Az infomációtovábbítás csendes forradalma

MTI Sajtóadatbank, 2006. február 9. 10:10
A száloptikában rejlő új lehetőségek feltárásával, negyven évvel ezelőtt kezdődött meg az a távközlési forradalom, amely elvezetett napjaink információs szupersztrádájához.
A dolog lényege egy nagyon vékony cső, fény és szakmai ismeretek - erről, pontosabban az optikai kábelekben rejlő lehetőségekről ismertetett alapvetés értékű tanulmányt 1966-ban a Standard Telecommunicatons Laboratories két fiatal kutatója: Charles Kuen Kao és George Hockham Londonban, az Institute of Electrical Engineers munkértekezletén.

Mint a BBC internetes honlapján közölt megemlékezésben olvasható, az optikai kábelek olyan átlátszó üveg- vagy műanyag rudak, amelyekből nyújtással rendkívül hosszú, rugalmas, az emberi hajnál vékonyabb szálakat állítanak elő.

Ezek a szálak teljes belső visszaverődésnek nevezett folyamat útján továbbítják az információkat. Az módszer lényege az, hogy az információkat fényimpulzusokká alakítják át, és azok olyan szögben száguldanak végig az optikai kábelen, hogy a fénysugár - tehát az információ - teljes egészében, veszteség nélkül jut el a kábel túlsó végéig.

1966 előtt a száloptika kommunikációs célokra való felhasználása igen korlátozott volt. Az üzenetek (információk) csak néhány métert tudtak megtenni a maguk teljességében, mert utána a fény egy része már elveszett a szálból, azaz megkezdődött a gyengülésnek nevezett folyamat, amelynek mértékegysége a decibel/kilométer. Egy decibelnyi gyengülés azt jelenti, hogy a jelerősség 20 százalékkal csökken.

A kezdetben alkalmazott optikai szálakkal ezért lehetetlen volt a nagy távolságú kommunikáció, Kao és Hockham tanulmánya nyomán azonban megváltozott ez a vélemény. Azok az optikai szálak ugyanis, amelyeket ők tanulmányoztak, 1 gigaciklus mennyiségű információt voltak képesek továbbítani: annyit, amennyit 200 tévécsatorna vagy 200 ezer telefonvonal tud.

Először az általuk alkalmazott optikai szálakon is kilométerenként ezer decibel volt a jelveszteség, ami azt jelentette, hogy néhány méter megtétele után a jelerősség az
eredetileg útnak indítottnak a felére csökkent.

Az áttörés később azáltal következett be, hogy Kao rájött: a fényerő csökkenés nem törvényszerű, nem az üveg természetes tulajdonságai okozzák, hanem az anyagban lévő tökéletlenségek miatt következik be. Ha ezeket sikerül kiküszöbölni, vagyis az üvegszál minőségét (tisztaságát) tökéletesíteni, akkor a fényveszteség 20 decibel/kilométerre csökken, s így már elhárul számos, az optikai információtovábbítás útjában álló akadály.

A világ "ráharapott" erre a felismerésre, de csak négy évvel később, 1970-ben jött el a nagy pillanat, amikor is a Corning Glass Works bejelentette: sikerült annyira tiszta optikai szálat előállítania, amellyel lehetővé vált áttörni a kritikus határértéken, vagyis a kilométerenkénti 20 decibeles jelveszteségi szinten.

A következő években egyre tisztább optikai kábeleket hoztak létre, ezzel együtt újabb és újabb jelátviteli módszereket alkalmaztak, aminek eredményeként az információkat mind nagyobb távolságokra sikerült eljuttatni. Az 1970-es évek végén Nagy-Britanniában a távközlési cégek megkezdték az országos hálózatok létrehozását, majd újabb néhány év elteltével megindult a tenger alatti kábelek elhelyezése is.

Egyes kutatók már azokban az évek azzal számoltak, hogy a száloptikás kábelek hamarosan rohamosan elterjednek, ez azonban csak az 1990-es években következett be.

Az ilyen kábelhálózatok minőségének és számának hirtelen növekedése a kilencvenes évek elejétől soha nem tapasztalt módon változtatta meg az egész telekommunikációs ágazatot. Ennek egyik leglátványosabb és legdrámaibb gyümölcse az internet használatának kibontakozása és viharos gyorsaságú elterjedése lett az egész világon.
Kulcsszavak: távközlés

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A magyar vásárlók közül választják a legtöbben környezettudatosságból a felújított mobilt

Nagyjából 300 tonna szén-dioxidtól kímélte meg a környezetet a Rejoy és a három további piacon jelen lévő anyacége, a Flip Technologies – ez átszámítva 150 személyautó éves kibocsátásának felel meg. A piactér régiós ügyfélfelmérése szerint arányaiban a magyar vásárlók közül voksolnak a legtöbben a felújított készülékekre környezettudatossági szempontokból – ebben pedig a boomer és millenial korú ügyfelek a legaktívabbak.

2024. április 21. 16:50

Nem érdemes otthon őrizgetni a régi mobilokat

Bár látható javulás, a magyarok több mint fele még mindig otthon tárolja használaton kívüli, régi mobiltelefonját – derült ki a Yettel legutóbbi országos, reprezentatív kutatásából. A milliónyi fiókban heverő mobilkészülékből rengeteg értékes anyag újra felhasználható lenne, miközben a bennük lévő akkumulátor évek alatt akár tűzveszélyessé is válhat. Most a használt mobilok akár 30 000 Ft-ot is érhetnek a Yettelnél.

2024. április 19. 11:50

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Tavaszi fotózási tippek a HONOR-tól

A HONOR jobbnál jobb hardverrel és szoftverrel teszi izgalmasabbá a fotózást, de a funkciók és lehetőségek kihasználásához érdemes észben tartani pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a lehető legszebb képeket készíthessük el.

2024. április 11. 11:38

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50