Új tolmácsszolgáltatással a siketek és nagyothallók már telefonon is elérhetik az uniós intézményeket

MTI Sajtóadatbank, 2014. április 9. 16:34

Az Európai Parlament (EP) brüsszeli székházában szerdán először próbálták ki "élesben" az InSign elnevezésű, valós idejű jelnyelvi tolmácsolást és feliratozást biztosító alkalmazást, amely a siketek és nagyothallók számára ingyenesen biztosítja, hogy telefonon kapcsolatba léphessenek az Európai Unió intézményeiben dolgozó ügyintézőkkel - tájékoztatta a sajtót Kósa Ádám fideszes EP-képviselő, aki maga is siket, és parlamenti munkájának homlokterében a fogyatékossággal élők jogainak bővítése, életfeltételeik javítása áll.

A rendszer, amelynek kiépítése 750 ezer euróba került, Kósa szerint forradalmasíthatja a távközlési szektort, hiszen az alkalmazás számos további fejlesztési lehetőséget nyit meg az európai tagállamok közintézményei előtt a siketekkel és nagyothallókkal, illetve az idősekkel való kapcsolattartás területén.
 

Az InSign kísérleti projekt Kósa Ádám és Werner Kuhn német néppárti EP-képviselő közös kezdeményezésére jött létre. Kósa Ádám, az EP első és mindeddig egyetlen siket képviselője elmondta: a milliók életét megkönnyítő alkalmazás az európai intézmények és az érintetteket képviselő civil szervezetek példa értékű összefogásával valósulhatott meg. Az alkalmazást az EP finanszírozza és az Európai Bizottság koordinálja. A megvalósításban részt vett az Európai Siketek Uniója (European Union of the Deaf, EUD).
 

"Célunk, hogy a 2014-es európai parlamenti választások idejére a rendszer felálljon, nagyszabású volt, de közös munkával sikerült megvalósítani és elérni, hogy a választásokra készülve minden siket és nagyothalló európai polgár akadálymentesen és közvetlenül jusson hozzá a számára fontos információkhoz" - emelte ki Kósa Ádám.
 

A fideszes politikus egyben utalt arra, hogy Magyarország élen jár a fogyatékossággal élő emberek előtti akadályok lebontásában. Orbán Viktor miniszterelnök a múlt hónapban adta át az első olyan táblagépet, amellyel útjára indította a KONTAKT elnevezésű tolmácsszolgáltatást, amely szintén a siket és nagyothalló embereket kapcsolja össze halló embertársaikkal.
 

Az InSign alkalmazást az Európai Parlamentben tartott bemutatón bárki tesztelhette, és meggyőződhetett arról, hogy nagyon egyszerűen működik. A siket személy és a hívott fél okostelefonján vagy táblagépén egyaránt megjelenik a jelnyelvi tolmács, aki a jelnyelvet hangzó nyelvre fordítva közvetít a beszélgetők között. Nagyothalló személyek telefonbeszélgetését valós idejű feliratozás teszi lehetővé.
 

Az InSign elindításával egyidejűleg az Európai Siketek Uniója bemutatta a gondozásában megjelent új könyvet, amely a jelnyelvet használó siketek politikai részvételét mutatja be jogi és társadalomtudományi szempontból, annak az egyezménynek a tükrében, amelyet az ENSZ égisze alatt kötöttek a fogyatékos személyek jogairól. A kötethez Kósa Ádám írta az előszót, valamint az EP-munkája során szerzett tapasztalatait is megosztja a könyvben az olvasóval. Lovászy László Gábor, aki a Fogyatékos Személyek Jogaival foglalkozó ENSZ-bizottság (UNCRPD) egyetlen magyar tagja, írásában azt tekinti át, hogy mennyire minősül a puszta jogi lehetőségen túlmutató köznapi valóságnak a szavazásban való részvétel a fogyatékossággal élő polgárok esetében.