Elhunyt Mojzes Imre villamosmérnök, egyetemi tanár

1948. február 8-án született Kalocsán. A moszkvai Energetikai Egyetemen 1972-ben szerzett fizikusi, majd a budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen politológusi diplomát.
1972-től az MTA Műszaki Fizikai Kutató Intézetének osztályvezetője, a mikrohullámú eszközök főosztályvezetője, tudományos igazgatóhelyettese, végül tudományos tanácsadója volt. 1991-től a műszaki egyetem elektronikai technológia tanszékén egyetemi tanár, 1992-től tanszékvezető, 1995-99 között a Bay Zoltán Anyagtudományi és Technológiai Intézet tudományos igazgató-helyettese, 1998-2001-ben Széchenyi professzori ösztöndíjas. Az ezredforduló idején, 1999-2000-ben évszámkezelési kormánybiztosként jelentősen hozzájárult a hazai számítástechnika fejlesztéséhez.
2000-2008-ban a Hírközlési Érdekegyeztető Tanács alapító elnöke. Emellett számos tudományos szervezet, bizottság munkájában vett részt: tagja volt az MTA közgyűlésének, az Elektronikus Eszközök és Technológiák Bizottságának, az Anyagtudományi és Technológiai Komplex Bizottságnak, a Doktorok Tanácsa elektronikai és számítástechnikai szakbizottságának. Nevéhez fűződött az MTA Nano Törzsasztal létrehozása, amelynek célja az ország különböző egyetemein és kutató intézeteiben dolgozó nanotechnológiai szakemberek összefogása volt.
1980-ban elnyerte a műszaki tudományok kandidátusa, 1988-ban a tudományok doktora címet, 2007-ben pedig a filozófiai Phd-t. 2001-ben Jedlik Ányos-díjjal tüntették ki.
Tudományos munkássága mellett jelentős volt oktatói tevékenysége is: nemzedékek sorát tanította az elektronikai alkatrészek, a nanotechnológia, az elektronikus kereskedelem témakörében. Hozzájárult az új tudományos eredmények bevezetéséhez az oktatásban. Aktívan részt vett a korszerű mérnökképzés fejlesztésében a Budapesti Műszaki Egyetemen és az utóbbi években a debreceni egyetemen is.
Az utóbbi évek kutatásaiban az anyagtudomány nanotechnológia kérdéseinek szentelt kiemelt figyelmet, rangos nemzetközi szaklapokban jelentek meg publikációi. Emellett több könyvet is írt és szerkesztett: A kalocsai Haynald obszervatórium története, A GaAs monolit integrált áramkörök, Új anyagok és szerkezetek a mikrohullámú félvezető eszközökben (Pődör Bálinttal), Mikroelektronika és elektronikai technológia, Minőségbiztosítás - termelésirányítás (Talyigás Judittal), Az elektronikus kereskedelem (Talyigás Judittal), Nanotechnológia (Molnár László Milánnal).
Kapcsolódó cikkek
- Új vezető a HP Magyarország nyomtatási üzletágánál
- Válságkezelő kereskedelmi igazgató a Sixtnél
- Új HR-menedzser a Canon Hungária Kft.-nél
- Laufer Tamás az Informatikai Vállalkozások Szövetségének új elnöke
- Klotz Tamás csatlakozott a Microsoft közigazgatási csapatához
- Új marketingvezető a Canon hazai csapatában
- Sigvart Voss Eriksen a Pannon új CMO-ja
- Távozik a Pannon CMO-ja
- Átalakítja szervezetét a Magyar Telekom, távozik Winkler
- A Magyar Telekom ügyfélszolgálati igazgatója lett az év projektmenedzsere
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Hannoveri vásáron a Fujitsu bemutatja legújabb innovációit
A Fujitsu bemutatja legújabb forradalmi innovációit, és élő demókat tart az Ipar 4.0, ipari IoT és digitális közlekedési környezetekbe szánt intelligens gyártási megoldások működéséről az április 23. és 27. között megrendezett Hannoveri vásár 7-es csarnokának E16-os standján.
Innováció a konyhában
A Samsung Electronics történetében először idén vett részt a EuroCucina kiállításon, amelyet kétévente rendeznek meg Milánóban. A vásáron olyan termékeket mutatott be, amelyek valódi változást hoznak a felhasználók életébe, ezzel emelve a márka imázsát és hírnevét a vásárlók körében.
Biztonság a jövő autójában
A hálózatba kapcsolt járművek számának rohamos növekedésével együtt bővül az új digitális szolgáltatások iránti piaci igény és fogyasztói kereslet is – becslések szerint 2020-ra már csaknem 250 millió ilyen jármű közlekedhet világszerte.
Ipar 4.0 – kapuk előtt az új ipari forradalom
Gyökeresen átalakul az ipari tevékenység az egész nyugati világban, beleértve Európát is. Az Ipar 4.0-nak nevezett szemlélet- és technológiaváltás mostanra már Magyarországot is elérte. Ráadásul nem csak a multinacionális nagyvállalatok, hanem a hazai kis- és közepes cégek is bekapcsolódnak a folyamatokba.
A Fujitsu diktálja a tempót a virtualizált scale-out SAP HANA rendszereknél
A nagyméretű rendszereiket SAP HANA platformon futtató vállalatok hitelesített scale-out teljesítménnyel optimalizálhatják kritikus virtualizált infrastruktúrájukat az adatközpontban. A Fujitsu PRIMEQUEST nagyvállalati szerverek új SAP által hitelesített teszteredményei igazolják, hogy a kiszolgálók lépést tudnak tartani az SAP HANA-n futó rendszerek által használt adattömeg gyors ütemű növekedésével – hozzájárulva ezzel a digitális átalakulás sikeréhez.