Banki trójait csípett meg az ESET

forrás: Prím Online, 2013. szeptember 7. 08:06

Az ESET rosszindulatú programokkal foglalkozó kutatólaborja egy európai és ázsiai banki adatok megszerzésére specializálódott trójaira bukkant. Megbízható szervezetekhez kapcsolódó hitelesnek tűnő kampányok csalogatják a felhasználókat a rosszindulatú program futtatására. Számos áldozata van már az újonnan felfedezett fenyegetésnek. Az ESET felhő-alapú, megbízhatósági értékeléseken alapuló figyelmeztető rendszer a “LiveGrid” már több száz fertőzést észlelt Törökországban, Csehországban, az Egyesült Királyságban és Portugáliában.

Ez a banki adatok, illetve bankszámlák biztonságát veszélyeztető hatékony és kifinomult trójai program Hesperbot néven ismert. Adathalászó e-maileken keresztül terjed és Android, Symbian és Blackberry operációs rendszereken futó mobil eszközöket is megtámad.

 

A fenyegetés keylogger képességekkel rendelkezik, képes asztali screenshotok készítésére és videók rögzítésére, illetve távoli proxy-t tud telepíteni, de néhány bonyolultabb trükkre is képes, mint például távoli és rejtett kapcsolódás a megfertőzött rendszerhez. „A fenyegetés elemzése során kiderült, hogy egy banki trójaival állunk szembe, mely hasonlóan működik, és azonos céljai vannak, mint a hírhedt Zeus és SpyEye programoknak. Viszont jelentős különbséget találtunk a végrehajtás folyamatában, mely azt jelentette számunkra, hogy egy teljesen új malware családdal állunk szemben és nem egy régebbről ismert trójai új változatával.“ – mondta Robert Lipovsky, az ESET malware kutatója, aki a kutatócsoportot vezette. „Az ESET Smart Security és az ESET Mobile Security termékek tökéletes védelmet nyújtanak ilyen fajta fenyegetések ellen.” – tette hozzá.

 

A támadók célja, hogy megszerezzék a bejelentkezési adatokat, hogy hozzáférhessenek az áldozat bankszámlájához és rávegyék őket, hogy telepítsék a rosszindulatú program mobilokra optimalizált változatát Symbian, Blackberry és Android-alapú telefonjukra. Csehországban augusztus 8-án kezdte meg működését a malware. Az elkövetők a www.ceskaposta.net domaint beregisztrálták, mely nagyon hasonló a Cseh Posta valódi oldalához, így próbálták megtéveszteni az áldozataikat.

 

„Nem meglepő, hogy a támadók  postai szolgáltatásokat tartalmazó (csomag nyomonkövetési információk), adathalászó e-maileken keresztül próbálták meg futtatni a rosszindulatú programokat. Ezt a fajta technikát már nagyon sokszor alkalmazták ezelőtt.“ – mondta Béres Péter, az ESET magyarországi disztribútora, a Sicontact Kft. vezető IT tanácsadója.

 

A WeLiveSecurity.com oldal blogposztjában még több információt találnak a malware elemzéséről. A WeLiveSecurity.com az ESET új felülete, amely a legfrissebb információkkal, elemzésekkel és hasznos biztonsági tippekkel szolgál az érdeklődőknek. Az oldalon további írásokat is olvashatnak majd a Hesperbot fenyegetésről.

Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt: hogyan kerülhetjük el, hogy csalók áldozatává váljunk?

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált. Aztán az állítólagos “emberrabló” szól bele a telefonba, és váltságdíjat követel, ellenkező esetben soha többé nem láthatjuk a fiunkat vagy a lányunkat. Az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint a csalók a jövőben egyre gyakoribbá váló telefonos átverések során a mesterséges intelligenciára támaszkodva súlyos érzelmi és anyagi károkat okozhatnak az áldozatoknak.

2024. február 28. 11:37

Romantika helyett átverés Valentin-napon? Kerüljük el a csalásokat a szerelem ünnepén!

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés: korábban nem ismert módokon keressük a szerelmet. A társkereső alkalmazásoknak 2022-ben világszerte több mint 350 millió felhasználójuk volt. Bár ilyen összetett hazai statisztikai adat nem ismeretes, de például az 1999-es alapítású magyar Randivonal.hu oldalt az évek során több, mint 3 millióan próbálták ki. Akár a telefonunkon is átlapozhatjuk potenciális jelöltjeink online katalógusát – a rémes beszélgetések és a kínos dupla randik ideje lejárt. Persze itt sem mindenki a szerelmet keresi: Valentin-nap alkalmából az ESET szakértői tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogyan akadályozhatjuk meg, hogy a csalók a szívünkön túl az értékeinket is ellopják.

2024. február 14. 11:32

Rendelhetek biztonságosan a Temuról? – Minden, amit tudnunk kell, mielőtt az új webáruházból vásárolunk

Valószínűleg nincs olyan közösségi média használó, aki az elmúlt időszakban ne találkozott volna a világ egyik legnagyobb webáruháza, a Temu hirdetéseivel. 3000 Ft egy pár sportcipőért? Számítógépes billentyűzet 4000 forintért? Látszólag verhetetlen ajánlatok. Köszönhetően a több tízmilliósra becsült termékkínálatnak és a rendkívül alacsony áraknak, az oldal tömegeket vonz, olyannyira, hogy a Temu a világ legtöbbször letöltött vásárlási appja lett. Vajon a Temu előretörése milyen hatással van a környezetre, a termékbiztonságra és jogszerűen működik-e a webáruház? 

2024. január 30. 12:55

Érinteni vagy nem érinteni: biztonságosabbak az NFC-fizetések?

A mágnescsíkos bankkártyák nagyjából 20 évvel ezelőtt jöttek divatba, de amellett, hogy az aláírások szükségessége megnehezítette a tranzakciókat, nem rendelkeztek megfelelő adattitkosítással. Biztonsági szempontból egyértelmű előrelépést jelentettek utódaik, a chipalapú kártyák, melyek az adattitkosítás révén fokozott biztonságot nyújtanak. Az ESET kutatói szerint ezek a kártyák továbbra is alkalmasak klónozásra vagy adatlopásra, bár az ilyen bűncselekmények elkövetése nagyobb kihívást jelent a bűnözők számára, mint a mágnescsíkos kártyák esetében. Közben pedig az érintésmentes fizetések egyre gyakoribbak – de vajon biztonságosabbak, mint a hagyományos fizetési módok?

2024. január 16. 13:09

Neked is az az újévi fogadalmad, hogy végre biztonságossá teszed az online életedet?

A január jó alkalom arra, hogy rendet tegyünk nem csak a fizikai környezetünkben, hanem a minket körülvevő virtuális világban is. Az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint ennek épp itt az ideje: ha mindenki tudatosan óvná adatait, akkor az online csalók nem tudnának boldogulni. 2023-ban 10 milliárd forintot csaltak ki magyar károsultaktól – és ez az összeg évről évre csak nő. Ha nem akarjuk, hogy idén tovább emelkedjen a károsultak száma, ideje kézbe venni a kiberbiztonságunkat.

2024. január 4. 16:37

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05