Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján
Szeptember 30-án a Neumann Társaság és a Piarista Rend közös programján a hatvanas években piacra dobott MIKROMAT kibernetikai építőkészlet modern replikáit próbálhatják ki az érdeklődők, de az eredeti prototípus, a “Tücsök” bővített tudású változatát is megtekinthetik a Kutatók éjszakája keretében. Az interaktív bemutatón való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációt igényel.
Mivel a hatvanas években egy számítógép még egy teljes termet elfoglalt, nem csoda, hogy 1967 egyik slágere volt a társasjátékdoboz-méretű MIKROMAT kibernetikai építőkészlet, amellyel bárki megtanulhatta annak működési elveit. A készlet tulajdonképpen egy elektromechanikus ős-PC, amelyet Kovács Mihály, a Budapesti Piarista Gimnázium legendás tanára és tanítványa, Woynarovich Ferenc épített. Kovács Mihály az Iskolatelevízió műsorának révén országos ismertségre szert tett piarista tanár, Öveges József kollégája volt és hozzá hasonló, játékos módszerekkel oktatta a kibernetikát – Magyarországon elsőként.
55 évvel később egy lelkes mérnök, Vid Gábor elkészítette a MIKROMAT replikáját, amely az eredeti „Tücsök” nevű prototípus alapján készült. (A replika elkészítése során Hertelendy Zoltán a lakatosmunkákban, Kiss Benedek az elektronikai összeszerelésen és tesztelésben működött közre.)
A Neumann Társaság és a Piarista Rend a Kutatók éjszakája keretében szervezett közös programja keretében 2022. szeptember 30-án a Budapesti Piarista Gimnáziumban három rendelkezésre álló példányon is kipróbálhatják az érdeklődők a MIKROMAT építőkészletet, megtapasztalva, hogy mennyiféle érdekes kapcsolás állítható össze benne, és milyen sokrétű feladatokra alkalmasak napjainkban is a relék. A prototípus gép, a Tücsök továbbfejlesztett változatával bemutatót lehet megtekinteni. Az előadások pedig Kovács Mihály és a Piarista Rend oktató hagyományai előtt tisztelegnek.
A 2022. szeptember 30-i részletes program:
17:00: előadások a Kovács Mihály fizika előadóban, moderátor: Képes Gábor, Kemény János-díjas informatikatörténész, Neumann Társaság
Házigazdai köszöntő, 5 perc
A Múlt öröksége és a Neumann Társaság – dr. Megyery Károly projektvezető, Neumann Társaság, 10 perc
Az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály – Görbe László piarista szerzetes, Kovács Mihály monográfusa, 15 perc
Tücsök és bogár: népszerű tárgyak a kibernetikában. A PC hírnökei – Képes Gábor informatikatörténész, Neumann Társaság, 15 perc
Kovács Mihály tanítványaként – személyes emlékek Woynarovich Ferenc fizikussal, a Tücsök diáktervezőjével, 15 perc
18:00 – 20:00: interaktív bemutatók a Kovács Mihály Fizika Előadóban
A Mikromat csodája. A Mikromat 2.0 és a Tücsök++ – ősbemutató. Vid Gábor mérnök interaktív előadása
Szabad a gazda – játék a Mikromattal, a Piarista Gimnázium robotika szakköröseinek moderálásával.
Időpont: 2022. szeptember 30-án, az előadások 17 és 18 óra között, az interaktív bemutatók 18-20 óra, és 20-22 óra közötti turnusokban lesznek megtartva.
Regisztráció: az előadásokra és a bemutatókra külön regisztrálni kell a Kutatók éjszakája oldalán
Helyszín: Budapesti Piarista Gimnázium, Budapest, Piarista u. 1, 1052 (Google Térkép)
Kapcsolódó cikkek
- Az energiakrízis ellenére ragaszkodnak a home office-hoz a munkavállalók
- Ötödször várják a középiskolás lányokat a Smartiz programra
- 30 éves hazánk neves informatikai könyvkiadója
- Informatikusok, valójában mit szeretnétek?
- Oxfordba vitte a Neumann Társaság a híres robotkaticát
- Miért érdemes robotikát tanítani a magyar iskolákban?
- A biztos béremelkedést leginkább az IT-szektor garantálja
- Az Apple, a Google, a Meta és a Shopify nagyágyúi hozzák Budapestre a legfrissebb tech trendeket
- A grafén egyik Nobel-díjas felfedezőjének ítélték a Neumann professzori címet 2022-ben
- Valóban elköltözhet az informatikusok jó része a KATA megszűnése miatt
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Talpraesett diákprogramozók és profi képzőművészek tisztelegtek Neumann János előtt Szekszárdon
Immár 19. alkalommal rendezte meg Kovács Győző versenyalapító szellemében a Neumann Társaság és a Szekszárdi I. Béla Gimnázium a Neumann János Nemzetközi Tehetségkutató Programtermék Versenyt. Idén a Neumann 120 jubileumra tekintettel ünnepélyesebb keretek között és egy Neumann János szellemiségét megidéző pályamunkák számára kiírt különdíj átadásával került sor a döntőre, amely egyben egy profi, felnőtt képzőművészek számára rendezett, computer art kiállítás, a Hommage à Neumann megnyitója is volt: utóbbi kiállításon több mint 30, országosan ismert alkotó művei tekinthetőek meg egészen 2023. április 23-ig.
Kaprinay Zoltán a cégépítésről tartott telt házas előadást a Széchenyi-egyetem Spinoff Klubjában
A győri Széchenyi István Egyetem Spinoff Klubjának célja, hogy ösztönözze hallgatóit saját vállalkozásuk elindítására, formálja szemléletmódjukat, perspektívát mutasson számukra. A program keretében az Index.hu, az A38 hajó, a Bónusz Brigád vagy éppen a Creative Dock Hungary alapításában, illetve vezetésében is részt vett Kaprinay Zoltán a cégépítés módszertanáról, a fenntartható és innovatív vállalkozásfejlesztésről tartott nagy sikerű, telt házas előadást. A hallgatók üzleti ismereteit tavasszal további programokon bővítik.
Kis és közepes méretű épületek intelligensebb és egyszerűbb kezelése
A most bejelentett Connect Box nyílt és könnyen kezelhető IoT-megoldást ad kis- és középméretű épületek felügyeletéhez. A teljesítmény felhasználóbarát monitorozásával és optimalizálásával lehetővé teszi az energiahatékonyság akár 30 százalékos növelését, valamint a beltéri levegőminőség jelentős javítását olyan létesítményekben, mint az iskolák, kiskereskedelmi üzletek, lakások és kis irodák.
Évente több százezer forint megtakarítást hozhat a piezotintás nyomtatás
Öt év alatt megközelíti a 2 millió forintot az áramszámlán jelentkező megtakarítás, amelyet már egy közepes méretű cég is elérhet, ha lézertechnológiás irodai multifunkciós berendezéseit az Epson piezoelektromos tintasugaras eszközeire cseréli. A lépéssel csaknem 1,5 tonna CO2 emissziótól is meg lehet kímélni a környezetet, miközben a hőmentesen működő gépek egyéb szempontok alapján is lényegesen környezetkímélőbbek a lézereseknél.
Az új Legion laptopok a teljesítményt és a hordozhatóságot ötvözik
A Lenovo bejelentette a Lenovo Legion Slim laptopok legújabb, 8. generációját. A sorozat most bemutatott tagjai minden eddiginél nagyobb szabadságot nyújtanak a játékosoknak. A Lenovo Legion Slim sorozat lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kibontakoztassák kreativitásukat és elérjék a játékokkal kapcsolatos céljaikat.