A külföldi elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) naponta csaknem 5 milliárd adatot gyűjt be a világon a mobiltelefonok tartózkodási helyéről - közölte internetes kiadásában kiszivárogtatott titkos dokumentumokra és amerikai hírszerzési forrásokra hivatkozva a The Washington Post.
Az NSA ennek segítségével nyomon tudja követni az egyes személyek mozgását és fel tudja térképezni a közöttük kialakult kapcsolatrendszert. A Moszkvába szökött amerikai informatikus, Edward Snowden által kiszivárogtatott dokumentumok és a lapnak nyilatkozó amerikai hivatalos személyek szerint az adatbázisban telefonkészülékek százmillióinak hollétére vonatkozó adatokat tárolnak.
A méreteit és a magánélet védelmére gyakorolt potenciális hatását tekintve ez a mobiltelefonokat lokalizáló program lehet a legjelentősebb az NSA június óta leleplezett titkos adatgyűjtési módszerei közül. A világ mobilhálózatait összekötő kábelek megcsapolására épülő eljárás a CO-TRAVELLER gyűjtőnevű, új elemzőprogramoknak köszönhetően elvben tömegek megfigyelésére alkalmas. Az elemzők a világon bárhol fel tudják lelni a mobiltelefonokat és visszamenőleg nyomon tudják követni azok mozgását, ami lehetővé teszi a felhasználóik közötti esetleges titkos kapcsolatrendszer leleplezését. A mobiltelefonok ugyanis még használaton kívüli állapotban is jelzik a hollétüket a hívások és a szöveges üzenetek fogadása érdekében.
Az NSA szándékosan nem vesz ugyan célba amerikai állampolgárokat, ám az adatgyűjtés léptéke miatt a kémszervezet "véletlenül" jelentős információhoz jut honfitársaik hollétrével kapcsolatban is. Emellett a szórásba beleesnek a külföldre utazó amerikaiak adatai is.