A jövő informatikája az OTDK-n
A magyar felsőoktatás egyik legizgalmasabb eseménye az Országos Tudományos Diákköri Konferencia, amelynek Informatika Tudományi Szekcióját április 18-20. között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karán rendezték meg.
A rendezvény során az egyetemi és főiskolai hallgatók által önállóan végzett - a tudomány élvonalába tartozó - kutatások kerültek bemutatásra. Mint dr. Pataricza András, az Országos Tudományos Diákköri Tanács Informatika Tudományi Szakmai Bizottság elnöke megfogalmazta, látható, hogy a hagyományos informatikai témák mellett az élő természettudományokkal kapcsolatot teremtő alkalmazások is komoly teret kaptak a konferencián.
Magyar specialitás az, hogy a hallgatók és oktatók szoros együttműködéséből származó tudományos munkák a Tudományos Diákkörök keretében, szervezetten kerülnek versenyeztetésre. Az itt tevékenykedő hallgatók a jövő kutatói utánpótlásának alapját képzik, példát adva ezzel a felsőoktatásban tanuló társaiknak.
A konferencián bemutatott 121 pályamunka között 15 első helyezést osztott ki a hazánk kiemelkedő informatikai szaktekintélyeit felvonultató mintegy 40 tagú zsűri.
A győztesek között találtunk igazi unikumokat, kreatív álmodókat, akik például a szabad kézzel rajzolt képek, skiccek alapján történő interaktív kereső rendszer tervezésére és elkészítésére tettek kísérletet, vagy az ALTEA nyelv megvalósításán fáradozókat, akik úgy gondolják, hogy létezik egyszerű mindenki által használható megoldás a hagyományos programnyelvek és a „lusta” programozók kiváltásra.
A dolgozatok többsége – így a nyertesek java is – olyan szintű mélységeibe ereszkedett az informatika és információ technológia tudományának, hogy az eredményeket igazán csak a téma szakavatott előadói és a hozzáértő zsűri értették. Az elméletek, képletek és algoritmusok labirintusát felvonultató diákok láthatóan az alkalmazott tudományok és a gyakorlati találmányok helyett inkább elméleti kutatást erősítik majd.
Számos pályázó foglakozott a szociális hálózatok elméleti kérdéseivel, s a témák között szerepelt a jövő informatikáját meghatározó tudományterület, mint a gyógyszerhatóanyagok mellékhatásának modellezése, robotlátás és -navigáció, vezeték nélküli hálózatok, illetve számítógépes rendszerek teljesítményének optimalizálása.
A bemutatott kutatási eredmények többségéről még nagyon nehéz megjósolni mekkora sikert érhetnek el hazai és nemzetközi téren, s mivel a megcélzott problémák többsége elméleti ezért főképp háttérkutatásként értelmezhetők az információ technológia területén.
Ennek ellenére a rendezvényen a tehetségesebb hallgatók akár a jövőjüket is megalapozhatták, mivel a XXX. OTDK megrendezését a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium mellett nemzetközi szinten is befutott startupok is segítették.
Az előadók közül többen esélyeseknek látszanak arra, hogy néhány éven belül a jövő startup vállalkozói legyenek, ha a kutatásaik valódi eredményekké alakulnak hamarosan akár a divatos startup versenyek sztárjai magyar vagy is nemzetközi garázscégek alapítói is kikerülhetnek közülük.
Kapcsolódó cikkek
- 1 Pbyte-ra nőtt a NIIFI tudományos adattároló szolgáltatásának összkapacitása
- Az űr- és az autóipar eszközeinek tesztelésére is alkalmas a magyar laboratórium
- Távérzékelési központot nyit az ENSZ a gyöngyösi főiskolán
- Körbejárni Stonehenge-t a Google segítségével
- Egyedülálló laboratóriumokat mutattak be az Eötvös Loránd Tudományegyetemen
- Kitüntetések az informatika szakmában
- Új generációs internetes kutatások a Budapesti Műszaki Egyetemen
- Informatikai konferencia a Kaposvári Egyetemen
- Djuice: 0 Ft-os percdíj a felsőoktatásban
- Biztonságos kétkarú robot
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Nikon kiadja az első tükör nélküli DX formátumú fix objektívet
A Nikon ma bővíti a NIKKOR Z DX objektívek kínálatát az első DX formátumú fix objektívvel. A NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 objektív nagy fényerejű, éles, és közeli felvételekhez is kiváló, valamint gyenge fényben is remekül teljesít. A kompakt és sokoldalú objektív tökéletes fix objektív élénk mindennapi fényképekhez.
NIS2 és DORA: a kiberbiztonsági felzárkóztatás motorjai vagy újabb felesleges terhek?
Egyre inkább foglalkoztatja a vállalatokat az Európai Unióban, hogy hogyan fogja érinteni őket a NIS2, a felülvizsgált kibervédelmi irányelv, amely a 2016-os hálózat és információbiztonsági irányelv helyébe lép (NIS), illetve a Digital Operational Resilience Act (DORA), a pénzügyi szektor védelmének erősítését célzó rendelet. A NIS2 esetében a részletek még pontosításra várnak és a tagországok csak később ültetik át a nemzeti jogba az irányelveket, de az biztos, hogy az EU-n belül tevékenykedő cégeknek komoly munkát kell fektetniük abba, hogy eleget tegyenek a jogszabályoknak. Ha észszerűen implementálják az előírásokat a helyi jogrendbe, az jelentős előrelépést hozhat a hazai vállalatok kibervédelmi fejlettségében, ám ehhez kulcsfontosságú, hogy már most elkezdjék a felkészülést. A BlueVoyant szakértői áttekintették, hogy várakozásaik szerint mit jelentenek majd a gyakorlatban a jogszabályok.
A SteelSeries bővíti a díjnyertes Arctis Nova headset termékcsaládot
A SteelSeries, az úttörő Arctis headsetek és az új Arctis Nova sorozat létrehozója, az eredeti esport márka, amely egyesíti a gaminget a kultúrával, valamint a gaming- és esport perifériák világelső gyártója kiterjeszti az Arctis Nova univerzumot az Arctis Nova 4 bevezetésével, amely már Magyarországon is elérhető.
Mobiltelefonokon érkezik a bankolás jövője
A következő évtizedben az Y és a Z generáció válnak a bankok legfontosabb célcsoportjaivái, mivel várhatóan közel 70 billió dollárnyi vagyon száll rájuk szüleiktől. Mit jelent ez a bankszektor számára? Először is azt, hogy gyorsan kell digitalizálódnia. Az újabb generációk szülöttei számára a mobiltelefonok kiemelt fontossággal bírnak: gyors, kényelmes és könnyen navigálható hozzáférést szeretnének a szolgáltatásokhoz. Mivel az Y és a Z generáció közel fele online szeretne hozzájutni a szükséges információkhoz, a banki szolgáltatások iránti elvárásaik eltérnek a szüleikétől.
Nem kell már protekció, hogy egy beszállító elérje a HR-es döntéshozókat
Melyik beszállító ne ismerné a végeláthatatlannak tűnő procedúrát, amíg egy multi céghez bekerül? A kiválasztási és árajánlatadási, valamint elfogadási folyamat végeláthatatlan és időigényes útvesztőjében gyakran el is tévednek mind a szolgáltatók, mind pedig a kiválasztást végző cégek HR-esei. Ráadásul sok esetben protekció vagy ismeretség nélkül lehetetlen eljutni a megfelelő illetékesig, aki dönthet a beszállítóval kapcsolatban. Ezen próbál segíteni egy újonnan indult ingyenes online platform, ami összeköti a HR-eseket és a beszállítókat.