A legtöbb spam cégektől és árujukat vagy szolgáltatásaikat on-line értékesíteni próbáló magánszemélyektől származik.
Sok spekuláció van a lépés okairól, egyesek szerint nem is a reklámozók, hanem a disszidensek és az emberi jogi szervezetek növekvő internethasználata, külföldi kapcsolattartása ellen akarnak fellépni, és ezzel teremtenek jogi alapot az elérés megvonásához. Ezek a csoportok ugyanis a szabályozhatatlanság miatt a netet használják a gyors kommunikációra, a politikai információk terjesztésére, és így tudósítanak az ország valamely pontján történt emberi jogi visszaélésekről.
A kínai internethasználat gyorsan nőtt az utóbbi hónapokban: 2000 első fél éve alatt duplájára, 17 millió felhasználóra. A használat növekedésével a kínai hálózaton lévő spam mennyisége is olyan mértékűvé vált, hogy feltétlenül szükséges a visszaszorítása, mielőtt még nagyobb gondokat okoz.
A kínai kormányzat már eddig is nagy figyelmet szentelt az internet növekedésének, mivel veszélyforrást jelent az állam biztonságára. Ennek ellenére hétfőn a kínai elnök Pekingben számítógép-szakértők előtt kijelentette, fontolóra veszik, hogy prioritást kapjon-e az internetes kommunikáció fejlesztése. A 16. számítógépes világtalálkozón (16th World Computer Congress) elhangzott beszédében kiemelte, hogy az e-mail, az e-kereskedelem és az interneten keresztüli távoktatás hasznos lehet a kínai gazdaság és társadalom fejlődésében. Persze azt is hozzátette, hogy a szabályozatlan "szeméthullám" kockázatot jelent, és a webet hackerektől nyüzsgő, a magánéletet megsértő, téves információkkal és biztonsági problémákkal teli helynek írta le.