A bíró alaptalannak minősítette a védelem állítását, miszerint a kódot a szólásszabadság védi. A kód felhasználható politikai vagy művészeti célokra, de a szerzői jogok megsértésére nem, nyilatkozta Kaplan. A DeCSS szoftver csak egy a számtalan, a moziipart pánikban tartó technológiák közül, mely cégek mindegyike a zeneiparban már elterjedt on-line kalózkodás ellen próbál fellépni.
A programot eredetileg egy fiatal svéd programozó írta, aki Linuxon is le akarta játszani a DVD-filmeket, és a szoftver gyorsan az on-line videomásolás középpontjába került. A filmtömörítés és -terjesztés másik kedvelt eszköze a DivX, ami a Microsoft MPEG-4 eljárásának továbbfejlesztése.
A 2600 szerkesztőjét, Eric Corleyt és számos más weboldal vezetőjét bűnösnek találták a szoftver forráskódjának leközlésében, mivel megsértették a szerzői jogokat egy illegális program propagálásával. Korábban még magán az oldalon tették közzé a kódot, de ennek letiltása után Corley a harcot választotta: linkeket helyezett el más, a programot hostoló lapokra.
A döntés ezt is jogtalannak nyilvánította. A bíró a szólásszabadsággal érvelő védelem figyelmébe ajánlotta, hogy olyan oldalra mutató link, mely megnyitásakor automatikusan megkezdi a szoftver letöltését, funkcionálisan azonos, mint ha magát a szoftvert rakták volna ki a lapra.
Kaplan elismerte, hogy a linkelés más formái, mint amikor a másik oldalon a DeCCS linkjén kívül más tartalom is található, "potenciálisan több gondot okoz". De mivel nem ez történt, ez jelen esetben lényegtelen - nyilatkozta a bíró. Corley ügyvédje, Martin Garbus áttanulmányozza az ítéletet, és a legfelsőbb bírósághoz fordul.
"Kaplan bíró döntése - ha helytálló lenne, de nem az - megszüntetheti az interneten a szabad információáramlást" - áll a védelem nyilatkozatában.