Star Trek-féle betegségfelismerő kifejlesztését jutalmazzák X-díjjal
A lehetetlennek tűnő tudományos felfedezéseket támogató legújabb X-díjat (X Prize) a Las Vegasban zajló szórakoztatóelektronikai vásáron (CES) hirdették meg csütörtökön.
A versenykiírás szerint a pályázóknak nagyjából a Star Trek című televíziós sci-fi sorozatból ismert legendás tricorder valóságban is működőképes változatát kell kifejleszteniük. A győztes kütyütől azt várják el, hogy a lehető legpontosabban diagnosztizáljon 15 különböző betegséget 30 páciensnél, és könnyen hordozható legyen, vagyis lehetőleg ne nyomjon többet 2,2 kilónál.
A kultikus tudományos-fantasztikus filmsorozatban először 1966-ban felbukkant szerkentyűvel, a tricoderrel az űrhajó legénységének orvos tagja képes volt diagnosztizálni egy betegséget pusztán a páciens átvilágítása révén.
A szervezők reményei szerint a díj kiírásával talán elérhetik, hogy "a 23. századi sci-fi 21. századi valósággá" váljon. A díjat kiíró X Prize Alapítvány elnöke, Peter Diamandis kijelentette, hogy valószínűleg ő Las Vegasban az egyetlen, aki boldogan elveszítene 10 millió dollárt.
Egy szakértő, akit a BBC brit közmédium kérdezett meg a díjról, elmondta, hogy már most is léteznek olyan berendezések, amelyek egy betegség kémiai jeleinek érzékelésével segítik a diagnózis felállítását. Szerinte az igazi nagy kihívás az, hogyan sűrítsék össze mindezeket a technológiákat egyetlen, tricoder méretű szerkentyűbe. Jeremy Nicholson, a londoni Imperial College sebészeti és onkológiai osztályának vezetője kétli, hogy egyhamar bárkinek is kifizetnék a díjat, mindazonáltal jó ötletnek tartja a kiírását, mert ösztönözheti az innovációt.
Peter Diamandis, az alapítvány elnöke is úgy véli, hogy a díjnak már a puszta léte is átalakíthatja az egészségügyet, egy egész új iparág fejlődését indíthatja el. Szerinte a Star Trekből ismert kütyü talán a jövő egészségügyét vetítette előre, amelyben a vizsgálatokhoz használt készülékek zsinórmentesek, hordozhatók, kevéssé vagy egyáltalán nem invazívak, talán digitális képalkotást használnak vagy a helyszínen elemzik a páciens DNS-ét annak kimutatására, hogy nem allergiás-e az éppen elfogyasztott élelemre.
Az X Prize-zal látszólag lehetetlennek tűnő technikai kihívásokat díjaznak, ám a valóságban új technológiák, új iparágak elindítását ösztönzik, és már több esetben is kénytelenek volt kifizetni a megígért jutalmat. 1994-ben például többször használatos magánfinanszírozású űrjárműre hirdettek pályázatot, amelyet 2004-ben meg is nyert a SpaceShipOne építője. E fejlesztés eredményeként már több cég is turisztikai célú űrutazások indítását tervezi.
Egy másik alkalommal olyan autót kellett kifejleszteni, amelynek 100 mérföld (160 kilométer) megtételéhez nincs szüksége egy gallonnál (3,78 liter) több üzemanyagra.
Kapcsolódó cikkek
- Tízszer hosszabb üzemidejű akkumulátorok
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Az ókori világ földrajzát segít megismerni a Google új projektje
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- Az IBM bemutatta az egészségügyet támogató informatikai megoldásait
- A digitális technológia mentheti meg a kihalófélben lévő nyelveket
- Mobiltelefonos szolgáltatás cukorbetegek számára
- Már elérhető a neten Európa legjobb gépi fordítóprogramja
- Japán tudósok megcsinálták az Avatar-robotot
- Sokoldalú LED-es megoldású kijelzők az LG-től
Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kihirdették az idei Vodafone Digitális Díj nyerteseit
Kéz-ortézis, nyelvtanulást segítő szoftver és idősek számára készített videóhívó gomb is található az idei díjazottak között. A Vodafone Magyarország Alapítvány által kiírt, 15 millió forint összdíjazású pályázatra olyan projektekkel lehetett nevezni, melyek a digitalizáció segítségével kínálnak megoldást napjaink legégetőbb kihívásaira. Ebben az évben összesen 118 pályázat érkezett három kategóriában (Digitális Társadalom, Digitális Esélyegyenlőség, Környezetvédelem és Fenntarthatóság), továbbá egy Inkubációs Különdíjat is kiosztottak.
Kiválóan szerepeltek a magyar csapatok az európai RoboCupJunioron
A vártnál is több éremmel, számos magas szakmai elismeréssel tértek haza a magyar diákcsapatok az Európai RoboCupJunior bajnokságról, amelyet idén Portugáliában rendeztek meg június 1. és 4. között. A nemzetközi robotikai versenyre az idén 15 éves Magyar Ifjúsági Robot Kupa válogatóversenyről kerültek be a budapesti és a nyíregyházi versenyeken tartott ligákon legjobban szereplő magyar diákok.
Zseniális ifjú innovátorok
Nyolcvankettő fiatal versenyző dolgozta ki kiemelkedő természet-tudományos, ill. műszaki projektjét a 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyre. A zsűri kiválasztotta a legjobb projekteket, a hivatalos eredményhirdetésre és a díjak átadására június 13-án a Magyar Tudományos Akadémián kerül sor.
27. Év Menedzsere Díjátadó Gála
A Menedzserszövetség május 21-én, immáron 27. alkalommal rendezte meg legfontosabb és legkülönlegesebb eseményét, az Év Menedzsere Díjátadó Gálát, a magyar vállalatvezetők Oscar-ját, ahol a 2021-es év legkiválóbb vezetőit díjazták 8 kategóriában.
Magyarországon nyílt a világ első pénztármentes kávézója
A Kende Gastro Zrt. a világ első pénztármentes kávézóját hozta létre Magyarországon. A TAKE IT EASY! 100 négyzetméteres bemutató üzletében 21 kamerát kapcsoltak össze a mesterséges intelligenciával, amely nyomon követi a vásárlást. Az automatizált kiskereskedelmi egységgel 2022-ben a Trade Magazin és a Hungexpo innovációs termékversenyén első helyezést értek el Technológiai Kategóriában. A technológiával a pandémia sújtotta kereskedelmi ágazatot szeretnék támogatni.