A világ digitális megosztottságáról

Tóth Kristóf, 2003. november 22. 19:07
A világ digitálisan alaposan meg van osztva - derül ki egy a napokban nyilvánosságra hozott tanulmányból, vagyis elmondható, hogy míg egyes régiókban az élet minden egyes területét high-tech megoldások uralják, addig más országok ettől még fényévekre vannak.

Az ITU (International Telecommunication Union), vagyis a Nemzetközi Telekommunikációs Szövetség az említett tanulmány kapcsán konkrétan azt vizsgálta meg, hogy 2002-ben milyen volt a világ internetes lefedettsége. A tanulány szerint nem meglepő módon Nyugat-Európában és Ázsiában ma már rendkívül sokan rendelkeznek internet kapcsolattal, ezzel szemben például a mezőgazdaságra épülő afrikai országokban lényegében alig ismerik a világhálót.

A jelentés készítői a világ 178 országát vették górcső alá és megállapították, hogy a 2002-es adatok alapján az észak-európai országok viszik a prímet internethasználat-ügyben, ugyanis a világon Svédországban és Dániában a legnagyobb az internetes penetráció, és Norvégia sem szomorkodhat a maga előkelő ötödik helyezése miatt. Az első tíz helyen ezenkívül olyan országok találhatók, mint például Izland, Dél-Korea, Hollandia, Finnország, Tajvan, illetve a tizedik helyen az Egyesült Államokkal osztozó Kanada. Érdekesség, hogy az Egyesült Királyság csak a lista tizenkettedik helyén szerepel, az viszont már korántsem meglepő, hogy a vizsgált afrikai oszágok a lista utolsó harmincas blokkjában lelhetők fel.

Az ITU szakértői úgy vélik, hogy a világ digitális megosztása sajnos a jövőben is folytatódni fog, vagyis egyre nagyobb lesz a szakadék a fejlett, illetve fejlődő országokban élők telekommunikációs szokásai között. Hasonló jelentést készített egyébként nemrégiben a második legnagyobb PC-s processzorgyártó cég, az Advanced Micro Devices (AMD) is, mely jelentésből többek közt arra is fény derült, hogy a digitális megosztottság a fejlett ipari országokon belül is tapasztalható. A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az alacsony internetes penetráció ellen csak és kizárólag kormányzati segítséggel lehet valamit tenni.

Kulcsszavak: ITU tanulmány internet

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Digitalizáció a KKV-knál - ahogy a mesterséges intelligencia látja

Manapság mindenki mindenről a ChatGPT-t kérdezi meg, úgyhogy - gondoltam - mi is kipróbáljuk, megnéztük, hogy milyen hírt írna a mesterséges intelligencia arról, hogy hol tart a digitalizáció Magyarországon a kis- és középvállalkozásoknál. Íme:

2023. február 4. 21:32

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05