Irodalmi hősök fantomképeken
Irodalmi hősökről alkot fantomképeket egy amerikai író és médiaművész. A The Composites elnevezésű Tumblr-oldalon közzétett rajzokat a szerzők leírása alapján, rendőrségi technológiát használva készíti el Brian Joseph Davis.
Hogy néz ki Daisy Buchanan A nagy Gatsbyből, Sam Spade A máltai sólyomból, Tess az Egy tiszta nőből, a Bovaryné vagy A tehetséges Mr. Ripley címszereplője, a Neurománc Finnje vagy a Lolita Humbert Humbertje? Természetesen minden olvasó fejében máshogy. Egy New Yorkban élő író és médiaművész azonban arra vállalkozott, hogy egy törvényszéki program segítségével a regényekben szereplő leírások - és megalapozott feltételezések - alapján "fantomképet" készítsen a világirodalom egy-egy híres karakteréről.
A kész alkotásokat a Tumblr miniblogoldalon (thecomposites.tumblr.com) osztja meg az érdeklődőkkel, akiknek száma a The Composites február eleji elindítása óta gyorsan nő. Mint Brian Joseph Davis a BBC-nek elmondta, az első négy nap alatt hatezer követője lett a közösségi site-on.
A legtöbben a regények filmváltozatai alapján vizualizálják a karaktereket - mutatott rá a művész, megjegyezve, hogy sokak felháborodottan reagáltak például a Jane Eyre Mr. Rochesteréről készült fantomképre, amely egyáltalán nem hasonlít a könyv 2011-es megfilmesítésében a szerepet alakító Michael Fassbenderre.
Egy szemtanú megváltoztathatja, kiegészítheti amit lát, ugyanúgy, ahogy egy író, és végső soron az olvasó is teszi ezt, amikor elképzel egy regénybeli alakot - tette hozzá Brian Joseph Davis, aki úgy érezte, muszáj bevonnia a projektbe a nagyközönséget is, hogy megtudja, fantomképeihez hasonlóan látják-e a szereplőket vagy egészen máshogy képzelik el őket.
A médiaművész - aki a BBC online videójához (www.bbc.co.uk/news/magazine-17104725) Lisbeth Salandert, a Millennium-trilógia egyik főszereplőjét is megrajzolta - élvezi, hogy mennyire sokszínű az emberek reakciója. Emma Bovaryt például sokan a fantomképnél jóval szebbnek, hivalkodóbbnak képzelték el. Számos irodalomrajongó el is küldi neki kedvenc regényhőseit, hogy róluk is elkészítse fantomképét.
Brian Joseph Davis azt vallja, hogy az internet megmenti az irodalmat - saját magától. A projektre érkező erős reakciók is azt bizonyítják, hogy az emberek teljesen új módokon akarják megtapasztalni az irodalmat, és erre rengeteg eszköz áll rendelkezésre - hangsúlyozta az amerikai művész.
Kapcsolódó cikkek
- Újabb civil megmozdulás az ACTA ellen
- A német alkotmánybíróság elzárta a PIN-kódokat és jelszavakat a nyomozóhatóságok elől
- Self-publishing: szöveg-lerakat vagy virágzó text-kultúra?
- Több mint kétezer fotót tesz közkinccsé a Völgységi Múzeum
- Ingyenesen a világhálón Lomax amerikai folklórgyűjteménye
- Rajzregény: e-könyves műfaj
- Ingyenesen elérhetők lesznek a neten az 1920-s évek lengyel filmjei
- Jászai-On - Digitális kulturális események határon innen és túl
- A Google szép csendben az internetre tereli a kultúrát - Működik egyfajta befektetési logika is (2. rész)
- Megírni és kiadni: könyvek otthonról
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Esztétikus magas teljesítményű asztali számítógép - igenis létezik!
Ebben a cikkben azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy igenis reális elképzelésnek számíthat egy olyan asztali számítógép beszerzése, amelyik nemcsak teljesítményben, hanem az esztétikumot tekintve is elsőrendű vételnek számít. Következzenek tehát a részletek!
Hogyan ne válj a hackerek áldozatává másodpercek alatt?
Elképzelhetetlen ma már az élet internet nélkül. Munkához, tanuláshoz, de sokan még a heti bevásárlást is a világhálóra fellépve oldják meg.
Mit kell tudni az okosotthonokban megtalálható szenzorokról és érzékelőkről?
Amikor egy okosotthon kialakítása mellett döntünk, érdemes végiggondolni annak koncepcióját. Mindezt annak érdekében, hogy élhessünk az okosotthon egyik legnagyobb előnyével, a bővíthetőséggel.
6 tipp, hogy ne kelljen idő előtt cserélni a mobiltelefon akkumulátorát
A mobiltelefon akkumulátora egy olyan alkatrész, amin a legtöbbet tudnak aggódni az emberek. Amint kézbe veszik az újonnan vásárolt készüléküket, sokan máris azon kezdenek el agyalni, hogy vajon meddig bírja majd az akksija?
Volt nincs, buli van
Idén a járvány miatt elmaradt a Telekom VOLT Fesztivál, a szervezők azonban nem hagyják magukra a fesztiválhangulatra vágyó fiatalokat. A soproni gigarendezvény helyett a VOLT és a Telekom olyan Minifesztiválok megvalósítását támogatja, ahol ugyan szűkebb körű a részvétel, ám az exkluzív fellépők mellett a hamisítatlan VOLT-feelinget és az élmények megosztását fejlett digitális megoldások is segítik.