A jövő informatikája az OTDK-n

forrás Prim Online, 2011. április 27. 12:43

Biotechnológia, robotika, hálózati és felhő alapú rendszerek, üzleti informatika, oktatás, közösségi kommunikáció, mobil kutatások és még számos érdekes kutatási terület mutatkozott be az idei OTDK-n.

A magyar felsőoktatás egyik legizgalmasabb eseménye az Országos Tudományos Diákköri Konferencia, amelynek Informatika Tudományi Szekcióját április 18-20. között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karán rendezték meg.

A rendezvény során az egyetemi és főiskolai hallgatók által önállóan végzett - a tudomány élvonalába tartozó - kutatások kerültek bemutatásra. Mint dr. Pataricza András, az Országos Tudományos Diákköri Tanács Informatika Tudományi Szakmai Bizottság elnöke megfogalmazta, látható, hogy a hagyományos informatikai témák mellett az élő természettudományokkal kapcsolatot teremtő alkalmazások is komoly teret kaptak a konferencián.

Magyar specialitás az, hogy a hallgatók és oktatók szoros együttműködéséből származó tudományos munkák a Tudományos Diákkörök keretében, szervezetten kerülnek versenyeztetésre. Az itt tevékenykedő hallgatók a jövő kutatói utánpótlásának alapját képzik, példát adva ezzel a felsőoktatásban tanuló társaiknak.

A konferencián bemutatott 121 pályamunka között 15 első helyezést osztott ki a hazánk kiemelkedő informatikai szaktekintélyeit felvonultató mintegy 40 tagú zsűri.

A győztesek között találtunk igazi unikumokat, kreatív álmodókat, akik például a szabad kézzel rajzolt képek, skiccek alapján történő interaktív kereső rendszer tervezésére és elkészítésére tettek kísérletet, vagy az ALTEA nyelv megvalósításán fáradozókat, akik úgy gondolják, hogy létezik egyszerű mindenki által használható megoldás a hagyományos programnyelvek és a „lusta” programozók kiváltásra.

A dolgozatok többsége – így a nyertesek java is – olyan szintű mélységeibe ereszkedett az informatika és információ technológia tudományának, hogy az eredményeket igazán csak a téma szakavatott előadói és a hozzáértő zsűri értették. Az elméletek, képletek és algoritmusok labirintusát felvonultató diákok láthatóan az alkalmazott tudományok és a gyakorlati találmányok helyett inkább elméleti kutatást erősítik majd.

Számos pályázó foglakozott a szociális hálózatok elméleti kérdéseivel, s a témák között szerepelt a jövő informatikáját meghatározó tudományterület, mint a gyógyszerhatóanyagok mellékhatásának modellezése, robotlátás és -navigáció, vezeték nélküli hálózatok, illetve számítógépes rendszerek teljesítményének optimalizálása.

A bemutatott kutatási eredmények többségéről még nagyon nehéz megjósolni mekkora sikert érhetnek el hazai és nemzetközi téren, s mivel a megcélzott problémák többsége elméleti ezért főképp háttérkutatásként értelmezhetők az információ technológia területén.
Ennek ellenére a rendezvényen a tehetségesebb hallgatók akár a jövőjüket is megalapozhatták, mivel a XXX. OTDK megrendezését a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium mellett nemzetközi szinten is befutott startupok is segítették.

Az előadók közül többen esélyeseknek látszanak arra, hogy néhány éven belül a jövő startup vállalkozói legyenek, ha a kutatásaik valódi eredményekké alakulnak hamarosan akár a divatos startup versenyek sztárjai magyar vagy is nemzetközi garázscégek alapítói is kikerülhetnek közülük.


 

Kulcsszavak: oktatás tudomány

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Itt a Microsoft MI-alapú virtuális asszisztense

Épp most lépünk be a mesterséges intelligencia által meghatározott korszakba – egy olyan új világba, amelyben alapvetően változik meg a technológiához való viszonyunk, és az is, hogy milyen előnyöket kínál számunkra a technológia. 

2023. szeptember 24. 15:52

Erre nem számítottunk – megtorpant az online kiskereskedelem

Az idei II. negyedévben mind értékben, mind a vásárlások számában visszaesett az online boltokban bankkártyával fizetett tranzakciók száma az év első három hónapjához képest. Ennek ellenére minden 5. bankkártyával itthon fizetett forintot webshopokban költünk el – derül ki a BiztosDöntés.hu összeállításából.

2023. szeptember 24. 13:20

Kontakt jelnyelvi tolmácsszolgáltatás a Telekomnál

2023. szeptember 24-étől a Magyar Telekom 29 üzletében és telefonos ügyfélszolgálatán jelnyelvi tolmácsszolgáltatás vehető igénybe a hallássérült ügyfelei akadálymentes kiszolgálása érdekében.

2023. szeptember 24. 11:44

MI-vel teszi hatékonyabbá és fenntarthatóbbá a cégek működését a Schneider Electric

Mesterséges intelligencia (MI) megoldással egészíti ki EcoStruxure Resource Advisor megoldását a Schneider Electric, a lépésnek köszönhetően a vállalati döntéshozók még gyorsabban férhetnek hozzá a cégük energiafelhasználási és fenntarthatósági adataihoz. Az új rendszer zártkörű béta tesztje szeptemberben indul és várhatóan az év végén, illetve 2024 elején lesz szélesebb körben is elérhető.

2023. szeptember 24. 10:16

Új közösségi platformmal hóditja meg a magyar milliárdos vállalkozó a világot

2004-ben költözött Írországba, majd a világ számos pontján is élt Joe Bitter, vagyis Bitter József. A 76 országban működő E-commerce vállalkozásairól ismert magyar származású üzletember korai kriptovaluta portfóliójával emelte új dimenzióba a karrierjét. Noha a vállalkozó ma már elégedetten dőlhetne hátra, Bitter Józsefnek mégis van egy szívügye: szeretne luxustermékeket elérhetővé tenni a vásárlók legszélesebb körének, és egyben a legmagasabb profitot garantálni az eladóknak, ezért egy új elveken működő közösségi platformot fejlesztett ki.

2023. szeptember 23. 15:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az idei Gyurós Tibor-díjazottak

2023. szeptember 20. 15:17

Diákokat, női vezetőket és roma fiatalokat is támogatnak a Morgan Stanley munkatársai

2023. szeptember 18. 13:16

Hat érmet hoztak haza a magyar diákok a Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról

2023. szeptember 4. 15:38

Harminc évre előre tekintenek a 30. MENTA konferencia előadói

2023. augusztus 31. 12:59