Konferencia az Akadémián: Nemzeti Digitális Közmű

Kovács Attila, 2009. január 26. 16:28

Mi a Nemzeti Digitális Közmű? címmel a MeH Infokommunikációs Államtitkársága, valamint a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztési Intézet a hazai tudományos, innovációs és felsőoktatási élet prominens tagjainak a bevonásával 2009. január 26-án gondolatébresztő, tudatosító célzatú konferenciát rendezett a Magyar Tudományos Akadémián.

A szervezők és az előadók is úgy látják: hazánk versenyképességének fenntartásához és az esélyegyenlőség megteremtéséhez elengedhetetlen egy olyan infrastruktúra létrehozása, amely mindenki számára elérhető, interaktív, teljes körű kommunikációs hozzáférést biztosít a közigazgatás, az egészségügy, az oktatás, a kutatás-fejlesztés, a média nagy mennyiségű digitális adataihoz. A nem túl közeli közmegegyezésen alapuló Nemzeti Digitális Közmű (NDK) program eszköze az állam által előkészített jövőt álló, homogén és integrált optikai gerinc- és felhordó hálózat, minden település maradéktalan elérésével.

A konferencia sajtótájékoztatóján Baja Ferenc, a MeH államtitkára a következőkben foglalta össze a konferenciát, illetve a szándékokat, törekvéseket. A magyar társadalom modernizációs eszközeként tekintett NDA, mint a mindenkor legkorszerűbb infokommunikációs infrastruktúra, a Magyarországon rendelkezésre álló humán erőforrásokkal együtt ismételten piacképessé teheti hazánkat Európa és a világ számára. Megteremtheti az oktatási és kutatás-fejlesztési kommunikációs infrastruktúra EU-konform módon való, költséghatékony kialakításának lehetőségét, így biztosítva hazánk teljes értékű csatlakozását az Európai Kutatási Térséghez (ERA), valamint lehetővé téve az érintett kör intézményeinek részvételét az európai programokban és projektekben.

A konferencián Sallai Gyula (BME) a jövőben a lehető legnagyobb EU támogatásból (is) megvalósítandó projekt lehetséges műszaki, infrastrukturális hátterét mutatta be (nyitott architektúra, 6-10 Mbit/s-os sávszélesség, üvegszálas gerinchálózat stb.). Kroó Norbert (MTA) az össztársadalmi NDA mintájául szolgáló két létesítményről, az elektronikus kormányzati gerinchálózatról, valamint az akadémiát és a felsőoktatási intézményeket összekapcsoló hálózatról beszélt. Pléh Csaba (BME) a szociológia eredményei tükrében vizsgálta a közösségi hálózatok lehetőségeit. Kérdésre válaszolva Baja kijelentette, minden további technikai részlet a teljes (politikai, lakossági, civil szféra stb.) konszenzus függvénye, ennek céljából a témában további konferenciákat szerveznek, következő lépésként pedig a projekt megindítása támogatását elérendő a parlament informatikai albizottságában ötpárti egyeztetést kezdeményeztek.   

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Még szélesebb körben elérhetők a Galaxy AI funkciók a One UI 6.1 frissítéssel

Még több Galaxy felhasználó léphet be a mobil AI új korszakába: a One UI 6.1 frissítéssel korábbi készülékeken is elérhetővé válnak a Galaxy AI funkciók március 28-tól. A Galaxy S23 széria, az S23 FE, a Z Fold5 és a Z Flip5 készülékek, valamint a Tab S9 termékcsalád tagjain is elérhetők lesznek azok a lehetőségek, melyeket az idén bemutatott Galaxy S24 széria felhasználói már kipróbálhattak.

2024. március 27. 19:13

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05