Szabad kommunikáció a világban
A New York Times tegnap megjelent cikke szerint Afganisztánban egy 50 millió dolláros projekt keretében építenek olyan független mobilhálózatot, melyet a tálibok nem tudnak kikapcsolni. A Palisades elnevezésű program keretében a katonai bázisokon hoznak létre telefontornyokat. Egy másik árnyék-hálózat kiépítése folyik az Észak-Korea határában elrejtett mobil készülékek segítségével. A készülékekkel kínai telefontornyokhoz csatlakozva tudnak kommunikálni.
A hálózatok célja olyan függetlek kommunikációs csatornák létrehozása, mely a központi rendszert megkerülve bonyolítja le az információcserét. Az ötlet az Internet Egyiptomban történt eseményekben játszott szerepe kapcsán született, illetve az egyiptomi kormány azon lépése, hogy lezárhatta az internetet és a kommunikációs csatornákat, megakadályozva ezzel az információk szabad áramlását.
Az újságcikk emlékeztet arra, hogy hidegháború idején a Voice of America volt az a rádió csatorna, mely segítette az információ áramlását olyan országokban, ahol nem volt sajtó- és szólásszabadság. A 21. században a független internet és a mobil technológia segítheti a cenzúra megkerülését.
Kapcsolódó cikkek
- Nyílt és sokszereplős együttműködésre van szükség a nemzetközi internetirányításban
- Mit hoz az internetjövő Magyarországnak?
- A jövő internetjéről Budapesten tanácskoznak a szakértők
- LG Optimus 7 teszt
- Az internet maga a digitális vadnyugat
- Az amerikaiak új technológiával kerülnék ki a kínai cenzúrát
- Uniós kezdeményezés "a jövő internetjének" kifejlesztésére
- EU: az internet "hadszíntérré" válhat
- Két szakmai konferencia a héten: Média Hungary, majd Elektronikus Kereskedelem
- Karóra-telefon vigyáz a nagyira
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ez várható idén az okosotthon eszözök piacán
Az okosotthon-technológia folyamatosan fejlődik, ez 2023-ban sincs másképp. Az okosotthon megoldások az elmúlt néhány évben hosszú utat tettek meg, új trendek és technológiák léptek színre a hatékonyság, a kényelem és a biztonság érdekében. A cseh Tesla okosotthon márka bemutatja az idei év legforróbb okosotthon trendjeit.
Az Influence Media nyerte a Continental Magyarország kommunikációs tenderét
Többfordulós, meghívásos tenderen az Influence Media integrált kommunikációs ügynökség nyerte el a Continental Magyarország vállalati kommunikációs és PR feladatokra kiírt tenderét. A közös munka már áprilisban elindult, az együttműködés keretében az ügynökség a Continental országos vállalati kommunikációs osztályának, illetve a gumiabroncs üzletágának nyújt kommunikációs szolgáltatást.
Hamarosan rendelhető a Lenovo új VR headsetje
A kiemelt nemzetközi piacokon (többek között Magyarországon is) júniustól rendelhető a Lenovo vállalatok számára kifejlesztett új ThinkReality VRX all-in-one virtuális valóság (VR) headsetje. A magával ragadó, kényelmes, vékony kialakítású, hat mozgási szabadságfokú (6DoF) VR-megoldást a Snapdragon XR2+ Gen 1 processzor vezérli, színes, nagy felbontású átviteli képességeket biztosítva a kevert valóság alkalmazásokhoz. A ThinkReality VRX-et egy teljes körű, végponttól végpontig terjedő szolgáltatáscsomag is támogatja, amely biztosítja a szervezeti projektek sikerességét és megtérülését.
A Nikon kiadja az első tükör nélküli DX formátumú fix objektívet
A Nikon ma bővíti a NIKKOR Z DX objektívek kínálatát az első DX formátumú fix objektívvel. A NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 objektív nagy fényerejű, éles, és közeli felvételekhez is kiváló, valamint gyenge fényben is remekül teljesít. A kompakt és sokoldalú objektív tökéletes fix objektív élénk mindennapi fényképekhez.
NIS2 és DORA: a kiberbiztonsági felzárkóztatás motorjai vagy újabb felesleges terhek?
Egyre inkább foglalkoztatja a vállalatokat az Európai Unióban, hogy hogyan fogja érinteni őket a NIS2, a felülvizsgált kibervédelmi irányelv, amely a 2016-os hálózat és információbiztonsági irányelv helyébe lép (NIS), illetve a Digital Operational Resilience Act (DORA), a pénzügyi szektor védelmének erősítését célzó rendelet. A NIS2 esetében a részletek még pontosításra várnak és a tagországok csak később ültetik át a nemzeti jogba az irányelveket, de az biztos, hogy az EU-n belül tevékenykedő cégeknek komoly munkát kell fektetniük abba, hogy eleget tegyenek a jogszabályoknak. Ha észszerűen implementálják az előírásokat a helyi jogrendbe, az jelentős előrelépést hozhat a hazai vállalatok kibervédelmi fejlettségében, ám ehhez kulcsfontosságú, hogy már most elkezdjék a felkészülést. A BlueVoyant szakértői áttekintették, hogy várakozásaik szerint mit jelentenek majd a gyakorlatban a jogszabályok.