Bill Gates és Andrew Grove júniusban drámai beszédben fordult a kongresszushoz, hogy engedélyezzék több informatikus "importját" az USA-ba. Úgy tűnik azonban, hogy az ideiglenes munkásokra csak a fizetések letöréséhez van sürgős szükség.
Clinton elnök engedélyt adott a magasan kvalifikált személyek számára kiállított H-1B vízumok számának évi 200.000-re történő emelésére, ez a szám három évvel ezelőtt még csak 65.000 volt. Ha visszatekintünk azonban az utóbbi egy évtizedre, meglepő számokat látunk. 1992-ben cikkek tömege jelent meg azt tárgyalva, hogy túlképzés van a matematikusokból és más természettudósokból, és hogy az e területen szerzett Ph.D.-t gyakorlatilag nem lehet használni. A kompjúterszakon végzettek 1986-ban még 39 000 dollár kezdő fizetést kaptak 1994-ben viszont csak 33 000-t. A trend csak most kezd megfordulni.
Norman Matloff, a University of California kompjúter tanszékének vezetője szerint a nagy cégek mesterségesen idéznek elő szakemberhiányt, hogy azután olcsó indiai és más import munkaerővel töltsék fel az állományukat. Ezt látva az amerikai fiatalok valóban nem látnak perspektívát kompjúterszakon tanulni. Így születik tehát a hiány.
Matloff szerint jóval olcsóbban és gyorsabban át lehetne képezni az idősebb, de tapasztalt amerikai munkaerőt, de ezek általában már családos emberek, akik nem a Silicon Valley divatos "még elkötelezetlen" életstílusát képviselik. És őket nehezebb is kirakni egy leépítés alkalmával - írja a The New York Times.