Határokon átívelő nyílt forráskódú együttműködés a Novell által támogatott openSUSE konferencián

forrás Prim Online, 2010. október 30. 09:23

A Novell fő támogatásával rendezték meg Nürnbergben az openSUSE konferenciát, ahol a nyílt forráskódú közösség egyik legfontosabb kérdésére keresték a megoldást: hogyan lehet a fejlesztő csoportok együttműködését összehangolni a határokon át? Az openSUSE konferencia további kiemelt témái: az openSUSE Build Service fejlesztői keretrendszer újdonságai, a Bretzn projekt bejelentése, a LibreOffice eredményeinek és az openSUSE KKV-knak szánt Invis Serverének bemutatása, valamint az oktatás segítése.

A Novell főszponzorként támogatta a második alkalommal megrendezett openSUSE konferenciát, amelyet idén is a németországi Nürnbergben tartottak, olyan neves személyiségek részvételével, mint Cornelius Schumacher a KDE e.V elnöke, Vincent Untz, a GNOME korábbi elnöke és Jos Poortvliet, az openSUSE Community menedzsere. A nyílt forráskódú szoftverek iránti közös elkötelezettség számos további Linux disztribúció képviselőjét is a helyszínre vonzotta, például a Fedora, a Debian, a Mandriva/Mageia, a Slackware, és a Skolelinux disztribúciókból. A konferencián számos aktuális fejlesztési projektről, eredményeikről és jövőbeli alakulásukról esett szó: többek között az openSUSE Build Service fejlesztői keretrendszer újdonságairól, a Nokiával és Intellel közösen kialakított, Appstore integrációt biztosító Bretzn projekt bejelentéséről, az első héten 80.000 letöltést elérő LibreOffice projekt eredményeinek és az openSUSE KKV-knak szánt Invis Serverének bemutatásáról. Az évente megrendezésre kerülő rendezvényre idén már 30%-kal többen, összesen 290-en látogattak el, a konferencia mottóját az openSUSE disztribúció határokon átívelő együttműködési kereteinek kialakítása adta. Az openSUSE közösség jelenleg egy független alapítvány létrehozásán is fáradozik, amellyel még önállóbbá válhatna a közösség. A Novell üdvözli a kezdeményezést, és a közösség továbbra is számít a Novell támogatására.

„Az openSUSE felhasználói közösségek erősnek mondhatók, így segíteni kell őket kibontakoztatni. Sokkal szabadabb az openSUSE közösségben dolgozni, mint például a Fedora vagy az Ubuntu projektben, mivel a Novell nem igazán szól bele az openSUSE belső ügyeibe. Egyedülállónak tekinthető, hogy nincsenek kőbe vésett folyamatok, szabályok és szerencsére a Novell sem korlátoz semmiben. Ebben fantasztikus partner!” – mondta Jos Poortvliet, az openSUSE Community menedzsere, akinek elsődleges feladata, hogy összefogja a már létező fejlesztői csoportokat és közös együttműködési kereteket alakítson ki, illetve biztosítsa az újabb közreműködők számára a projektbe való könnyebb bekapcsolódást. „Egy teljesen nyílt projekt, mint amilyen az openSUSE, hosszútávú befektetés. Maga a keretrendszer, az openSUSE Build Service is nyílt forráskódú, bárki használhatja. A kipróbáláshoz egyszerűen le lehet tölteni a SUSE Studio-ról egy telepítőt, és 10 perc alatt a felhasználónak már saját Build Service-e lehet. Ha valaki részt kíván venni a projektben, nem kell mást tennie, mint az openSUSE Build Service-en keresztül eljuttatnia a hozzájárulásait a kódhoz, ami lehet bármilyen apró vagy strukturális módosítás. Nem kell ehhez tagnak lenni, vagy aláírni bármilyen papírt, vagy lemondó nyilatkozatot, mert nincsenek korlátok, sem szabályok. Egyszerűen nyílt a rendszer, ezért jó alternatíva az openSUSE” – tette hozzá Poortvliet.

