Magyar Telekom: tavaly 54,6 százalékkal nagyobb nyereség
A Magyar Telekom Nyrt. 93 milliárd forint nettó eredményt ért el tavaly, ami 54,6 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit - tette közzé a társaság kedden tőzsdei gyorsjelentésében.
A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerinti eredménykimutatás alapján a társaság tavaly a negyedik negyedévben 12,6 milliárd forint nettó nyereségre tett szert, ami jelentősen meghaladja a 2007. évi, egy nagyobb létszámcsökkentési program egyszeri hatását is tükröző 733 millió forintot. Az elemzők 2008 utolsó negyedévére 9,375 milliárd forint profitot vártak.
A cég bevételei az elmúlt évben 0,5 százalékkal, 673,056 milliárd forintra csökkentek, míg a kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény (EBITDA) 10 százalékkal, 268,4 milliárd forintra nőtt.
A létszámcsökkentéshez kapcsolódó végkielégítések és elhatárolások 2008-ban 8,5 milliárd forintot, 2007-ben pedig, a felsővezetői szerződések megszűnésével járó költségekkel együtt, 27,5 milliárd forintot értek el.
A társaság magyarázata szerint 2008-ban a többi között azért nőtt több mint 50 százalékkal a nettó eredmény, mert mérséklődtek az értékcsökkenési és amortizációs költségek, illetve megtakarítás származott a létszámcsökkentésből.
A gyorsjelentés idézi Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgatót, aki szerint 2009-ben várhatóan a bevétel és az EBITDA is csökken 1-2 százalékkal. Hozzátette, bár a gazdasági kilátások továbbra is bizonytalanok, a tárgyi eszközökbe és immateriális javakba való beruházásokkal (CAPEX) kapcsolatban a gyengülő forint ellenére tartják a korábban bejelentett célukat, azt, hogy a 2009. évi költés a 2008-as abszolút szinttel egyezzen meg.
A gyorsjelentés szerint a CAPEX a 2007. évi 103,8 milliárd forintról 107,9 milliárd forintra nőtt 2008-ban. Ebből például a T-Home szegmensre 52,5 milliárd forint, a T-Mobile szegmensre 45,7 milliárd forint, a T-Systems szegmensre 3,3 milliárd forint, a csoport központra és szolgáltató központra pedig 6,4 milliárd forint jutott. Tavaly a csoport 13,2 milliárd forintot fordított Magyarországon a mobil szélessávú beruházásokra.
A csoport nettó adósságállomány kismértékben, 261,6 milliárd forintról 253,7 milliárd forintra csökkent 2008 végére. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak a nettó adósság+összes tőkére vetített aránya) 29,7 százalék volt 2008 végén.
A macedón tanácsadói szerződésekkel kapcsolatban a társaság közölte, hogy 6 szerződést vizsgálnak független elemzők. Az ezekkel összefüggő költségek tavaly 5,4 milliárd forintot tettek ki. A gyorsjelentés szerint a csoport nem tudja megítélni, hogy a vizsgálatok mikor zárulnak le.
A vezetékes szolgáltatásokat magába foglaló T-Com szegmens bevétele tavaly 5,6 százalékkal, 290,5 milliárd forintra csökkent, míg a működési eredménye 19,4 százalékkal, 64,5 milliárd forintra emelkedett.
A T-Mobile szegmens bevétele 0,7 százalékkal, 349,4 milliárd forintra nőtt, míg a működési eredménye 5,2 százalékkal, 107,1 milliárd forintra emelkedett. Ezen belül a T-Mobile Magyarország bevétele 0,3 százalékkal, 280,6 milliárd forintra csökkent, míg a működési eredménye 6,6 százalékkal, 86 milliárd forintra nőtt. A bevételeken belül 14,5 százalékkal, 43,2 milliárd forintra emelkedett az értéknövelt szolgáltatásokból származó forgalom.
A hálózatüzemeltető T-Systems szegmens bevétele tavaly 8 százalékkal, 85,2 milliárd forintra nőtt, míg az üzemi eredménye mintegy háromszorosára, 17,1 milliárd forintra nőtt egyebek mellett a működési költségek mérséklődése következtében.
