A magyar távközlési szektor az elmúlt húsz évben jelentősen fejlődött
A magyar távközlési szektor az elmúlt húsz évben óriási fejlődésen meg keresztül, jelenleg 100 lakosra több mint 150 vezetékes és mobilhozzáférés jut - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem E-Business Kutatóközpont tanulmányából.
Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) Távközlési Tagozat megbízásából készült tanulmány szerint 2008-ban a távközlés adta az információs és kommunikációs technológiai (IKT) szektor árbevételének 25 százalékát, a nemzetgazdaság összes árbevételében pedig 1,7 százalékát tett ki.
A tanulmány rámutat arra is, hogy a bruttó hozzáadott értéket tekintve a távközlés részesedése az IKT szektorban mintegy 40 százalék, nemzetgazdasági szinten 4,2 százalékot tesz ki.
Az elmúlt öt évben 130-150 milliárd forintot ruháztak be a magyar távközlési szektor szolgáltatói, ami az IKT szektor fejlesztéseinek a felét, a nemzetgazdaság összes beruházásának 4
százalékát tette ki.
Az öt legnagyobb távközlési szolgáltató - a Magyar Telekom, a Telenor, a Vodafone, a UPC - adó- és járulékbefizetése 2007-ben meghaladta a 180 milliárd forintot, 2008-ban és 2009-ben a 190 milliárd forintot. A befizetett adók mintegy felét az áfa tette ki - mutat rá a tanulmány.
Az öt szolgáltató adóterhe a tavalyi különadó bevezetése miatt 2009-hez képest több mint 45 milliárd forinttal emelkedett, ami a 2009-es teljes adófizetési kötelezettséghez képest 25 százalékos, az áfa nélküli adó összeghez mérten pedig mintegy 50 százalékos adóteher-emelkedést jelent - olvasható a tanulmányban.
A távközlési szolgáltatók az adófizetés mellett jelentős hatósági díjat is fizetnek, ami 2009-ben megközelítette a 20 milliárd forintot. Az összes hatósági díj 70 százalékát a frekvenciadíj teszi ki. Az öt említett szolgáltató által befizetett hatósági díj 2007-hez képest 16 százalékkal, több mint 2,5 milliárd forinttal emelkedett 2009-re.
Az IVSZ honlapján olvasható tanulmány szerint 2010-ben a magyar háztartások több mint 95 százaléka fizetett elő távközlési szolgáltatásra.
A KSH adatai alapján a tanulmány kimutatta, hogy a távközlési szolgáltatások árindexe reálértéken 2000-től folyamatosan csökken, de 2006-tól a távközlési fogyasztói árak nominálisan is évente 3-5 százalékkal mérséklődtek.
A tanulmány készítői hangsúlyozzák: a távközlési szektor előtt álló nagy kihívás a digitális gazdaság és az információs társadalom alapinfrastruktúrájának kiépítése.
MTI
Kapcsolódó cikkek
- Új uniós távközlési szabályok a fogyasztók érdekében
- Meghatározó iparágak képviseletében a megújuló IVSZ
- IVSZ: Start IT Up a kkv-k piacképes ötleteihez
- Magyarország lesz a Huawei második legnagyobb ellátóközpontja
- Hatályba lépett az NMHH frekvenciadíj rendelete
- Megalakult a Nemzeti Elektronikai Kerekasztal
- EU-jogsértési eljárás Magyarország ellen a távközlési különadó miatt
- IVSZ: oktatási reform kell az elektronikai ipar növekedéséhez
- A digitális átállásról is tárgyaltak a magyar és a szerb médiahatóság vezetői
- Az OTP 800 millióval csökkentette telekommunikációs költségét
Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Díjeső a HONOR-nak Kínában
A HONOR innovációs díjat nyert az okoseszközök kategóriájában a Kantar BrandZ China gálaeseményen.
Megérkezett a nemzetközi piacra szánt Xiaomi 13T telefoncsalád
A Xiaomi bemutatta a legújabb 13T okostelefon sorozatát, a Xiaomi 13T-t és a Xiaomi 13T Pro-t, amely a képalkotást művészi fokon űző felhasználók körében tehet szert majd a legtöbb rajongóra. A Leicával közösen fejlesztett, professzionális optika került a készülékekbe, így a Xiaomi 13T sorozat a Leica kamerák esszenciáját megragadó Authentic Leica Imagery szolgáltatásokkal büszkélkedhet. A telefonok teljesítményét optimalizálták, üzemidejüket még jobban kitolták, a kijelzőjük pedig kristály tisztán, nagy részletgazdagsággal jeleníti meg a tartalmakat – vagyis kivételesen jó képmegjelenítő tulajdonságokkal rendelkeznek és nagyszerű felvételek készülhetnek velük.
Kontakt jelnyelvi tolmácsszolgáltatás a Telekomnál
2023. szeptember 24-étől a Magyar Telekom 29 üzletében és telefonos ügyfélszolgálatán jelnyelvi tolmácsszolgáltatás vehető igénybe a hallássérült ügyfelei akadálymentes kiszolgálása érdekében.
Hajlítható élmény a Try Galaxy segítségével
Már elérhető a Samsung Try Galaxy program frissítése, amellyel a nem androidos okostelefonok felhasználói már magyar nyelven is kipróbálhatják a One UI 5.1.1 szoftver vonzó lehetőségeit és felfedezhetik az új Galaxy Z Flip5 és Z Fold5 okostelefonok funkcióit. A Galaxy Z Fold5 sokoldalú és magával ragadó kijelzőjének előnyeit újszerűen mutatja be az alkalmazás: két párosított eszközön szemlélteti a hajlítható élményt.
Az iPhone 15 mostantól hazánkban is megvásárolható
Az ikonikus iPhone sorozat legfrissebb készülékei, az iPhone 15, az iPhone 15 Plus, az iPhone 15 Pro és az iPhone 15 Pro Max mellett az Apple Watch Series 9 és az Apple Watch Ultra 2 is a boltok polcaira kerül szeptember 22-én. Az Apple innovációinak sorában újabb mérföldkövet jelentő termékek mától a tavalyinál jelentősen kedvezőbb áron kaphatóak az iSTYLE hazai, kilenc üzlettel rendelkező Apple Premium viszonteladói hálózatában.