Segélyszervezetek életmentő munkáját segíti az a hordozható bázisállomás, amelyet hétfőn állított üzembe a Fülöp-szigeteken a Vodafone Csoport Alapítvány. Az állomás azt is lehetővé teszi,a helyieknek, hogy elérhessék szeretteiket a katasztrofális tájfun után.
Múlt hét pénteken a meteorológia történetében mért egyik legerősebb tájfun csapott le a Fülöp-szigetekre. A Vodafone Csoport Alapítvány 24 órán belül reagált a krízishelyzetre és négy önkéntes kollégát – köztük két magyart – küldött a helyszínre, hogy segítsenek a hordozható bázisállomások beüzemelésében.
A Fülöp-szigeteken dolgozó csapatot Pervai Csaba és Tóth Róbert – rádiós üzemeltetési szakértők – valamint az új-zélandi Adrian Bullock csoportvezető és Robert MacLennan technikai vezető alkotja. A helyszínen az a feladatuk, hogy két hordozható bázisállomást állítsanak üzembe Palóban, a Fülöp-szigetek egyik olyan régiójában, ahol a tájfun a legsúlyosabb pusztítást végezte.
A csoport a hétvégén utazott a Fülöp-szigetekre a Smart Communications Inc kérésére, és két hordozható bázisállomást telepítettek a Taclobantól 15 kilométerre délre található Palo térségben, az ország leginkább katasztrófa sújtott területén. A négy bőröndben szállítható rendszer mintegy 100 kilogrammos, és akár utasszállító repülőkön is szállítható, így lehetett a tájfunt követő 24 órán belül már a helyszínen.
A műszer együttes egy antennát, egy összehajtható adóoszlopot, egy ipari számítógépet, egy bázisállomást, valamint az energiaellátást biztosító generátort tartalmazza.
A Vodafone Csoport Alapítvány hordozható bázisállomását tavaly decemberben is bevetették a Fülöp-szigeteken a Bopha tájfunt követően. A rendszer 17 nap alatt közel 300 ezer hívást tett lehetővé. Az elmúlt év során a hordozható bázisállomást használták Dél-Szudánban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban is.
A helyenként 320 kilométeres óránkénti sebességet elérő szélvihar miatt jelenleg mintegy 500 000 embert kellett kitelepíteni és az eltűntek, illetve a halálos áldozatok száma pedig akár a tízezret is elérheti.