Az openSUSE Build Service (OBS) -ről
Az OBS Generator kódnévre keresztelt megoldás a nyílt forráskódok kezelését végző innovatív keretrendszer, amelynek segítségével a fejlesztők alkalmazásokat, ún. csomagokat készíthetnek különböző architektúrákra és más Linux alapú disztribúciókra. A nyílt forráskódú megoldások fejlesztő-közösségei az openSUSE Build Service által biztosított infrastruktúrával gyorsabban és könnyebben állíthatják elő különböző platformokra a testreszabott programjaikat. A legújabb verzió fejlesztésében a közösség tagjai mellett a nyílt forráskódot fejlesztő alapítványok (például a The Linux Foundation) is részt vettek. A most elkészült 2.1-es verzió jelentősen megkönnyíti a fejlesztők munkáját, mivel a továbbfejlesztett webes felhasználói felületen keresztül, és az online kódmenedzsment-rendszerrel történő integrációval egyszerűen követhető, hogy a disztribúció készítése során ki mit módosított és milyen megjegyzéseket fűzött egy-egy kódrészlethez. 

A Bretzn projektről   
A Bretzn projekt keretében Frank Karlitsched, a KDE e.V igazgatóság tagja által vezetett fejlesztői csapat a Nokia-val, az Intel-lel és az openSUSE-vel azon dolgoznak, hogyan lehet az Appstore technológiát integrálni a szabad-felhasználású szoftverekbe. Az Appstore technológia lényegében automatizálja az egész csomagkészítési és publikálási folyamatot, így a fejlesztők a számukra legérdekesebb feladatra tudnak koncentrálni: a kódolásra.
 
A LibreOfficeról
A LibreOffice nyílt forráskódú irodai programcsomag 2010. szeptember 28-án került bejelentésre, népszerűségét jól mutatja, hogy az első héten már mintegy 80.000-en töltötték le.  A Document Foundation szervezetet kifejezetten azzal a céllal alapították az OpenOffice.org közösség tagjai, hogy egy valóban nyílt szemléletű projektbe tereljék a népszerű irodai programcsomag további fejlesztését. Az új projekt nyíltságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy már most integrálásra került számos olyan javítás és fejlesztés, mint például Vajna Miklós – a Google Summer of Code keretében készített és az openSUSE konferencián bemutatott – RTF Exportere.

Az openSUSE Invis projektről
Az Invis Server projekt egy SUSE Linux alapú, kis- és középvállalkozásoknak ajánlott szerver megoldás, amely a nyomtatást, az e-mail-t, a web- és fájlszervert, az adatbázis- és csoportmunkát a hálózaton vagy a weben keresztül telepíti. A konferencia résztvevői eldöntötték, hogy elindítják az openSUSE Invis projektet, amelyet az openSUSE Buildservice keretrendszerben fognak használni.

Az openSUSE oktatási csomagról
Az openSUSE Edu-L.i.f.e, az openSUSE disztribúcióra épülő oktatási szoftvercsomag feladata, hogy az otthoni és az iskolai környezetben a diákok, az oktatók, a szülők és a szoftverfejlesztők részére megkönnyítse az oktatási feladatokat. Több mint 30 tanár és fejlesztő egyeztetett többek között az X2go és a vékonykliens megoldásokról, az openSUSE alapú oktatási disztribúciókról, a Linux alapú windowsos Client Management rendszerekről és a KIOSK eszközökről. Az oktatási szekció a 2010-es openSUSE konferencia egyik legsikeresebb workshopja volt.

Az openSUSE projektről
Az openSUSE a Novell által támogatott közösségi projekt. A SUSE projekt a maga 18 évével az egyik legrégebbi gyökerekkel rendelkező Linux disztribúció, utána következik a Debian 17, a RedHat 16 évvel. Néhány évvel ezelőtt indult el az a folyamat, hogy a SUSE projekt valóban nyílttá vált a fejlesztők számára. Ez nagy szabadságot a projektben részt vevő fejlesztőknek, mivel szabadon szárnyalhat kreativitásuk, közösen döntik el mi és hogyan kerüljön bele a disztribúcióba. A nyitottság előnye, ami a disztribúciók között szinte egyedülálló, hogy a projektet támogató Novell semmilyen kontrollt nem gyakorol a projekt fölött.

