakori probléma, hogy a cégek nem támogatják az otthoni munkavégzést olyan munkakörök esetében, amelyeknél teljesen felesleges az irodai jelenlét. Még mindig vannak olyan munkáltatók, akik úgy gondolják, hogy otthon nem dolgozik a munkavállaló, csak lógatja a lábát. Nem hajlandóak elfogadni, hogy megfelelő rendszerrel egyszerűen mérhető a munka mennyisége és minősége. Sőt, ma már az interjúztatás sem igényel személyes találkozót. Csodálkozunk, hogy elmennek az informatikusok?
A HR KOPÓ Tanácsadó Csoport szakemberei úgy döntöttek, hogy elindítják a párbeszédet az informatikusok, a munkaadók és a toborzók között. Létrehozták az IT Realitás Mozgalmat, hogy megszüntessék hazánkban a szakadékot az informatikus munkaerő és a HR között. Név nélkül kitölthető kérdőív segítségével kérdezik meg az informatikusokat és a munkáltatókat arról, hogy mit is szeretnének. Felmérik a hazai IT-munkaerőpiacot, és az egyetemek segítségével megismerik az utánpótlás helyzetét. A részletes kérdőív szeptembertől érhető el, a kitöltést nyereményjátékkal honorálják a szervezők.
A kutatás eredményét a Budapesten, 2022. november 10-én megrendezésre kerülő konferencián ismertetik a szervezők. A felmérés adatait felhasználva készül a munkáltatók és a toborzók számára egy frissíthető, online útmutató, amely segít megfelelő környezetet teremteni az informatikusok számára. Az IT Realitás Mozgalom részletei megtalálhatóak a www.hrkopo.hu/itrealitas oldalon.
Kapcsolódó cikkek
- Green Fox felmérés: a szoftverfejlesztők előtt kiemelkedő karrierlehetőségek állnak
- Tömegesen dolgoznának itthonról külföldre a magyar informatikusok
- Nők, akik megváltoztatták az informatikát
- Mi kell ahhoz, hogy itthon maradjanak az IT-szakemberek?
- Tovább emelkedett az IT bérezés
- Tovább nőhet az informatikushiány
- Ingyenes informatikai képzéseket és álláslehetőséget kínál a PROGmasters
- Rohamosan növekvő bérek az IT munkaerőpiacon
- Karrierváltás: még lehet jelentkezni a PROGmasters 2 hónapos, ingyenes IT-képzésére
- Tévedés él a legtöbb ember fejében az IT szakmákról
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Megjelent a Xiaomi első klímapolitikai jelentése
A Xiaomi nyilvánosságra hozta első hivatalos jelentését a klímaváltozás elleni intézkedéseiről (White Paper on Climate Action). A dokumentum a vállalat azon erőfeszítéseit tárgyalja, amelyekkel a klímaváltozást igyekeznek megfékezni. Az Alain Lam Sai-wai, a Xiaomi alelnöke és pénzügyi igazgatója által jegyzett jelentést Dubajban adták ki, ahol jelenleg is zajlik az év legfontosabb klímarendezvénye, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye résztvevőinek konferenciája (Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change – COP28).
A befektetők nem hisznek a fenntarthatósági jelentéseknek
Noha a fenntarthatóság fontos szempont a befektetési döntések meghozatalakor, a befektetők 94%-a szerint a fenntarthatósági teljesítményről szóló vállalati jelentések megalapozatlan állításokat tartalmaznak – áll a PwC 2023-as globális befektetői felmérésében. Ezért nem is meglepő, hogy a megkérdezettek több mint fele (57%) nagyobb transzparenciát és következetességet szeretne látni a fenntarthatósági jelentésekben.