Összehangolt razziasorozat: a világméretű akcióban a BSA is részt vett

forrás Prim Online, 2004. április 27. 09:52
A BSA (Business Software Alliance, Üzleti Szoftver Szövetség) is segítséget nyújtott a több európai országban egy időben zajló razziasorozathozhoz, amelyeket a Fastlink-akció keretében hajtottak végre.
Az összehangolt művelet célja az volt, hogy egyszerre számoljanak fel több, nagy internetkalóz csoportosulást is. Ez volt a valaha végrehajtott legnagyobb nemzetközi akció, amelyet internetkalóz csoportok ellen hajtottak végre. A BSA Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az USA hatóságaival is együttműködött az eredményes felderítés érdekében.

A Fastlink-akció az európai hatóságok, az FBI és az amerikai Igazságügyi Minisztérium (U.S. Department of Justice) közös művelete. Eddig közel 100 személyt igazoltattak és azonosítottak a nyomozás során.

Április 21-én és 22-én összehangolt házkutatások és más eljárásjogi cselekmények zajlottak 11 országban, ideértve hazánkat is. A hatóságok hamisított (szerzői jogot sértő módon készült) termékeket, műpéldányokat koboztak el, többek között szoftvereket, játékszoftvereket, filmeket és zenei művekről készült másolatokat. Házkutatások zajlottak az USA-ban, Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Németországban, Magyarországon, Izraelben, Hollandiában, Szingapúrban, Svédországban és az Egyesült Királyságban.

A Fastlink-akció célpontjai úgynevezett "warez"-t (illegális másolatokat) terjesztő csoportok, például a Fairlight, a Kalisto és az Echelon. Az ilyen, illegális másolatokat terjesztő csoportok felelősek az interneten forgalmazott jogsértő termékek (pl. üzleti szoftverek, játékszoftverek, zenei művek és filmalkotások) forgalmának döntő hányadáért.

Az akció keretében több mint 200 számítógépet koboztak el, amelyek közül némelyik több százezer illegális műpéldányt is tartalmazott. Előzetes és óvatos becslések szerint az elkobozott illegális termékek értéke meghaladja az 50 millió dollárt. Csak az Egyesült Királyságban összesen hét számítógépet, 100 CD írót, továbbá lőfegyvereket, hamis jogosítványokat és hitelkártyákat foglalt le a rendőrség.

A BSA különböző hatóságokkal illetve más, a jogtulajdonosi oldalt képviselő szervezetekkel is együttműködött az akció sikerének érdekében. Az együttműködésben részt vett az NHTCU (National High Tech Crime Unit - Nemzeti High Tech Bűnözési Egység) és a FACT (Federation Against Copyright Theft - Szerzői Jogok Megsértése Elleni Szövetség) az Egyesült Királyságban, valamint a BKA (Bundeskriminalamt - Szövetségi Bűnügyi Hivatal) Németországban és a Cuerpo Nacional de Policia (Nemzeti Rendőrhatóság) Spanyolországban.

Beth Scott, a BSA EMEA (a BSA Európai, Közel-keleti és Ázsiai részlege) alelnöke hozzátette: "Üdvözöljük az Egyesült Államok Igazságügyminisztériuma, az NHTCU, a BKA és a CNP közös akcióját és az együttműködés szellemét, amely egy komplex művelet eredményes befejezéséhez vezetett. Az internet-kalózokat gyakran ártalmatlannak tartják, azonban a kalózok igen sikeresen használják ki a világháló névtelenségét az általuk árult termékek piacra dobásának és forgalmazásának körében. Tevékenységük komolyan veszélyezteti Nyugat-Európa iparát csakúgy, mint az egyéni fogyasztókat és magát a szoftveriparágat. A Fastlink-akció és minden más, a kalózok elleni hathatós fellépés végső soron azt eredményezi, hogy Európa jobban tud részesülni azokból az előnyökből, melyek az alacsonyabb illegalitási aránnyal járnak együtt, így például a javuló gazdasági teljesítmény, új munkahelyek létesülése és a növekvő adóbevételek."

Mick Deats nyomozó, az egyesült királyságbeli NHTCU helyettes vezetője elmondta: "A tengerentúli hatóságokkal és a BSA-val történő együttműködés során nagy csapást mértünk a nemzetközi Internetes kalózok kemény magjára".

Beth Scott hozzátette: “A BSA azon dolgozik, hogy biztonságos és jogkövető digitális világ jöhessen létre, amelyben a fogyasztók maximális védelmet élvezhetnek. Az Internetes kalózkodás fontos probléma, és komoly jogi következmények kilátásba helyezésére van szükség az elrettentés érdekében."

  • A BSA Magyaroszág jogi képviselőinek, Dr. Novák Tamásnak és Dr. Ormós Zoltánnak, véleménye szerint az elmúlt hét végén került sor az illegális másolatokat terjesztő személyek és szervezetek ellen indított, minden idők legátfogóbb, legnagyobb volumenű rendőri akciójára, melynek keretében a BSA aktív közreműködésével Magyarországon is összehangolt házkutatásokat tartottak az interneten forgalmazott jogsértő termékek felderítése céljából. A nemzetközi szinten megszervezett és összehangolt precedens nélküli akció azt az egyértelmű üzenetet közvetíti az interneten keresztül illegális másolatokat forgalmazó magánszemélyek és az erre a célra alakult szervezetek felé, hogy e cselekmény felderítésében a földrajzi határok akadályt többé nem jelentenek. A szerzői jogsértések üldözésének keretében az ún. "warez" kiadványok forgalmazóinak felderítésében tett első komoly lépés sikereinek köszönhetően, az eredményes akció folytatása várható.

A Fastlink-akció új stratégiai irányt jelent a BSA jogérvényesítő tevékenységét tekintve. A gazdálkodó szervezetek illegális szoftverhasználatának visszaszorítása mellett a BSA egyre nagyobb hangsúlyt helyez az Internet látszólagos névtelensége mögé bújó jogsértők elleni fellépésre és szoros együttműködésben a nyomozóhatóságokkal, akár tucatnyi országban képes egyszerre lecsapni a jogsértőkre. Az összehangolt akciósorozat azt is világosan megmutatta, hogy hazánk nemcsak a tecnikai-gazdasági fejlődés tekintetében zárkózik fel fokozatosan a fejlett ipari államok közé, hanem a jogbiztonság, a jogérvényesítés fejlettsége alapján is és így ennek az akciónak az is az üzenete, hogy az Internet-kalózok már Magyarországon sem végezhetik zavartalanul tevékenységüket.
Kulcsszavak: jog BSA

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50