Nem veszíthetjük el a jó ötleteket

forrás: Prím Online, 2013. október 8. 08:53

A sikeres startupokhoz a jó ötletek mellé sikeres csapat kell – ezt mutatta meg a hétvégi Hackathon-in-a-Box ötletverseny. Bár sok a jó ötlet, tízből csak egy éri meg startup vállalkozásként az első évet – ezen az arányon tud javítani Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint a Hackathon.

Két hete a Pázmány, most pedig a BME Demola Innovációs Labor adott helyet a közismert egyetemi ötletversenynek. A rendezvényen két napig dolgozhattak a hallgatók közismert startupok alapítóival, mentorokkal együtt ötleteik projektté formálódásán.


Az őszi szezon második Hackathon versenyén született ötletek közül a legjobbnak egy fesztiválokon hasznos alkalmazás a SmartFest bizonyult. A mobilos alkalmazás azok problémáira kínál megoldást, akik egy fesztiválon barátaikat szeretnék megtalálni. A második helyet egy gyermekeknek szóló képességfejlesztő alkalmazás a Palánta kapta. Ötletgazdája, Láda Ágnes korai fejlesztő szakemberként régóta keresi egy ilyen program elkészítésének lehetőségeit. A harmadik díjat egy kisközösségeket megszólító alkalmazás terve, a Miutcánk.hu nyerte.

 

 

Cséfalvay Zoltán a zsűri elnökeként a startup vállalkozások és a vállalkozói ötletek fontosságáról beszélt. A Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára szerint a nemzetközi módszerekkel dolgozó hackathon versenyek kifejezetten alkalmasak arra, hogy ne vesszenek el a jó ötletek, azokból akár sikeres vállalkozások szülessenek. Az államtitkár szerint a hackathonok legnagyobb értéke a startup utánpótlás megteremtésében és az egyetemi oktatás gyakorlati kiegészítésében van.


A verseny idén ötödik alkalommal mutatta meg, hogy a magyar egyetemeken feltáratlan kincsek rejtőznek. A megszülető ötletek egy része – a versenyen elsajátított módszerekkel – projektként tovább működik. Az eddigi sikeresek közül akad már nemzetközileg is elismert ötlet, illetve olyan is, amely már sikeres vállalkozásként bizonyított. A verseny támogatói között kockázati tőketársaságok, az inkubátorok, illetve az innovációban érdekelt vállalatok is megjelennek. – mondta a Hackathon-in-a-Box alapítója Turcsán Tamás.
A Hackathon BME-Corvinus versenyzői jórészt a két egyetem hallgatóiból verbuválódtak. A győztesek a régió legnagyobb startup versenyére, a bécsi Pioneers Fesztiválra nyerhettek jegyeket, illetve egy, a NotebookSpecialista.hu által felajánlott HP Sleekbookkal gazdagodtak.


A verseny szervezői idén még két versenyt terveznek, illetve jövőre egy nagy nemzetközi hackathon sorozat ötletét szeretnék megvalósítani a CEU-val együttműködve. Ezen a versenyen majd a legjobb hazai hackathon versenyzők dolgozhatnak együtt a külföldi ötletgazdákkal, a tervekben szereplő budapesti rendezvényen született ötleteken, határokon átívelő projekteket megalapozva.


A Hackathon-in-a-box közvetlen célja, hogy az egyetemeken megteremtődjék a magyar startup cégek utánpótlása, illetve hogy sikeres vállalkozóként itthon tartsuk, vagy akár haza is hozzuk a fiatalokat. Az ötletek megőrzése így válhat valóra itthon is, Amerikához hasonló módon.