Melyik ISO a jó ISO?

Ha minőségre vágyunk, szóba sem jöhetnek a zajos, elkent felvételek. Egyértelműbb nem is lehet a megoldás: a zajosodás elkerülésére így a lehető legalacsonyabb ISO értékekkel kell fotóznunk. Természetesen gyenge fényben ezt a legtöbbször nem tehetjük meg - hacsak nincs nálunk állvány.
Felsoroltunk néhány kérdést, amit az amatőr fotósnak meg kell kérdeznie magától, mielőtt az ISO-beállításokhoz nyúlna:
- Kézben tartom-e a gépet? - ha állványt használunk, akkor jobb minőséget érhetünk el, ha nagyobb záridőt választunk. Ha nincs állványunk, akkor a bemozdulás elkerülése végett válasszunk magasabb ISO értéket.
- Mozgó témát fotózunk? - ha a téma mozdulatlan (pl. csendélet) és állványunk is van, akkor szintén alacsonyabb ISO-val és hosszabb záridővel fényképezzünk. Gyorsan mozgó témánál a megvilágítás és a kívánt hatás függvényében válasszunk nagyobb ISO-t és rövidebb záridőt.
- Nagy mélységélességre van szükség? - ha nincs, akkor nagyobb blendével fotózzunk, ez szintén lehetővé teszi, hogy kisebb ISO mellet készítsük el felvételeinket.
- Használhatok mesterséges fényt? - alacsonyabb ISO értékeket állíthatunk be ha van lehetőség a vak használatára, vagy ha csak felkacsolhatjuk a lámpát a szobában.
- Hasznomra válik a kép szemcsézettsége? - esetenként egy-egy fotó jobban néz ki, ha kissé szemcsézettebb. Sok olyan fotós van, aki a hangulat és atmoszféra visszaadására tudatosan használ magasabb ISO-t vagy érzékenyebb filmet.
- Mekkora nagyítást akarok? - miért nem látszik a fényképezőgép LCD-jén a képzaj? Mert a képernyő kicsi, vagyis a képbe sűrített pixelek is összezsugorodnak, így a zaj nehezebben kivehető. Ám amikor nagyítani szeretnénk a képet a pixelek, képpontok is megnőnek, azaz a képzaj is sokkal szembetűnőbb lesz, esetenként el is ronthatja az esztétikai élményt. Ha nagyítani akarunk, akkor válasszuk a lehető legkisebb ISO értéket.
Ne felejtsük el, hogy az ISO-t csak manuális vagy félmanuális módban állíthatjuk, ha Auto álláson hagyjuk a fényképezőgépet, akkor a fényképezőgép egyedül dönt az optimális expozíció felől, ami nem minden esetben hozza meg a kívánt eredményt.
Sokan esnek abba a hibába, hogy a fényképezés előtt nem ellenőrzik a gépen beállított ISO értéket, és csalódottan veszik észre, hogy szarvashibát követtek el. Nincs annál rosszabb érzés, mint észrevenni, hogy két óra alatt összefotózott anyag használhatatlan, mert a vélt ISO 100 helyett ISO 1600-zal fényképeztünk.
Az a cél, hogy ösztönössé váljon bennünk a fényképezőgép beállításainak ellenőrzése. A fényképezés befejeztével állítsuk vissza ISO 100-ra a gépet. Így nem érhet kellemetlen meglepetés!
Kapcsolódó cikkek
- Frissült az Adobe Camera Raw plugin
- Hogyan készítsünk jobb felvételeket a középre súlyzott fénymérés használatával?
- Barkácsoljunk fotóállványt zsinórból!
- Xerox technológia számítógépes tartalmak egyszerűbb színkezeléséhez
- A MySpace felvásárolja a Photobucketet?
- Két új modell a SELPHY CP nyomtatócsaládban
- Megérkeztek a Sigma SD14 DLSR kiegészítők
- Nem támogatja a festékkazetták újratöltését a HP
- Adobe Camera Raw 4.0 update - csak Photoshop CS3-ra
- Elegáns fotókeret mozgóképpel és zenével
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kihirdették az idei Sony World Photography Awards győzteseit
A World Photography Organisation bejelentette a rangos Sony World Photography Awards 2021-es győzteseit. Az év fotósa címet és a vele járó 25 000 dolláros pénzjutalmat, valamint a Sony digitális képalkotó készletét a tekintélyes dokumentarista, Craig Easton (Egyesült Királyság) nyerte a Bank Top című sorozatáért. Kihirdetik továbbá a tíz kategória győztesét, valamint a professzionális verseny 2. és 3. helyezettei mellett a Nyílt, a Diák és az Ifjúsági verseny összesített nyerteseit is.
A Sony három új nagyteljesítményű G objektívvel bővíti full-frame kínálatát
A Sony három kiemelkedő G objektívvel bővítette lenyűgöző E-mount sorozatát: megérkeztek az FE 50mm F2.5 G (SEL50F25G), az FE 40mm F2.5 G (SEL40F25G) és az FE 24mm F2.8 G (SEL24F28G) modellek. Mindhárom objektív lenyűgöző képminőséget és gyönyörű bokeh effektet biztosít, könnyű és kompakt kivitelben. Tökéletes azon fotósok és videósok számára, akik a lehengerlő felvételeket és az egyszerű hordozhatóságot részesítik előnyben.
Kiváló felbontás, kifejező bokeh hatás és nagy teljesítményű autofókusz a Sony-tól
A Sony bemutatta G Master full-frame objektív termékcsaládjának legújabb darabját. Az FE 50mm F1.2 GM objektív (SEL50F12GM modell) a Sony G Master szériájához méltó módon kiváló felbontást és kifejező bokeh hatást biztosít, valamint az iparág vezető AF (autofókusz) képességeinek professzionális irányítását és megbízhatóságát ötvözi kompakt és könnyű kialakításban.
Elindította természetfotós pályázatát a Land Rover és a Királyi Földrajzi Társaság
A Land Rover a brit Királyi Földrajzi Társasággal együttműködve indítja el a 2021-es ’Earth Photo’ versenyt, arra ösztönözve az embereket, hogy vegyék a nyakukba a vidéket, fedezzék fel a tájat és csodálkozzanak rá környezetük szépségére. Az ’Earth Photo’ egy nemzetközi fotópályázat, amelynek célja a környezeti és földrajzi kérdések népszerűsítése a nyertes képek és videók háttérsztorijának feltárásával. A pályázat már nyitva áll, nyáron és ősszel pedig több kiállításon is bemutatják a nyertes és shortlistre került képeket és videókat.
4 tavaszi úti tipp a Mio-tól
Nincs mit tenni, ahogy jön a jó idő, szinte azonnal útnak indulnánk. Bár a jelenlegi helyzet nem teszi lehetővé, hogy hosszabb időre, vagy akár külföldre menjünk, van megoldás! A különleges helyszínekért és mesés panorámáért nem kell átlépni az országhatárt, hiszen Magyarország a természeti csodák hazája.