A GE gépeit használják a föld alatt, Nemzetközi Űrállomáson, és a csillagközi térben is. Most a tenger mélye is megnyílik a víz alatti üzemek előtt, melyek az eddig elérhetetlen olaj- és földgázkészletek feltárását végzik majd. A szivattyúk, a motorok, a kompresszorok, a víztisztító technológiák és más gépek mind a vízbe kerülnek.
A GE az első tenger alatti elválasztó és nyomásnövelő berendezést a norvég olaj- és gázipari vállalat, a Statoil számára készítette. A berendezések 340 méterrel a víz alatt, Norvégia partjaitól mintegy 80 km-re működnek.
„Feltörekvő technológiáról van szó” – mondta Alisdair McDonald, a GE Oil & Gas üzletága víz alatti energiatermelő- és feldolgozó technológiákkal foglalkozó részlegének vezetője. A szivattyúk, a motorok, a kompresszorok, a víztisztító technológiák és más gépek mind a vízbe kerülnek.
Az elképzelés az, hogy a jelenleg úszó platformokra szerelt gépezetek jelentős részét a platformok helyett a tenger fenekéhez rögzítik. „Minden műveletet, amelyet eddig a platform tengerszint feletti részén végeztek, a tenger fenekén lehet majd végezni" - mondta McDonald.
Eddig az olajkitermelés két lépése került le a tenger fenekére. Az egyik a tenger alatti leválasztás, melynek során az olajat, a gázt és a vizet választják le az olajföldről kinyert nyersolajból. A másik pedig a nyomásnövelés, mely a kőolajkészleteket segít a felszínre nyomni.
Az első tenger alatti elválasztó és nyomásnövelő berendezést a norvég olaj- és gázipari vállalat, a Statoil számára készítette a GE. A berendezések 340 méterrel a víz alatt, Norvégia partjaitól mintegy 80 km-re működnek.