A Magyar Telekom jegyzett tőkéje 104,275 milliárd forint volt tavaly év végén, ugyanannyi mint egy évvel korábban, míg a saját tőke 4,3 százalékkal, 537,263 milliárd forintra nőtt.
A társaság részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, az értékpapír hétfői záróára 524 forint volt, míg az elmúlt egy évben 881 forint és 502 forint között mozgott az árfolyama.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar Telekom - kisebb bevétel és nyereség
- Olcsóbb áramot és földgázt is szolgáltat immár a Magyar Telekom
- T-Mobile: küszöbön a milliomodik mobil internetező
- Felfüggesztették a Magyar Telekom tőzsdei kereskedését
- Átalakítja szervezetét a Magyar Telekom, távozik Winkler
- A Magyar Telekom száz százalékos tulajdonába került az EPT
- A Magyar Telekom 74 forint osztalékot fizet
- Az MTelekom az eredménytartalékot is igénybe veszi az osztalékhoz
- Legjobb társaságirányítás díj a Magyar Telekomnak
- Belép a villamosenergia- és földgázpiacra a Magyar Telekom
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Magyar társasházi beléptetőrendszer hódíthatja meg a kanadai és az észak-amerikai piacot
A Chameleon Smart Home Nyrt., a vezető magyar okosotthon-startup és az UpHome Canada Ltd. megállapodást kötött, amelyek keretében a kanadai vállalat kizárólagos jogot kapott a Chameleon Smart Home rendszereinek forgalmazására Kanadában és az észak-amerikai piacon. A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség és a HEPA kanadai Partnerirodájának közreműködésével létrejött disztribúciós együttműködés tovább erősíti a tőzsdei okosotthoncég pozícióját Kanadában és lehetőséget biztosít az új piacok irányába történő további terjeszkedéshez.
Egyszerre használ digitális és offline megoldásokat a megújult budaörsi áruház
Digitálisan kiterjesztett vásárlói zónák, QR-kódos összekötés a webshoppal és egy teljesen újragondolt, a valós felhasználói környezetet idéző vevői tér – az Euronics megújult budaörsi áruházában online és offline eszközök egyszerre segítik a vásárlót, egyedülálló ügyfélélményt kínálva. Az üzletben szinte minden elem úgy lett kitalálva, hogy vezesse a betérőket, akik az áruházban tett látogatásukat később akár online is folytathatják.
Új értékesítési vezető a Schneider Electricnél
Hadobás Tibort nevezték ki a Schneider Electric ipari automatizációért felelős magyarországi értékesítési vezetőjének. A 27 éve a vállalatnál dolgozó szakember új pozíciójában gépgyártó, rendszerintegrátor és végfelhasználói területekért felel majd.
760 milliárd forintos keret a hazai digitalizációs fejlesztésekre
Több mint 760 milliárd Ft támogatás lesz elérhető a 2021-27. között a DIMOP Pluszból digitalizációs fejlesztésekre Magyarországon. A szupergyors Internet Program (SZIP) folytatásaként indul a Gigabit Magyarország Program.
ABB Decoded podcast: Segítség a globális vízhiány-válság megoldásához
Az ABB technológiai podcastjának, az ABB Decodednek legújabb epizódja a globális vízhiány problémájával foglalkozik, továbbá azzal, hogy a ma rendelkezésre álló technológia miként segíthet a válságos helyzet megoldásában. Az idei, 2023-as Víz Világnapján az ENSZ "A változás felgyorsítása a víz- és szennyvízkezelési válság megoldása érdekében" címmel vízügyi programot indított, megállapítva, hogy 2,2 milliárd ember nem jut hozzá megfelelően kezelt ivóvízhez, és több mint 4,2 milliárd ember számára nem érhető el a biztonságos szennyvízelvezetés. A szennyvíz megdöbbentő hányada, közel 80 százaléka mindenfajta tisztítás vagy újrahasznosítás nélkül kerül vissza az ökoszisztémába.