Múzeumi tárlatvezető robot Japánból

MTI Sajtóadatbank, 2013. július 4. 09:07

Korántsem sikerült zökkenőmentesre Japán első múzeumi tárlatvezető robotjának első munkanapja: az Aszimo nevű humanoid szerkezet sajtóhírek szerint hibát hibára halmozott, és nem bizonyult interaktív személyiségnek.

Aszimo szerdán kezdte a tárlatvezetést a számára testhezálló munkahelynek tűnő tokiói Miraikan innovációs múzeumban, ahol egy egyhónapos kísérlet során a Honda azt teszteli, hogyan képes emberekkel interaktívan kommunikálni, önálló döntéseket hozni és magától mozogni a robot.

Az első munkanap tapasztalatai nem túl biztatóak: az AP hírügynökség beszámolója szerint a robot összetévesztette az őt fényképező embereket azokkal, akik kérdésre emelték kezüket, és le is fagyott. Ráadásul annak ellenére, hogy a Honda honlapja szerint Aszimo "képes több egyszerre beszélő ember hangjának felismerésére", a robot nem fogad szóbeli kérdéseket, a vele való interakció pedig korántsem "emberi". A tárlatvezetővel ugyanis csak egy érintőkijelzőn keresztül lehet kommunikálni, amelyen egy előre megadott listából kell kérdéseket választani.
 

A Honda egyébként részben pont azért bízta meg Aszimót ezzel a láthatóan robotot próbáló feladattal, mert sokan amiatt bírálták a céget, hogy robotikai fejlesztéseinek nincs gyakorlati haszna, Aszimo pedig csak egy méregdrága játék.
 

A 2000-ben bemutatott humanoid robot képes biciklizni, táncolni, zenekart is vezényelt már, sőt 2002-ben első amerikai nyilvános bemutatóján ő kongatta meg a kereskedés kezdetét jelző harangot a New York-i tőzsdén. Ugyanakkor rendes munkát először szerdán kapott a szerkezet, miután ahhoz például túl sugárzásérzékeny és csetlő-botló volt, hogy a 2011-ben balesetet szenvedett fukusimai atomerőműben segédkezzen, ahova a katasztrófát követően nem léphettek be emberek az életveszélyesen magas radioaktivitás miatt.
 

A Honda reményei szerint a robot a jövőben repülőtereken és vasútállomásokon nyújthatna eligazítást embereknek, de az első napi bukdácsolás láttán a cég azt is elismerte, hogy ehhez még sok munkára lesz szükség. A nehézségek ellenére a tárlatvezetéssel megbízott robot tartalmaz néhány jelentős újítást, többek között képes nyomon kísérni a körülötte lévő emberek mozgását, és elméletileg ki tudja választani a vele kommunikálni kívánókat - már amennyiben nem zavarják meg az őt fényképezők.

Kulcsszavak: robot tudomány

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09