Montenegró, a kalózparadicsom

Genda Csongor Zoltán, 2008. szeptember 19. 20:05

Egy friss jelentésből kiderül, hogy Montenegróban még mindig jóval magasabb az illegális szoftverek aránya, mint Európa nyugati részein, a statisztikai adatok nem túl bíztatóak.

Egy a napokban közzétett tanulmányban az olvasható, hogy a balkáni államban a használatban lévő programok 83%-a nem licences, a BSA (Nemzetközi Jogvédő Szervezet) becslései szerint a kalózkodás 2007-ben csak itt közel 5 millió eurós bevételkiesést okozott. Az ország kormánya 2005-ben változtatott a szerzői jogi szabályokon, azóta sikerült is valamelyest visszább szorítani a hamis programok számát, ám a szigorúbb rendeletek ellenére sem szoknak át a felhasználók a legális alkalmazásokra. Oliver Obradovic, a Microsoft montenegrói részlegének munkatársa elmondta, hogy a hivatalos intézmények, a nagyvállalatok és a bankok nagy része már megvásárolta a szükséges licenceket, a legnagyobb problémát a kisebb cégek és a magánfelhasználók jelentik. A szakember szerint míg az emberek mentalitása nem változik meg, addig nem lehet komoly változásra számítani. Hasonló értékeket mért a BSA a Montenegróval szomszédos államokban is, ezek mind rajta vannak a Jogvédő Szervezet fekete listáján.

Kulcsszavak: BSA szoftverkalózkodás

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Kiberbiztonsági útmutató készült a magyar kkv-knak

A magyar kisvállalkozásokat támogató kiberbiztonsági kézikönyvet mutatott be az Európai Innovációs és Technológiai Intézettel (EIT Digital), a Nemzetközi Digitális Alapítvánnyal (Global Digital Foundation) együttműködve a Huawei Technologies. 

2024. április 19. 18:43

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09