Az openSUSE projektben több kis csoport dolgozik, akik egy-egy alkalmazással foglalkoznak. Ilyen alkalmazások például a KDE, a GNOME és az LXDE grafikus környezet, illetve a Smeegol, az openSUSE mobil operációs rendszerekre optimalizált változata, amely netbookokon és okostelefonokon is futtatható.
 

Kulcsszavak: nyílt forráskód Novell

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Rakuten Viber elnyerte a SOC 2 Type 2 tanúsítványt

A Rakuten Viber, a világ egyik vezető kommunikációs platformja, amely nagy hangsúlyt fektet a biztonságos és privát kommunikációra, sikeresen teljesítette a Service Organization Control (SOC) 2 Type II tanúsítványt. A SOC 2 az American Institute of Certified Public Accounts (AICPA) által kidolgozott ellenőrzési szabvány. Szigorú keretrendszerét úgy alakították ki, hogy biztosítsa az ügyféladatok biztonságát, rendelkezésre állását, bizalmas jellegét és védelmét.

2024. április 24. 11:38

Factor 4: a legújabb UltiMaker 3D nyomtató gyártósorok támogatására

Az UltiMaker április 22-én bemutatta az UltiMaker Factor 4 új, ipari 3D nyomtatót, amelyet kifejezetten gyártóüzemi felhasználásra, a gyártósorok működési hatékonyságának és megbízhatóságának növelésére fejlesztettek. Az UltiMaker Factor 4 hazai bemutatójára az Ipar Napjain kerül sor a kizárólagos hazai forgalmazó, a FreeDee Kft. standján (A pavilon, 101F).

2024. április 23. 18:00

A Thermaltake bemutatja a háromféle GPU-elrendezést támogató közepes toronyházát

A Thermaltake, a prémium PC-hardvermegoldások vezető márkájának, CTE E600 MX közepes toronyháza fekete, hófehér és hortenziakék változatban is elérhető. A CTE E600 MX a CTE-sorozat legújabb kiegészítése, egy kétkamrás közepes toronyház, amely a Thermaltake innovatív CTE-kialakítását örökölte, ami a központi hűtési hatékonyság (Centralized Thermal Efficiency) rövidítése, és a kritikus alkatrészek magas szintű hűtési teljesítményének biztosítására összpontosít. Ráadásul a CTE E600 MX háromféle GPU-elrendezési lehetőséggel és cserélhető, kettős előlapi kialakítással rendelkezik, maximális rugalmasságot kínálva a felhasználóknak gépük testreszabásához.

2024. április 23. 13:06

Az AOC a Graphic Pro U3 sorozattal erőt ad az alkotóknak

A kijelzőspecialista AOC büszkén jelenti be a kreatív szakemberek egyedi igényeihez gondosan kidolgozott új monitorcsaládját. A kivételes színhűségével, élvonalbeli funkcióival és elegáns, díjnyertes dizájnjával az AOC Graphic Pro U3 sorozat forradalmasítja a fotósok, vizuális művészek, tervezők, szerkesztők, műsorszolgáltatók, producerek és játékipari szakemberek munkáját. 

2024. április 22. 17:50

Form 4: új, villámgyors 3D nyomtató a Formlabs-tól

A Formlabs bemutatta a Form 4-et, a következő generációs műgyanta 3D nyomtatóját. A Form 4 és biokompatibilis változata, a Form 4B rendkívül gyors additív gyártást ígér nagy precizitással a választott alapanyag típusától függetlenül. A Formlabs legújabb fejlesztése már megtekinthető és tesztelhető a FreeDee Kft. budapesti irodájában.

2024. április 21. 14:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50