Webszelence: kiszabadulhat, csak jelszóra vár a válságkezelés jó szelleme
Nem véletlenül hangzik el egyre többször, hogy társadalmi krízisről is van szó. Valóban, néha úgy érzi az ember, számtech-re utaló hasonlatnál maradva, hogy nem info-gazdák vagyunk az élet rengetegében, hanem fejszés erdőjárók, akik aprítanak-hasítanak-fűrészelnek. Nagy barkács zajlik, kreatív informatikai nekirugaszkodás helyett. Az egy napra dolgozó ember barbár zihálásában élünk, miközben hatalmas szerverteljesítmények, működő kapacitások veszik körül életünket, enyhülést kínálva akár a válság legkeményebb szorításaiból is.
Akadémiai körökből, értelmiségi virító-helyekről most ugyanaz hangzik el, mint a kétkezi emberek nyers megfogalmazásaiból: változtatnunk kell szokásainkon, igényeinken, ha fel akarjuk venni a küzdelmet a leértékelődés, a vagyontalanodás ellen. Egyébként szívesen állnak az emberek a pénzeső alá, de a megoldást keresők most másfelé tájékozódnak. A bankmentő csomagok puszta társadalmi közhelyek, ideig-óráig működnek is talán, de nem pótolhatják az eredetiséget, össznépi ötletességet.
Jó jel, hogy már készülnek tervek a fogyasztás szerkezetének átalakítására, ésszerűbbé tételére, a pazarlás megszüntetésére. A környezet- és közérzettudatos technikák térnyerése szemmel látható. Egyre többen érzik úgy, hogy a kiutak nem a kamatok növelésében, hanem a harmónia visszanyerésében kereshetők. És itt nem valami természethez megtérő remeteségre, túlzöld romantikára kell gondolni, hanem az élet valós értékeinek újbóli felfedezésére, megismerésére, elsajátítására.
A digitális kultúra olyan kereteket biztosíthat, amelyekben ezek az originalitások, örök tartalmak megjelenhetnek, erőre kaphatnak. A web, a hálózatról elérhető szükségleti bázisok, az elektronikus önsegítő közösségek változást, „feltámadást” hozhatnak. Nem egyeseknek, mindenkinek. A WEB 2. 0 után a „dolgok” (használati eszközök markerizálódása) Internet-ét jósolják a szakemberek. Talán így lesz, de a „lelkek”, azaz a szokások, magatartásformák online konformizálódása ígéretesebb lehet. Nem a numerikus folytatás, a WEB 3.0 sürgetése lenne most a teljesítmény. A feladat inkább az, hogy a gigantikus válság kezelésének Internet alapú megoldásai megszülessenek. A virtualizáció olyan erőműveket állítson talpra, amelyek - ellentétben napjaink társadalmi gépészetével - nem elnyelik, hanem termelik az energiát. A hálózat eddigi óriás transzformációs teljesítménye átbukhat a minőség diadalába.
Wiki-kultúra, digitális közmű, elektronikus közszolgáltatások: többek között ilyen jövő fogalmakkal találkozunk az informatikai közéletben. Húzó elnevezések, még ízlelnünk kell jelentésüket, értéküket. Nem varázs-szólások, de kibontakozást sejtetnek. Az informatikai szakszavakkal jellemzett folyamatokból a válság roppanásaiban új és stabil tartóoszlopok emelkedhetnek ki.
Kapcsolódó cikkek
- A szoftverhonosítás lesz a következő téma a látássérültek informatikai klubjában
- eVITA: fórum az életvitelt segítő infokommunikációs technológiákról
- Négyszázmillió felett az internetezők száma Kínában
- Megölte testvérét a Playstation-ért
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Sms technológiát vásárol a Twitter
- Kisebb az igény felnőtt tartalmakra és online játékokra
- Multifunkciós egyetemi kártya lesz Debrecenben
- Napi 80 sms-t küldenek a tini-lányok
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.