A mai Nokia Worldön számos bejelentést tett a gyártó, melyekről már hónapok óta csurrannak-cseppennek az információk. Az Abi Dhabiban helyet kapó sajtóeseményt a Nokia székházában követhettük végig élőben. Volt minden, mi szem szájnak ingere.
Magyar idő szerint reggel kilenckor kezdődött a Nokia World, ahol már délelőtt leleplezték a legújabb modelleket. A sajtó képviselői a Nokia székházában élőben követhették végig az eseményeket, ahol természetesen mi is ott voltunk, és néhányat az újdonságok közül saját kezünkkel is megtapogathattunk.
A sort a legújabb Asha modellek nyitották, majd a phablet őrület vette kezdetét, és végül az első Nokia táblagép is színpadra lépett.
A nagyméretű képernyők világába merészkedett a Nokia két legújabb Lumia modelljével, melyek mindegyike 6 hüvelykes megjelenítővel rendelkezik, így méltán pályázhatnak a phablet címre.
Mindegyik modellről hallottunk már korábban – a Lumia 1520-asról és a „Batman” kódnévre hallgató 1320-asról is – de most végre hivatalosan is bemutatkoztak a nagyközönségnek.
Hogy miért rögtön két phablet? Nos, a válasz az árban keresendő, hiszen az 1320-as azok számára lehet jó alternatíva, akik az olcsóbb, mégis nagy kijelzős készülékeket részesítik előnyben, míg a zászlóshajó testvére a high-end userek igényeit célozza meg.
A különbség nem csak a tudásban keresendő. Hiába az azonos kijelzőméret, az 1320-as készülék vastagabb, nagyobb és szélesebb is, mint prémium társa. A méreteiből adódóan (85,9 mm széles és 9,8 mm vastag) nem olyan kényelmes egy kézben fogni, mint az 1520-ast. Bár itt is meg kell jegyezni – mivel volt szerencsénk személyesen is kezünkbe fogni –, hogy szintén nem a hagyományos telefon érzésünk van, amikor fülükhöz tartjuk: ez már valóban egy más kategória más felhasználói élménnyel.
Kezdjük a kistesóval, aki 339 dolláros felhasználói árával (adók nélküli ár) igyekszik meghódítani a piacot. A készülékben jóval alapabb felszereltség kapott helyet társához viszonyítva. A telefonban egy 1,7 GHz órajelű, kétmagos Qualcomm Snapdragon 400-as processzor dolgozik, ehhez pedig egy 3400 mAh-es akkumulátor párosul. A belső tárhely 8GB, a memória 1 GB.
A legjobb pillanatokat pedig egy 5 megapixeles kamerával örökíthetjük meg, vagy egy 640 x 480-as felbontásra képes másodlagos kamera segítségével, ezeket pedig a 1280 x 720 pixel felbontású Clear Black IPS Gorilla Glass 3 védelemmel ellátott megjelenítőn nézhetjük vissza. Szoftver tekintetében (az 1520-ashoz hasolóan) a Windows Phone 8GDR3 teljesít szolgálatot.
A Lumia 1320-as több színben is elérhető lesz, egészen pontosan citromsárga, narancssárga, valamint a hagyományos fekete és fehér színekben. Az európai piacokra csak jövő év elején érkezik, ám Kínában és Vietnámban már év végén kapható lesz.
És hogy mitől lesz nagytesó az azonos méretű 1520-as? Nos, a kecsesség mellett a specifikációk is magukért beszélnek.
A telefonhoz opcionális tartozék egy állványként is szolgáló tok
Itt már 1080 pixel felbontású Full HD Gorilla Glass 2 kijelző (ClearBlack IPS) fogadja a felhasználókat, valamint egy 20 megapixeles optikai képstabilizátorral, Carl Zeiss optikával ellátott PureView kamera felel a legjobb pillanatok megörökítéséért. Bár fele olyan felbontásra képes, mint az 1020-as modell (itt 5 és 16 megapixeles képeket készíthetünk), még így is jobb minőségű képeket készít, mint a legtöbb okostelefon manapság. Egy előlapi kamerát is kapott a készülék, amely 2 megapixeles.
Már ez is nagy ugrás az 1320-hoz képest, és akkor még a prociról nem is szóltunk, amely felsőkategóriás modellhez illően egy négymagos, 2,2 GHz órajelű Snapdragon 800-as, melyhez 2GB RAM társul, valamint az aksi kapacitása a kistesóhoz hasonlóan szintén 3400 mAh.
Itt már a belső tárhely is jóval nagyobb (négyszeres), amely 64GB-ig bővíthető microSD-vel. Ám, ha még ezt is kevésnek érezzük, a Nokia mindezt megfejeli további 7 GB SkyDrive tárhellyel.
Ez a modell szintén négy színben kerül majd a boltok polcaira: a fekete és fehér mellett pirosban (az egyetlen nem matt szín) és citromsárga színekben is kapható lesz elsőként Szingapúrban és Hong-Kongban, valamint az USA-ban. Majd később a kínai és az európai piacokon is utat tör magának. A modell ára 749 dollár (adók nélkül).
A Nokia egy újdonságot mutatott be a mai eseményen, amely a Storyteller, vagyis magyarul a történetmesélés nevet viseli. Ez a funkció diavetítést készít, illetve történetet kreál a képekből és videókból. Hasonlóan működik, mint a BlackBerry vagy a HTC ilyen jellegű funkciója, ám elsősorban a helyalapú képekből hozza létre a diavetítést, tehát szoros kapcsolatban áll a Nokia saját térképével, a HERE-rel. Minden képet láthatunk egy térképen, amely önmagában is már egy történetnek felel meg (pl. egy egész apos túra, vársonézés megörökítése).
Ez a funkció egyelőre csak az új modelleken (1520 és 2520 táblagép) debütál, ám a Nokia tervezi, hogy később az 1020-ason is bevezeti.
Sok felhasználó nagy örömére a várva várt bejelentés is megtörtént, miszerint az Instagram alkalmazás elérhető lesz Windows Phone készülékekre is. Ez utóbbi igencsak időszerű lépés volt a vállalat részéről, amely – „fotóguru” lévén – az 1020-as bemutatásánál ütött volna igazán nagyot. De sebaj, a lényeg, hogy a mai eseményen elhangzott, hogy nem kell már sokat várni rá, az elkövetkezendő hetekben érkezik.
Nem az Instagram az egyetlen fontos alkalmazás, amely bekerült a repertoárba, a Nokia bejelentette, hogy ezzel karöltve a Flipboard és a Vine is érkezik Windows Phone-ra. Ezek mind azt mutatják, hogy fejlesztők is egyre több potenciált látnak a platformban, hiszen a legnépszerűbbb alkalmazások sorra jelennek meg WP operációs rendszeren is.