A gyártó friss felmérése szerint a kkv-k nyomtatási szokásait meghatározó egyik legfontosabb szempont a költséghatékony működés, de meglepő módon a legtöbb válaszadó nincs tisztában nyomtatási költségeivel. A piac sajátosságai által teremtett előítéletek miatt sokan a lézernyomtatókat preferálják annak ellenére, hogy már léteznek gazdaságosabb és egyben zöldebb megoldások is. Az Epson külső tartályos tintasugaras nyomtatói is ilyenek, ám sikerük érdekében a cégnek fel kell nyitnia a vásárlók szemét, ami hatalmas kihívás.
Az Epson és a Kutatócentrum februárban készített egy kutatást, amelyben 112 kis- és középvállalkozás közreműködésével mérték fel a szektor nyomtatási szokásait. Kiderült, hogy többnyire 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknál 5 vagy annál kevesebb nyomtató dolgozik, melyek zöme lézernyomtató. A felmérés eredményei rávilágítanak, hogy az Epsonnak mekkora ellenszélben kell kivívnia a költséghatékony és környezetbarát működéssel kecsegetető tintatartályos nyomtatók sikerét.
A kutatás szerint a legtöbb vállalkozás (62%) lézernyomtatót alkalmaz, s ennek oka a technológiához kötődő pozitív tapasztalatokra épülő tradíció. A megkérdezettek 31 százaléka azonban tintasugaras nyomtatót használ, ami jó hír az Epson számára, hiszen jelzi, hogy viszonylag erős annak a technológiának a jelenléte a piacon, amit előre kíván vinni. A rossz hír az, hogy az „olcsó hardver – drága kellékanyag” termékstratégiának „köszönhetően” a válaszadók 35 százaléka bevallottan használ olcsóbb, de garanciavesztést és gyakran a gépek meghibásodásosát okozó utángyártott, vagy alternatív kellékanyagot.
A felmérés eredményei azt tükrözik, hogy a legtöbben azért nyomtatnak fekete-fehérben, mert a színes nyomatokra egyszerűen nincs szükség. Sokan a magasabb nyomtatási költség miatt kerülik a színeket. Mindkét esetben némi kompromisszum húzódik meg a háttérben, hiszen egy színes nyomat egyértelmű előnyökkel rendelkezik a monokrómmal szemben.
A megkérdezett vállalkozások 46 százaléka több, mint heti 100 oldalt nyomtat. A többség elégedett nyomtatója megbízhatóságával és kezelhetőségével, de működési költségek (szerviz, garancia, kellékanyagok, energiafogyasztás) lefaragása érdekében örömmel próbálnának ki új megoldásokat. Ennek fényében kissé ironikus, hogy durván a kkv-k fele (46%) nincs tisztában nyomtatási költségeivel, sőt a maradék 54 százalék válasza is olyannyira megoszlik, hogy bizonytalanságot sugall.
Az Epson előző üzleti évben bemutatott tintatartályos nyomtatói remek megoldást jelentenek a kkv-k számára, hiszen rendkívül olcsón működtethetők eredeti kellékanyagok használata (és ezzel a garancia megtartása) mellett is. A gyors és tartós gépekkel egy fekete-fehér oldal nyomtatási költsége 0,7, forintból kihozható, míg egy színesé 2 forint alá szorítható, így a piaci átlaghoz képest 90 százalékot spórolhatunk a lapköltségen – s egyben szakíthatunk a színes nyomtatást visszafogó kompromisszumokkal.
Fábián Mikós, az Epson magyarországi fióktelepének vezetője a sajtótájékoztató során összevetette az Epson tartályos gépeit néhány konkurens lézeres modellel, melyek célcsoportja a kkv szektor. Az aktuális nyomtató- és toner árakkal végigvezetett összehasonlításból kiderült, hogy az Epson megoldásai hosszútávon sokkal jobban megérik az árukat, azaz sokkal több nyomat készítésére alkalmasak alacsonyabb áron. A hab a tortán, hogy cég innovatív tintasugaras gépei akár 95 százalékkal alacsonyabb energiafogyasztással bírnak, azaz jóval zöldebbek, mint lézeres versenytársaik.
Bármennyire egyértelműnek tűnik, hogy az Epson tartályos gépeivel járhatunk a legjobban, abszolút nem biztos, hogy elterjednek ezek a készülékek. Ehhez ugyanis a cégnek meg kell birkóznia azokkal a piaci tényezőkkel, melyek lézernyomtatók fokozott jelenlétét és az utángyártott kellékanyagok használatát idézték elő. Fel kell nyitni a vásárlók szemét, hogy az alternatív kellékanyagok, utántöltött patronok beszerzése nem kifizetődő megoldás az „olcsó nyomtató – drága kellékanyag” modell megkerülésére, és a lézernyomtató nem feltétlenül a legjobb választás, ha költséghatékonyságról és energiagazdálkodásról van szó.