Tehetségkutató verseny indul ifjú feltalálók és kutatók számára

MTI Sajtóadatbank, 2012. november 14. 10:26

Fiatal feltalálók és kutatók számára hirdette meg a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) az Emberi Erőforrások Minisztériumával, valamint a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alappal (MTVA) közösen a 22. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt.

A megmérettetés abban különbözik az egyéb tanulmányi versenyektől, hogy itt nincsenek előírt feladatok, a résztvevőknek maguknak kell meg nem oldott kérdéseket, problémákat felvetniük, majd azokra megoldást találniuk - mondta el a verseny keddi meghirdetésén Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedben a hazai középfokú oktatási intézmények mintegy harmada vett részt az idén Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár fővédnökségével kiírt tehetségkutatón, amelynek legjobbjai európai szinten is megmérettethetik magukat. Az EU Fiatal Tudósok Versenyén (EUCYS) számos sikert értek el a magyar fiatalok, így európai viszonylatban a harmadik helyen állnak - számolt be Pakucs János.
 

Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a tehetségkutatóra benyújtott pályaművek közül mind több a szabadalomképes innováció: a verseny első évtizedének egynegyedes arányához képest az utóbbi tíz évben díjazott pályázatok közül csaknem minden második nyert el iparjogvédelmi oltalmat.
 

Gazsó L. Ferenc, a tehetségkutató fő médiatámogatójának, az MTVA-nak a vezérigazgató-helyettese bejelentette: a közmédia is csatlakozott a jeles hagyományokkal bíró kezdeményezéshez, és közreműködik abban, hogy minél több fiatal értesülhessen a kiírásról. A verseny által megszólított generáció már kevesebbet néz televíziót és rádiózik, az MTVA mégis törekszik a megszólításukra, többek között új okostelefonos alkalmazásokkal - fűzte hozzá.
 

Ivánka Gábor, a hazai verseny zsűritagja, az EUCYS magyar delegációjának vezetője elmondta, hogy az 1989 óta megrendezett európai tehetségkutató országos versenyein összesen több mint 50 ezren indulnak évente. Az idei döntőre 83 projekt érkezett 37 országból és magyar siker is született: Papp Gergely elhozta az egyik legértékesebb különdíjat.
 

A sajtótájékoztatón Papp Gergely mellett Énekes Péter és Köpenczei Gerő, az idei Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyen (Intel ISEF) negyedik helyezettjei, valamint Kecsenovity Egon, a London International Youth Science Forum döntőse számoltak be nemzetközi tapasztalataikról.
 

A kedden meghirdetett hazai versenyen 1992. október 1. és 1999. augusztus 31. között született fiatalok vehetnek részt egyénileg vagy kétfős csapatban. A műszaki, természettudományos, környezetvédelmi, informatikai vagy matematikai témájú pályaműveket 2013. január 7-ig kell elküldeni a MISZ számára. A második fordulóba bejutott munkák közül a bírálóbizottság júniusban választja ki a díjazott pályázatokat, amelyekből ekkor kiállítás is nyílik.
 

A felhívás részletei a www.innovacio.hu honlapon olvashatók.

Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bevállalós ötletekkel versenyeznek a Megoldások a holnapért döntősei

Kiválasztották a legjobb nyolc csapatot a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért kihívásán. A jövő oktatása, a fenntarthatóság és a közösségfejlesztés iránt elkötelezett fiatalok megkezdhetik a felkészülést a döntőre. A következő hetekben a csapatok elképzelésük prototípusát alkothatják meg és tesztelhetik működését a mentorok közreműködésével. A diákok a szakértők segítségével készülnek a végső, májusi megmérettetésre, ahol a három legjobb csapat összesen 6 millió forint összértékű Samsung készülékkel bővítheti egyéni és oktatási intézménye eszközparkját.

2024. április 23. 14:44

Kreatív megoldásokkal építenének fenntartható jövőt a Zöld kód pályázat döntősei

Március 23-án rendezte meg a Vodafone Magyarország Alapítvány a Zöld Kód – Kódolj a holnapért! pályázat döntőjét. A legjobb ötletekkel érkezett csapatok közül a fiatalabb korosztályt egy Scratch-meccs várta, míg a nagyobbak szakmai mentorok segítségével valósíthatták meg a fenntarthatósági problémákra reflektáló robotötleteiket. A 6 millió forint összdíjazású pályázattal a Vodafone Magyarország Alapítvány célja, hogy a fiatalokat arra buzdítsa, gondolkodjanak és tegyenek azért, hogy a digitalizációt a fenntartható jövő szolgálatába állítsák.

2024. március 27. 15:08

Női szakemberekkel mutat példát a fiataloknak az IVSZ és a WiTH

Március 20-án délután második alkalommal adták át az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) együttműködésében meghirdetett 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén pályázat díjait. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán megrendezett gálán négy kategóriában hirdettek nyertest, továbbá a szakmai zsűri egy olyan különdíjat is átadott, amellyel minden évben egy, a szakterületén kiemelkedően teljesítő pedagógus munkáját ismerik el.

2024. március 21. 17:55

Napelemes pályázat: ezek az akkumulátorok legnagyobb buktatói

Senki nincs még elkésve, aki igényelni szeretné a napelemekből és energiatárolóból álló rendszerekre kiírt Napenergia Plusz Program vissza nem térítendő támogatását, de elővigyázatosnak kell lenni. Házi Ádám, a Wagner Solar Hungária Kft. fejlesztési igazgatója felhívta rá a figyelmet, hogy nem minden akkumulátor tudja működtetni a rendszert áramszünet esetén, de arra is ügyelni kell, hogy a telepített eszközök kompatibilisek legyenek egymással. A szakértő szerint érdemes olyan kivitelezővel együtt dolgozni, aki a pályázat megvalósítása után is a rendelkezésünkre áll.

2024. március 14. 13:04

Digitális készségek fejlesztését célzó hazai projektek indulhatnak egy rangos európai díjért

Az Európai Digitális Készségfejlesztési Díj keretében öt kategóriában díjazzák a kontinensen élő emberek digitális kompetenciákkal való felvértezése iránt elkötelezett európai, köztük magyarországi projekteket és szervezeteket. Az IVSZ szerint a digitális készségek fejlesztése a gazdaság versenyképessége szempontjából elengedhetetlen – hiszen a hazánkban élő 16-74 év közötti felnőttek fele nem rendelkezik alapszintű digitális kompetenciákkal, pedig ezek nem csak a hétköznapi ügyintézést könnyítik meg, hanem a munkahely megtartásában és megszerzésében is fontos szerepük van. Ezért is különösen fontos összegyűjteni és megmutatni a készségfejlesztéssel kapcsolatos nemzetközi és hazai jó gyakorlatokat minél szélesebb körben. 

2024. március 7. 17:48

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50